16. decembar 2024 12:01
Nacrt deklaracije za samit EU - Zapadni Balkan: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU
podeli vest
BRISEL - U Briselu će 18. decembra biti održan Samit EU-Zapadni Balkan, tokom kojeg se očekuje da će biti usvojena zajednička deklaracija, a u nacrtu tog dokumenta, u koji je Tanjug imao uvid, potvrđuje se puna i nedvosmislena posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU i poručuje da je budućnost regiona u Uniji.
Istovremeno se podvlači da je proširenje EU geostrateško ulaganje u mir, bezbednost, stabilnost i prosperitet i ocenjuje da postoji nova dinamika u procesu proširenja i značajan napredak od prethodnog samita.
"Ubrzavanje procesa pristupanja, zasnovanog na kredibilnim reformama partnera, pravičnom i rigoroznom uslovljavanju i principu sopstvenih zasluga, je u našem zajedničkom interesu", poručuje se u nacrtu deklaracije.
Spominje se i dijalog Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje EU, i navodi da se sporazumi postignuti u tom dijalogu moraju primeniti, posebno Sporazum o putu ka normalizaciji i njegov impelentacioni aneks.
Navodi se da su pomirenje, inkluzivna regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi u srcu EU, poziva se na sprovođenje međunarodnih sporazuma i poručuje da su "potrebni odlučni dalji napori da se podstakne pomirenje i regionalna stabilnost, kao i da se pronađu i sprovedu konačna, inkluzivna i obavezujuća rešenja za regionalne i bilateralne sporove partnera i pitanja ukorenjena u nasleđu prošlosti".
EU je, takođe, izrazila posvećenost približavanju Zapadnog Balkana tom bloku već tokom procesa proširenja.
U tekstu se govori i o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan, u vrednosti od šest milijardi evra, i poručuje da je EU spremna da razmotri dalje predloge za unapređenje ekonomske integracije regiona sa EU, date u skladu sa Planom rasta, pod uslovom da partneri sprovedu svoje reformske agende i usklade se sa pravilima jedinstvenog tržišta EU.
Partneri iz regiona pozivaju se da unaprede regionalnu ekonomsku integraciju kroz zajedničko regionalno tržište (CRM), održe konstruktivnu saradnju u Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA), a dodaje se i da se EU raduje što će se uskoro još partnera pridružiti Jedinstvenom području plaćanja u evrima (SEPA).
EU je poručila i da će nastaviti da podržava partnere sa Zapadnog Balkana kako bi pomogla u ublažavanju uticaja koji ruski rat protiv Ukrajine ima po njihove ekonomije, društva i bezbednost, kao i da će nastaviti podršku kroz Instrument pretpristupne pomoći, Ekonomski i investicioni plan, Paket energetske podrške i Evropski mirovni fond.
U nacrtu se pozdravlja odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da poštuju i posvete se osnovnim evropskim vrednostima i principima, "u skladu sa međunarodnim pravom.
"Vladavina prava, sloboda izražavanja, nezavisni i pluralistički mediji, rodna ravnopravnost i snažna uloga civilnog društva ključni su za osiguranje funkcionalne demokratije", navodi se u dokumentu i napominje da će, u tom smislu, "akcije govoriti više od reči", dok partneri preuzimaju odgovornost i sprovode neophodne reforme, posebno u oblasti osnova.
Potvrđuje se i posvećenost EU daljem razvoju i jačanju dijaloga i saradnje u oblasti bezbednosti i odbrane sa Zapadnim Balkanom i poručuje da će EU nastaviti da podržava region u borbi protiv hibridnih i sajber pretnji, kao i manipulacije stranim informacijama i mešanja.
Poziva se i na jačanje saradnje i strateškog partnerstva u upravljanju migracijama i dodaje da su potrebne dalje odlučne akcije za usklađivanje vizne politike, borbu protiv krijumčarenja migranata, trgovine ljudima i svih oblika teškog i organizovanog kriminala.
"Obavezujemo se da ćemo ojačati našu saradnju u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma", napominje se u dokumentu.
Uz naglasak da je EU najbliži partner regiona, glavni investitor i trgovinski partner i glavni donator, patrneri iz regiona se pozivaju da to učine vidljivim javnosti i "rečima i delima" pokažu posvećenost EU vrednostima i reformama, uz podršku strateških komunikacija EU.
Dokument se osvrće i na niz konkretnih oblasti saradnje, pa se tako poručuje da će EU ubrzati i dodatno produbiti svoj politički angažman sa partnerima iz regiona, kao i da će EU doprineti bezbednosti u regionu, uključujući kroz Eufor Altea i Euleks.
Što se tiče energetike, navodi se da partneri sa Zapadnog Balkana treba da iskoriste mehanizam EU za zajedničku kupovinu gasa i tečnog prirodnog gasa kako bi smanjili svoju zavisnost od ruskog gasa.
U delu posvećenom transportu govori se o podršci EU integraciji regiona na tržište drumskog i železničkog saobraćaja EU, kao i o primeni zelenih traka na svim relevantnim granicama.
Navodi se i da EU i Zapadni Balkan treba da nastave rad na integraciji u jedinstveno digitalno tržište EU i pozivaju partneri iz regiona da u potpunosti primene zelenu agendu.