3. decembar 2024 09:58

Sena Sijav Boateng: Bratski odnosi dve zemlje preduslov za borbu protiv terorizma

Izvor: TANJUG

podeli vest

Sena Sijav Boateng: Bratski odnosi dve zemlje preduslov za borbu protiv terorizma

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Generalna direktorka Ministarstva za nacionalnu bezbednost Gane Sena Sijav Boateng izjavila je danas da Gana i Srbija imaju bratske odnose koji su preduslov za odlučnu borbu protiv ilegalnih migracija i terorizma.

Ona je, na konferenciji "Srbija - Afrika 2024", naglasila važnost istorijskih veza koje su postojale između Afrike i bivše Jugoslavije i bratskih odnosa dve države koji će pomoći u borbi protiv ilegalnih migracija i terorizma.

"Gana i Srbija povezane su može se reći pupčanom vrpcom, naši odnosi mnogo su više od prijateljskih, oni su bratski", rekla je ona.

Razmena iskustava i znanja između dve države, veoma je bitna u procesu povezivanja, rekla je ona.

"Stručnost vaše zemlje je veoma važna za obrazovanje, za transfer tehnologija, koje utiču na razvoj afričkih zemalja, trenutni razvoj afričkih zemalja i njihovu populaciju, i za borbu protiv nezaposlenosti", naglasila je Boateng.

Ona je naglasila i značaj pitanja koja se tiču migracija i bezbednosti kao i bitnost organizacije ovakvih konferencija.

''Pitanja koja odjekuju u svima nama i značajno utiču na globalne ekonomije svakako su migracije i bezbednost, ova dva pitanja duboko su prepletena i povezana'', rekla je Boateng.

Istakla je da Afrika sa svojom mladom populacijom predstavlja ranjiv deo sveta u pretnjama od terorizma i ilegalnih migracija.

"Afrika koja ima mladu populaciju posebno je ranjiva u tom smislu, terorizam destabilizuje naš kontinent, a grupe poput Boko Harama i ispostava Islamske države šire strah i nasilje među našom populacijom, 43 odsto stradalih od terorizma dešava se na području Sahela'', rekla je Boateng.

Prema njenim rečima veza između migracija i terorizma veoma je vidljiva, a teerorističke organizacije često koriste nepovoljnu materijalnu situaciju kako bi vrbovale nove ljude.

Dodala je terorizam predstavlja remetilački faktor u oblasti privrede, uništava infrastrukturu, a migracije utiču na političke tenzije.

Kako je navela u regijama poput Sahela, napadi na trgovačke rute i ključnu infrastrukturu nastavljaju da sputavaju ekonomski rast i regionalnu trgovinu.

"Vlade su primorane da preusmere resurse sa razvojnih projekata na borbu protiv terorizma i kontrolu granica", zaključila je ona.