11. jul 2023 19:24
Hovenijer posetio zapaljenu kuću srpske povratničke porodice kod Istoka i poručio: Ovaj dom je pretrpeo kriminalni napad
podeli vest
PRIŠTINA - Ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer posetio je danas kuću povratničke porodice Jozić u selu Verić na KiM, u blizini Istoka, koja je pre dve noći zapaljena, i osudio taj, kako je rekao, kriminalni čin, kao i nameru da se zastraši povratnička porodica.
Hovenijer je u video snimku koji je objavio na svom nalogu na Tviteru naveo da je kuću, uz dozvolu porodice, posetio zajedno sa ministrom za povratak i zajednice u vladi privremenih prištinskih institucija Nenadom Rašićem, gradonačelnikom Istoka Iljirom Feratijem i predstavnicima Međunarodne organizacije za migracije, koja je porodici Jozić obezbedila tu kuću.
''Nalazim se u domu, uz dozvolu porodice, ovde u Istoku. Ovaj dom pretrpeo je kriminalni napad, podmetanje požara, ranije ove nedelje. Zajedno sa ministrom za povratak i informacije, gospodinom Rašićem, gradonačelnikom Istoka gospodinom Feratijem, kao i predstavnicima Međunarodne organizacije za migracije, kako bismo osudili ovaj napad i nameru da se zastraši porodica koja je koristila svoje pravo da se vrati u svoj dom'', rekao je Hovenijer.
Američki ambasador je naveo da međunarodna zajednica ''veoma ozbiljno shvata'' pravo raseljenih lica da se vrate svojim domovima, u bezbednim i dostojanstvenim uslovima.
''To pravo deo je kosovskih zakona, kao i drugih međunarodnih institucija'', rekao je Hovenijer i pozvao prištinske vlasti da identifikuju počinioce.
''Osuđujemo ovaj kriminalni čin, i okrećemo se kosovskim vlastima da identifikuje počionioce kako bi odgovarali za svoje postupke. Cenimo dosadašnji odgovor vlasti Kosova, kao način podrške porodici'', rekao je Hovenijer.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je zapaljena kuća povratničke porodice Jozić u selu Verić, kod Istoka gde su ovakvi napadi česta pojava, što potvrđuje, kako se navodi, nesposobnost, ali pre svega izostanak želje i dobre volje Prištine da ovakva događanja onemogući i stvori uslove za suživot na Kosovu i Metohiji.
"Srbi na Kosovu i Metohiji suočavaju se sa očigledno organizovanim nastojanjima ekstremista da se povratak raseljenih što je moguće više oteža ili spreči, a takva praksa je najprisutnija u Metohiji, gde je srpski narod bio prinuđen na najmasovnije iseljavanje", navodi se u saopštenju.
Kancelarija ukazuje da je i međunarodna zajednica, kao odgovorna strana na Kosovu i Metohiji, dužna da konačno uloži ozbiljnije napore kako bi se obuzdala brutalna kampanja sprečavanja raseljenih da se vrate na svoja ognjišta.
"Ćutanje i odsustvo odlučne reakcije znači mirenje sa posledicama tragičnog etničkog čišćenja i podršku šovinističkim političkim konceptima kojima ne sme biti mesta u savremenom vremenu i na tlu savremene Evrope", ukazuje Kancelarija za KiM u saopštenju.