25. novembar 2024 11:52

Đurić: Srbija na strateškom kursu ka punopravnom članstvu EU

Izvor: TANJUG

podeli vest

Đurić: Srbija na strateškom kursu ka punopravnom članstvu EU

Foto: MINISTARSTVO SPOLJNIH POSLOVA

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas da je Srbija na strateškom kursu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i da je primarni zadatak da se do kraja 2026. godine završe sve reforme potrebne za formalno članstvo.

"Ne želimo neko nepotpuno članstvo. Mi želimo punopravno članstvo gde ćemo imati kao i druge zemlje na našem kontinentu ravnopravno mesto za tim stolom. Smatram da je to strateški važno za nas zbog toga što se sve odluke o ekonomiji, o bezbednosti, o spoljnoj politici koje se tiču nas donose za tim stolom", rekao je Đurić za TV Prva.

On je dodao da je veoma značajno da Srbija ima učešće u donošenju odluka jer je 70 odsto ekonomske razmene sa EU, a da Srbija neće prekidati, prema njegovim rečima, sjajne odnose koje ima sa zemljama izvan Evropskog kontinenta što smatra komparativnom prednošću Srbije.

Istakao je i da je za Srbiju dobro što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih lidera koji je ostvario direktan kontakt sa novoizabranim američkim predsednikom Donaldom Trampom i da je strateški interes Srbije da radi na unapređenju odnosa sa Amerikom.

"Nastavićemo da radimo snažno na unapređenju odnosa Srbije i SAD . Pre dva meseca smo potpisali sporazum o strateško parnerstvo u oblasti energetike. Naši odnosi se razvijaju od 1882. godine, imali smo stravičnu anomaliju u našim odnosima 90-ih godina. Srpski nacionalni interes je da milion Srba koji žive u SAD bude stavljeno u funkciju izgradnje drugačijeg stava o Srbiji u američkim političkim elitama na čemu vredno radimo", istakao je ministar.

Đurić je ocenio da je dolazak dodatnih američkih investicija uvek pozitivna vest, ali i da je dolazak američkih kompanija u oblasti IT i softvera za našu zemlju značio skokoviti rast u proizvodnji, u outputu našeg BDP u oblasti IT-a i softvera.

"Pre dve godine, prvi put u našoj istoriji su proizvodi vezani za IT industriju pretekli poljoprivredu u našem BDP-u, a najveći deo toga dolazi od saradnje sa američkim kompanijama. Tako da dolazak renomiranih američkih biznismena sigurno doprinosi našoj ekonomiji", kazao je Đurić.

Govoreći o potpisivanju ugovora o izgradnji luksuznog kompleksa na mestu Generalštaba koji je Džared Kušner, zet novoizabranog američkog predsednika, potpisao sa Vladom Srbije rekao je da izuzetno pozitivno gleda na to.

"Jedva čekam da te ruševine zamene lepi objekti, zbog toga što u moju priču o Srbiji kao zemlji koja se razvija napreduje i raste velikom brzinom i koja je centar ekonomske snage i kvalitetnih ljudskih resursa u regionu nekako ne ide slika ruševina od pre 25 godina", naveo je on.

Đurić je zaključio da Srbija aktivno lobira na dolasku Trampa u Srbiju i da ukoliko se to dogodi njega čeka najbolji doček u Evropi zbog iskrene želje da odnosi između Srbije i Amerike budu postavljeni na novi nivo, kao i da je on neko ko je u Srbiji uživao, po istraživanjima, procentualno najveći nivo podrške u Evropi.