30. jun 2023 16:10

Poverenik i OEBS priredili radionicu o značaju pristupa ekološkim informacijama

Izvor: TANJUG

podeli vest

Poverenik i OEBS priredili radionicu o značaju pristupa ekološkim informacijama

Foto: Shutterstock.com/Tavarius, ilustracija

BEOGRAD - Radionica Značaj pristupa ekološkim informacijama za unapređenje i zaštitu životne sredine održana je danas u organizaciji Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji.

Učesnici radionice su zaključili da bez pristupa ekološkim informacijama nema učešća javnosti u donošenju odluka i da je to neophodno za dobro definisanje javnih politika i donošenje strategija i odgovarajućih mera za zaštitu životne sredine, saopštio je Poverenik.

Radionica je ujedno bila prilika da se prikaže trenutno stanje u oblasti dostupnosti ekoloških informacija i istaknu nova ovlašćenja poverenika u situacijama kada su ekološke informacije uskraćene javnosti i koje su to prepreke u ostvarivanju prava na pristup ekološkim informacijama odnosno kako ih prevazići i unaprediti stanje u toj oblasti.

Radionicu su otvorili poverenik Milan Marinović i ambasador Jan Bratu, šef Misije OEBS-a u Srbiji, koji su istakli važnost podizanja svesti javnosti o značaju zaštite i očuvanja životne sredine i upoznali sa značajem ostvarivanja prava javnosti na pristup ekološkim informacijama nakon usvojenih izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Radionica ja okupila predstavnike akademske zajednice, organa javne vlasti koji se bave pitanjima zaštite životne sredine na državnom i lokalnom nivou, zainteresovane javnosti, predstavnike Službe Poverenika, organizacije civilnog društva i novinare koji izveštavaju o životnoj sredini i klimatskim promenama.

Ovom prilikom predstavljena je i publikacija „Ostvarivanje prava na pristup ekološkim informacijama“ autorke Slavoljupke Pavlović, v.d. pomoćnice sekretara u Sektoru za žalbe i izvršenja u oblasti pristupa informacijama koja se odnosi na prvi stub Arhuske konvencije koja je i uvrštena u publikaciju.

Izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja povereniku su data nova ovlašćenja kada su ekološke informacije uskraćene javnosti i propisane su nove obaveze lokalnih vlasti da ekološke informacije pruže javnosti u što kraćim rokovima.

Ukazano je da je jedan od glavnih problema veliki procenat ćutanja organa vlasti po zahtevima za pristup ekološkim informacijama.

Takođe, visok je procenat neizvršenih odluka Poverenika kojima se nalaže davanje ekoloških informacija.

Zahvaljujući izmenama i dopunama Zakona i deblokiranju mehanizama za prinudno izvršenje Poverenikovih odluka taj problem je otklonjen.

Događaj se realizuje u okviru Projekta „ Primena Arhuske konvencije i pristup informacijama od javnog značaja“.