23. decembar 2024 11:56
Dejan Ristić: Srbija kao lider u IT sektoru mora da se bavi opasnostima koje prete onlajn
podeli vest
BEOGRAD - Ministar informisanja i telekomunikacija (MIT) Dejan Ristić i zastupnik Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade Džemaludin Paučinac potpisali su danas Sporazum o saradnji u oblasti bezbednosti i zaštite dece pri korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija i tom prilikom su istakli da je bezbednost na internetu važna za sve mlade u Srbiji.
Ministar Ristić izjavio je da Srbija kao lider u sektoru informacionih tehnologija u jugoistočnoj Evropi mora da se bavi opasnostima koje prete deci i mladima u onlajn svetu.
"Prethodno smo potpisali sporazume sa Sportskim savezom Srbije i Bibliotekarskim društvom Srbije, a ovim sporazumom zaokružujemo rad sa mladima. Pokušavamo da dopremo do svakog našeg građanina i da ponudimo znanja i veštine na jedan savremen način kroz radionice i seminare da bismo stvorili bezbedno okruženje za najmlađe, ali i one nešto malo starije", rekao je Ristić.
Kako je rekao, da bi se zaštitila deca na internetu potrebno je realizovati obrazovne programe na čitavoj teritoriji Srbije.
"Naš tim svake godine organizuje više stotina obrazovnih programa širom Srbije, ali od ove godine i van zemlje, u Bosni i Hercegovini i u Crnoj Gori. Od januara uključujemo Hrvatsku, Sloveniju i Severnu Makedoniju i tako širimo međunarodnu saradnju i performanse našeg kontakt centra", istakao je Ristić.
On je dodao da je Nacionalni kontakt centar MIT za bezbednost dece na internetu formiran 2017. i predstavlja jedinu institucionalnu platforma takve vrste u celoj Evropi.
"Nijedna druga država u Evropi nema tu vrstu platforme koja se bavi prevencijom, ali i reagovanjem na slučajeve ugrožavanja dece na internetu. Činjenica da veliki broj država traži od nas da im ustupimo znanje i model govori o tome da smo pronašli pravu platformu na koji način doprineti zaštiti dece na internetu", istakao je ministar.
Ristić je ocenio da je u toku porast novih oblika digitalnog nasilja nad decom i da je zbog toga važna prevencija.
"Ne treba da čekamo da se nešto desi, već treba da preveniramo. Mi smo prisutni na svim društvenim mrežama, imamo poseban SOS broj telefona 19833, anonimnu mejl adresu i na taj način smo omogućili svima koji uoče i najmanju opasnost mogu da nas kontaktiraju bilo koji način koji mu u tom trenutku odgovara i sve je potpuno anonimno. Internet nam je potreban, ali moramo da ga koristimo bezbedno i odgovorno i da pomognemo deci da shvate da ih u tom svetu čekaju opasnosti", istakao je ministar.
Ristić je najavio da će za nekoliko nedelja početi nova godišnja kampanja putem televizija i radija koja se tematski odnosi na bezbednost dece na internetu i veštačku inteligenciju.
Paučinac je rekao da veruje da će zahvaljujući potpisanom sporazumu dopreti do što većeg broja mladih.
"Tema bezbednosti dece na internetu je veoma važna za sve mlade u našoj zemlji i nadamo se da ćemo zajednički dopreti do što većeg broja mladih, da ćemo ispuniti njihova očekivanja i da ćemo uvek biti tu za njih", istakao je on.
Kako je rekao, cilj Nacionalne asocijacije kancelarija za mlade je da zajedno sa Nacionalnim kontakt centrom sprovodi različite aktivnosti na lokalnom nivou.
"Želimo da sve ono što se radilo u Beogradu i okruženju proširimo na celu zemlju i da svaka mlada osoba ima isti pristup znaju i da dođe do svih potrebnih informacija", poručio je Paučinac.
Galerija