20. decembar 2024 09:22

Žigmanov: Dobri smo onoliko koliko smo solidarni sa drugima

Izvor: TANJUG

podeli vest

Žigmanov: Dobri smo onoliko koliko smo solidarni sa drugima

Foto: Tanjug

BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov izjavio je danas da smo svi mi onoliko dobri koliko smo solidarni sa drugima, koliko poštujemo ljude oko sebe i koliko smo spremni da jedni druge vidimo, saslušamo, razumemo i pomognemo.

On je to rekao povodom Međunarodnog dana ljudske solidarnosti, 20. decembra koji je ustanovila Generalna Skupština Ujedinjenih nacija 2006. godine sa ciljem da se skrene pažnja na globalne izazove savremenog društva, poput siromaštva, gladi, nejednake raspodele resursa, epidemija i nasilja, kao i da se promoviše važnost međunarodne saradnje i zajedničkog delovanja za prosperitet i dobrobit svih ljudi.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva UN su kroz Agendu 2030 postavile 17 ciljeva održivog razvoja kao globalni poziv na akciju za iskorenjivanje siromaštva, zaštitu planete i obezbeđivanje mira i prosperiteta, a Srbija je prihvatanjem ove agende pokazala posvećenost principu "Da niko ne bude izostavljen", usmeravajući pažnju na ranjive grupe.

Pored toga, u Povelji Evropske unije o osnovnim pravima, u preambuli se navodi da se Evropska unija temelji na nedeljivim, univerzalnim vrednostima ljudskog dostojanstva, slobode, jednakosti i solidarnosti.

"Otuda je stvaranje društva jednakih mogućnosti, društva koje jača solidarnost, uvažava i prihvata razlike bez barijera i brine o svakom svom stanovniku jedan od glavnih ciljeva rada državnih organa i institucija Republike Srbije. Na tom cilju Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog aktivno radi kroz brojne aktivnosti u kojima se posebno ističe značaj negovanja solidarnosti i humanosti, ravnopravnosti i uvažavanja različitosti", navodi se u saopštenju Ministarstva.

Ministarstvo danas organizuje društveni dijalog pod nazivom "Politike pristupačnosti izgrađenog okruženja - Srbija na putu ka Evropskoj uniji", sa ciljem da se razmotre mogućnosti stvaranja okruženja pristupačnog za sve građane, što predstavlja osnovni preduslov za potpuno i na ravnopravnim osnovama zasnovano uključivanje osoba sa invaliditetom u sve društvene tokove.

"Negovanje vrednosti, u čijoj osnovi su humanost i međusobna povezanost, moguće je samo ukoliko se tokom svih dana u godini zalažemo za tolerantnije društvo koje neguje posebnosti svojih građana", navodi se u saopštenju.