AMSS: Potreban oprez zbog poledice na kolovozima, na graničnim prelazima nema gužvi
27. decembar 06:46
29. novembar 2024 12:10
podeli vest
BEOGRAD - Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre izjavio je danas da se Srbija nalazi na ključnoj raskrsnici za integraciju u EU, kao i da je civilno društvo od izuzetnog značaja na putu ulaska Srbije u tu međunarodnu organizaciju.
Žiofre je, na sastanku Zajedničkog konsultativnog odbora EU - Srbija, istakao da civilno društvo predstavlja katalizator demokratskog upravljanja i vladavine prava.
"Mora da postoji konsenzus građana Srbije kada je reč o pristupu Evropskoj uniji. Civilno društvo je ključan partner u očuvanju vrednosti Evropske unije", rekao je on.
Žiofre naglašava da se proces proširenja vratio na vrh političke agende Evropske unije što, prema njegovim rečima, našoj zemlji pruža šansu da ubrza svoje reforme i produbi svoj angažman u EU.
"U tom smislu želim da pozdravim planirano ubrzanje reformi sa ciljem da se do kraja 2026. godine završe sve unutrašnje reforme potrebne za pristupanje EU. To je ambiciozan, ali ostvariv cilj", naveo je.
Kako kaže, za pristup Evropskoj uniji biće potreban konsenzus svih preduzeća, političkih snaga i civilnog društva.
"U kontekstu pozitivnih dešavanja u drugim zemljama proširenja, ovo je prilika koja se ne sme propustiti.
Više nego ikada važno je da članstvo u Evropskoj uniji postane strateški izbor ove zemlje", rekao je Žiofre, osvrćući se na ratne sukobe između Rusije i Ukrajine.
Podsetio je da se među glavnim zaključcima Izveštaja Evropske komsije za Srbiju 2024. nalazi napredak u reformama vladavine prava i normalizacija odnosa sa Prištinom.
"Srbija je ispunila početne standarde za Klaster 3 i on je tehnički spreman za otvaranje", istakao je Žiofre.
Napredak je, kako kaže, postignut i u pogledu ekonomskih kriterijuma, a nedavno dobijeni kreditni investicioni rejting je dokaz za to.
"Drugi pozitivni primeri su usvajanje strategije za borbu protiv korupcije, nastavak implementacije reformi u oblasti pravosuđa. Pozitivno smo konstatovali određeni napredak u vezi sa poglavljem koje se tiče migracija.Takođe, Srbija pruža humanitarnu pomoć Ukrajini i sarađuje sa Evropskom unijom", rekao je on.
Govoreći o negativnim ocenama Evropske komisije, Žiofre kao glavne probleme ističe nedovoljnu transparentnost i nezavisnost pravosuđa, kao i nedostatak brobe protiv korupcije, ali i slobode izražavanja.
"Jasno je da Srbija želi da se priključi Evropskoj uniji, ali mora tu da bude proaktivnija. U pravosuđu vidimo da su određene reforme otpočete i zakoni usvojeni. Ukoliko govorimo o zapošljavanju i dalje nije sve obuhvaćeno, jer treba da se osigura da su karijere u potpunosti zasnovane na zaslugama", rekao je Žiofre.
Naglašava da Srbija mora da pokaže jaču političku volju kada je reč o suzbijanju korupcije na visokom nivou, kao i da je neophodno poboljšanje izbornog procesa.
"I za Srbiju i za Kosovo, put ka proširenju i napretku dijaloga koji vodi ka normalizaciji odnosa, mora da ide ruku pod ruku sa spoljnom politikom. Žalimo što nije bilo napretka u skladu sa stavovima Evropske unije. Srbija i dalje ima odnose sa Rusijom, intenzivirane veze sa Kinom, uključujući sporazum o slobodnoj trgovini što izaziva stratešku zabrinutost", kazao je Žiofre.
Šef Delegacije Evropske unije izrazio je nadu da će Srbija nastaviti da čini bitne korake na putu ka Evropskoj uniji i poručio da snažno civilno društvo nije pretnja moći, nego partner u izgradnji čvrste demokratije.
Galerija
Predsednik Evropskog ekonomsko-socijalnog komiteta Oliver Ropke izrazio je podršku Srbiji na putu ka Evropskoj uniji i naglasio da bi otvaranje Klastera 3 značilo da se naša zemlja nalazi na pravom putu.
Govoreći o izveštaju Evropske komisije, Ropke ističe da se ne sme uskratiti sloboda izražavanja i okupljanja.
"Moramo da obezbedimo da se glasovi aktivista i novinara ne ućutkuju, već naprotiv, glasno čuju", naglasio je on.
Srbija, kako kaže, mora da pokaže posvećenost evropskim vrednostima i da ubrza svoje reforme.
"Ne sme da ostane na rečima, moraju da se pokažu dela, a u tim delima moraju biti uključene i organizacije civilnog društva. Srpske vlasti trebalo bi da sarađuju sa organizacijama civilnog društva u radu na reformama i da prihvate sve mogućnosti koje se pružaju", naveo je Ropke.
Kao jedna od problema Srbije navodi veliki odliv mozgova u potrazi mladih za boljom budućnošću.
Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević kaže da Srbija mora da radi na unapređenju viznog režima kako bi on bio u skladu sa Evropskom unijom.
"Srbija je više od 20 godina u procesu usklađivanja sa pravom Evropske unije i izveštaj Evropske komisije pokazuje da postoje oblasti na kojima treba raditi poput kompanijskog prava, finansijskih usluga i intelektualne svojine", rekla je Miščević.
Naglašava da je potrebno ubrzati reforme.
"Ja sam danas ministarka, juče nisam bila, prekosutra sigurno neću biti. Dakle, vlast je smenjiva, mi se ovde svi slažemo oko toga", poručila je Mišćević.
Galerija
Sastanak je organizovan u Privrednoj komori Srbije, a glavne teme su aktuelno stanje u odnosima između Srbije i Evropske unije u procesu pristupanja i nalazima Izveštaja o Srbiji za 2024. godinu.
Skup organizuje Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
26. decembar 23:35
26. decembar 21:19
26. decembar 20:04
27. decembar 07:52
27. decembar 07:13
27. decembar 07:11
26. decembar 18:36
26. decembar 18:07
26. decembar 12:53
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
27. decembar 07:23
26. decembar 17:29
26. decembar 13:41
27. decembar 06:18
26. decembar 18:13
26. decembar 09:46
26. decembar 18:04
26. decembar 14:53
26. decembar 13:11
26. decembar 14:00