10. decembar 2024 14:48

Dejan Vuk Stanković: Blokada fakulteta sa ciljem da se ruši država, ne mogu da podržim studente

Izvor: TANJUG

podeli vest

Dejan Vuk Stanković: Blokada fakulteta sa ciljem da se ruši država, ne mogu da podržim studente

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača i politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je danas da blokade fakulteta u Srbiji za cilj imaju da se ruši država i da kao profesor ne može da podrži studente, jer smatra da sada nisu u pravu.

Prema oceni Stankovića, blokade ruše nastavni proces i ubijaju suštinu univerziteta, a to je transfer znanja i veština.

"Treba da podržim studente onda kada mislim da su u pravu, kada nisu u pravu onda neću da ih podržim bez obzira što mogu da mi zvižde. Sada nisu u pravu", rekao je Stanković za K1 televiziju i dodao da postoji grozna psihološko politička ucena prema kojoj dekani moraju da podrže studente, bez obzira da li misle da greše ili ne.

Kako je naveo, blokadom fakulteta se nanosi velika nepravda prema samofinansirajućim studentima i njihovim roditeljima koji su odvojili od svog budžeta da bi se njihova deca školovala i kasnije zaposlila.

"Sada je kraj prvog dela školske godine, sada se uglavnom finiširaju predispitne obaveze koji su deo procesa ocenjivanja. Oni su učili, pohađali predavanja, vežbe i pripremali se za to, ovaj diskontinuitet njih motivaciono odvaja od onoga zbog čega su tu došli, a to je da uče", rekao je Stanković.

Prema njegovoj oceni, osim negativnih pedagoških efekata i "zle krvi" koja može da se napravi među profesorima i studentima, jer nisu svi studenti za blokade, blokade fakulteta prave veliki problem za društvo.

"Niko ne može da mi zabrani da radim svoj posao i da držim predavanja", istakao je Stanković i dodao da se sadašnji protesti ne mogu porediti sa dešavanjima iz devedesetih, jer, kako je rekao, tada je bilo razloga za proteste, pošto su to bile godine ratova, sankcija, istorijskih prekretnica, a budućnost je bila uzdrmana.

Stanković je ocenio i da je energija studenata sada stavljena u funkciju nekih ljudi koji imaju gubitnički niz na izborima prethodnih godina.

Komentarišući jedan od zahteva studenata da se objavi kompletna dokumentaciju o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu gde je 1. novembra došlo do tragedije, Stanković je napomenuo da u državi u kojoj se poštuju institucije tu dokumentaciju treba da analiziraju veštaci za građevinske poslove, a ne studenti.

"Ovde se to ubacuje u medije, politizuje i onda pokreću društvena kretanja na univerzitetu. Opozicija paralelno sa pobunjivanjem studenata i ubacivanjem svojih aktivista unutra, organizuje proteste u kojima se simbolički ponižava država napadima na policiju", dodao je on.

Prema njegovim rečima, umesto da se društvo pacifikuje i smiruje, ođednom se širi crv sumnje među studente koje, kako je rekao, nije teško "potpaliti u političkom smislu".

On je objasnio i da je blokada kada se blokira državna institucija kao što je institucija fakulteta, a da je protest korišćenje svog građanskog prava koje je definisano Ustavom, pokazivanje slobode izražavanja i okupljanja na organizovanom skupu, uz obezbeđivanje svih rizika i bezbednosti učesnika.

Stanković je rekao da je povodom tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu država uradila ono što u ovom trenutku može, a da tužilaštvo mora da obavi temeljnu i preciznu istragu da bi moglo da podigne optužnicu.

On je ocenio da su u međuvremenu opozicioni mediji i opozicioni političari konstruisali narativ "ko je kriv za šta", bez prethodne istrage, sa insinuacijama i političkim pobudama, i politizovali tragediju od prvog trenutka.