7. decembar 2024 20:47

Žigmanov u Kragujevcu posetio Sigurnu kuću: Podrška protiv svakog oblika nasilja

Izvor: TANJUG

podeli vest

Žigmanov u Kragujevcu posetio Sigurnu kuću: Podrška protiv svakog oblika nasilja

Foto: TANJUG/MLJMPDD

KRAGUJEVAC - U okviru kampanje "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama", u Kragujevcu je organizovan razgovor sa predstavnicama lokalnih vlasti i institucija, kao i organizacija civilnog društva, o izazovima zaštite žrtava rodno zasnovanog nasilja i funkcionisanju Sigurne ženske kuće u ovom gradu, u kojem je učestvovao i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

Ministar Žigmanov interesovao se o smeštajnim kapacitetima, bezbednosnim i finansijskim uslovima rada Sigurne kuće, kvalitetom smeštaja i pružanjem socio-psiholoških usluga, izazovima sa kojima se suočavaju zaposleni, kao i njihovim predlozima za pozitivno razrešenje i prevazilaženje uočenih poteškoća.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, nedovoljni kapacitet Sigurne kuće i njihov mali broj u Srbiji, preventivno delovanje u cilju zaštite od nasilnika, ali i načini sprečavanja zloupotrebe važećih zakonskih propisa, te problemi sa kojima se žrtve suočavaju nakon obaveznog izlaska iz Sigurne kuće posle najduže šest meseci boravka, bile su glavne teme razgovora.

Učesnice su zahvalile ministru Žigmanovu na interesovanju za njihov rad i izazove sa kojima se suočavaju, navodeći da nemaju često priliku da na ovakav način razgovaraju sa predstavnicima izvršne vlasti.

Tokom razgovora istaknuta je potreba da se preventivno deluje na počinioce rodno zasnovanog i nasilja u porodici, koji su, kako je rečeno, u najvećem broju slučajeva, kako je to pokazalo iskustvo, osobe sa problemima zloupotrebe alkohola i psihoaktivnih supstanci, ili su psihijatrijski bolesnici.

Navedeno je da se nasilnici, takve ličnosti, uporno vraćaju i napadaju žrtve, što iziskuje angažovanje većeg broja nadležnih institucija, od policije i centara za socijalni rad, do pravosuđa i zdravstvenog sistema.

Takvo angažovanje zahteva značajna finansijska sredstva, a ne dovodi do trajnog sprečavanja nasilja, jer nasilnik ne menja ponašanje.

Sugerisano je da se nađe način kako bi se takvim osobama odredila hitna mera lečenja, pa čak i bez ličnog pristanka kod težih oblika zavisnosti ili psihijatrijskih bolesti, što bi, smatraju sagovornice, sprečilo novo angažovanje velikog broja državnih institucija, i značajno smanjilo troškove, a žrtvi dodatno pružilo sigurnost.

Ministar Žigmanov i pomoćnik ministra Aleksandar Radosavljević predložili su moguće načine rešavanja pojedinih izazova, i naveli da je Ministarstvo uvek otvoreno i spremno da, u domenu svojih nadležnosti, pruži podršku u borbi države, i društva u celini, protiv svakog oblika nasilja.