26. jun 2023 15:14
Darko Trifunović: Nauka je tu da pruži odgovore u trenucima svetske geopolitičke krize
podeli vest
BEOGRAD - U trenucima pogoršanih geopolitičkih odnosa, sukoba u Ukrajini i globalne svetske krize važno je da nauka i struka daju odgovore na izazove sa kojima se svet susreće, ocenjeno je danas na Međunarodnoj konferenciji "Odnosi Kine i Centralne i Istočne Evrope u velikoj transformaciji".
Na skupu u organizaciji Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost (INIS) i Centra za kinesko-evropske odnose Univerziteta Fudan, direktor INIS-a Darko Trifunović rekao je da kada bi zamislili da Zemlju posmatraju naučnici sa neke druge planete zaključili bi da su ljudi doveli Zemlju do poslednjeg stadijuma uništenja.
"Kao profesori i istraživači imamo obavezu da se potrudimo da shvatimo i kakva je pozicija svih svetskih sila i kako rešiti potencialne sukobe", naveo je Trifunović.
Dodao je i da je veoma važno shvatiti šta se dešava u Južnom kineskom moru i kakve posledice i uticaj na globalnu politiku mogu imati ti događaji i refleksije potencijalnog političkog sukoba Kine i SAD na Srbiju i ostatak sveta.
Narodni poslanik i predsednik Pododbora za nauku i obrazovanje skupštine Srbije Jahja Ferhatović rekao je otvarajući današnju konferenciju da je Srbija most između istoka i zapada, Kine i Evrope i da tako sebe posmatra.
Zamenik direktora Centra za Kinesko-evropske odnose Univerziteta Fudan, profesor Jian Junbo istakao je da se danas suočavamo sa rapidnom promenom geopolitička situacija i međunarodni odnosa.
"SAD pokušava da uspori rast Kine. To je dovelo do velike zabrinutosti kod nas. Vojni sukob Rusije i Ukrajine pojačao je geopolitičke sukobe i predstavlja ozbiljnu pretnju po sigurnost cele Evrope", istakao je Junbo.
Dodao je da je, u trenucima u kojima se svet suočava sa velikim izazovima, odnos Kine i zemalja centralno-istočne Evrope dospeo na veliko raskršće.
"Postavlja se pitanje da li promovisati kooperativnije i prijateljskije odnose između zemalja ili dozvoliti da netrpeljivost raste", rekao je Junbo.
Naglasio je da u ovo vreme nesigurnosti odgovor na ovo pitanje nije jednostavan, ali da će uticati na buduće odnose i sigurnost zemalja.
Dekan Fakulteta za inženjerski menadžment Vladimir Tomašević rekao je da su profesori ništa drugo do "merdevine pomoću kojih će studenti dostići nebeske visine".
Tomašević je zahvalio kineskim i međunarodnim učesnicima konferencije i izrazio nadu da će zaključci sa današnje konferencije pomoći istraživačima da bolje shvate kompleksne geopolitičke odnose i unaprede njihovo istraživanje.
Direktor Južnoazijskih studija Univerziteta Fudan, profesor Đang Jiadong rekao je da se u svetu u poslednjih nekoliko godina dogodile velike promene na geopolitičkoj sceni.
"Trenutna situacija je veoma komplikovana, posebno odnosi SAD i Kine. U nekim oblastima kritikujemo jedni druge, a u nekim oblastima se podržavamo", rekao je Đang.
Dodao je da trenutni sukob u Ukrajini ne ide u koristi ni Evropi, ali ni Rusiji, jer se Evropa oslanja na Rusiju kada je energija u pitanju, a s druge strane EU je najveći kupac ruskih energenata.
Generalna direktorka Rumunskog diplomatskog instituta, ministarstva spoljnih poslova Rumunije Liliana Popesku Birlan rekla je da je uspon Kine u poslednjih nekoliko decenija bio ogroman i da su neki taj rast doživeli kao šok.
"Rumunija je s druge strane deo jednog velikog džina - EU i naša ekonomija je isprepletena sa ekonomijom EU, ali je i naša razmena sa Kinom velika kao i razmena Kine i EU", navela je Popesku.
Dodala je da je 2022. godine Kina bila na trećem mestu kada je u pitanju izvoz, ali na prvom meštu kada je u pitanju uvoz robe u EU - sa više od 20 odsto.
Rektor Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru Suad Bećirović je rekao da je današnja konferencija od velikog značaja jer detaljno analizira međunarodne odnose Srbije i Kine i centralnoevropskih zemalja.
"Analiziramo situaciju sa različitih aspekata i mogućnost unapređenja odnosa kako između Srbije i Kine i naravno EU. Znamo da kineski investitori su aktivni u Srbiji, kao i kineske kompanije", rekao je Bećirović za Tanjug.
Profesor Sandi Dizdarević ispred Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost istakao je da ekonomska moć Kine jako velika s obzirom da je Kina najveći proizvođač i izvoznik na svetu.
Govoreći o zategnutim odnosima SAD i Kine Dizdarević je ocenio da to ne utiče i neće uticati na srpsko-kineske odnose i da oni nisu ugroženi, iako odnosi velikih zemalja mogu uticati na male.
Rektor poljskog Univerziteta za društvene i individualne bezbednosti u Krakovu Julius Pivovoarski rekao je da je globalna bezbednosna situacija uticala na međunarodne odnose, a da se to odrazilo i na odnose Evrope i Kine.