Ana Brnabić: Otvaranje brze saobraćajnice do Loznice je još jedan istorijski dan za Srbiju
29. decembar 17:39
12. oktobar 2023 11:04
podeli vest
BEOGRAD - Međunarodna konferencija o bezbednosti kritičnih infrastrukturnih sistema, otvorena je danas u Beograu.
Cilj skupa je da objedini visok nivo naučne i stručne ekspertize, kako bi u kriznim situacijama funkcionisali kritični sistemi kao što su komunikacije, snabdevanje energentima, hranom i vodom, zdravstvene usluge, ali i sama infrastruktura pretrpela što manju štetu.
Galerija
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić naglasio je da je bezbednost infrastrukture pokazala svoj značaj u slučaju prirodnih nepogoda, na primeru obilnih poplava u maju 2014. godine.
Ministarstvo će narednog meseca početi sa izradom Zakona o održavanju infrastrukture, najavio je ministar.
"Mi smatramo da je naš najveći problem održavanje infrastrukture, jer mi ubrazano gradimo, ali nažalost ukoliko infrastruktura nije u okviru velikog sistema kao što je autoput, niko je ne održava", rekao je Vesić.
On je kazao da je ideja Zakona da se između ostalog napravi posebna evidencija infrastrukture i da se na taj način utvrdi ko je upravljač svakog infrastrukturnog objekta u zemlji.
"Zatim da postoji zakonska obaveza o odvajanju dela iz budžeta za održavanje, kao i pregled. Želimo da na taj način mi zaštitimo infrastrukturu i da imamo manje troškove kod rekonstrukcija, jer ako je održavamo na vreme, manje će koštati rekonstrkukcije", rekao je Vesić.
Ministar je pozvao sve zainteresovane da se priključe izradi ovog Zakona i iznesu svoje predloge i sugestije.
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović ocenio je da razvoj informacionih sistema i tehnologije, sa sobom nosi i velike rizike za bezbednost, poput "sajber" napada koji mogu imati nesagledive posledice.
"Sa neizostavnom upotrebom savremenih tehnologija u upravljanju velikim sistemima, rizik od ugrožavanja njihove bezbednosti dobija jednu sasvim novu dimenziju. Digitalna informacija je sa jedne strane doprinela bržem, automatizovanom i efikasnijem upravljanju infrastrukturnim sistemima, ali je sa sobom stvorila i poseban segment bezbednosne dimenzije, odnosno pitanja sajber bezbednosti", rekao je Jovanović.
On je kazao da je više nego ikada neophodno da se svi uključe u preuzimanje mera radi unapređenja informacione bezbednosti kritične infrastrukture i lanaca snabdevanja jer posledice koje bi nastupile u slučaju eventualnog uspešnog sajber napada bi izazvale niz otežavajućih okolnosti i materijalnu štetu gotovo za svakog člana našeg društva.
Predsednik Centra za analizu rizika i upravljanje krizama Zoran Keković, rekao je da u svetu koji se rapidno menja pitanje svih pitanja postaje kako osigurati egzistencijalne potrebe građana.
"Priroda je ozbiljan bioterorista. U stanju je da razvija uragane i cunamije, a kada se udruži sa čovekom - dobijemo ples smrti. Istražvanje posledica prirodnih katastrofa govore da svega 15 do 18 odsto otpada na kritičnu intrastrukturu, a ostalo čini nefunkcionisanje kritične infrastrukture", naveo je Keković.
Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić, ističe da Sektor ovu konferenciju vidi kao izuzetnu priliku za razmenu mišljenja poslovnog sveta, naučne zajednice i civilnog društva o ovoj izuzetno aktuelnoj temi.
"Moramo biti spremni i na ono što nismo navikli da nam se dešava u prošlost. U tom smislu Srbija je svakako načinila određene značajne korake - donet je Zakon o kritičnoj infrastrukturi, Uredba o identifikaciji i određivanju kriterijuma, odnosno izveštavanja vezano za kritičnu infrastrukturu, i čeka nas još jedno uputstvo i pravilnik kako bi smo tu normativnu stranu zaokružili", rekao je Čaušić.
Gledajući izlagače i paneliste najavljene za ovu konferenciju, dodao je on, izvesno je da će se doneti i neka nova rešenja.
Državni sekretar u ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Miroslav Trajanović kaže da ovo ministarstvo visoko na agendi drži sigurnost i da se to vidi kroz nekoliko instituta koji se na različite načine bave aspektima sigurnosti u infrastrukturi.
"Pored toga što smatramo da su naučni rezultati vrlo važni, stavili smo dobar akcenat na inovacionu delatnost. Cilj je da naučne rezultate pretvorimo u inovacionu delatnost, koja će vratiti ogromne investicije u nauku. Što se konferencije tiče, ne mogu da zamislim značajniju temu za ova vremena", rekao je Trajanović.
U okviru ove Međunarodne konferencije razmatraće se sigurnost u lancima snabdevanja energentima, bezbednost IKT sistema i digitalne infrastrukture, saobraćajni i transportni sistemi, sigurnost snabdevanja hranom i vodom, finansijski sektor, zdravstvene usluge, javne službe i delatnosti, svemirske tehnologije, nuklearna i hemijska kritična infrastruktura.
Okupljanje je naročito motivisano činjenicom da su lokalne, regionalne i globalne krize i poremećaji, postavili visoke zahteve pred privredne sisteme i poslovne organizacije u pogledu njihove sposobnosti procenjivanja i reagovanja, kako bi nastavili funkcionisanje u različitim uslovima i oporavili ključne aktivnosti, resurse i procese koji ih podržavaju.
Održavanje ove konferencije pod nazivom "Bezbednost infrastrukturnih sistema - koncepti, regulativa, praksa" organizuje Centar za analizu rizika i krizni menadžment iz Beograda, uz podršku Ministarstva za nauku, tehnološki razvoj i inovacije.
29. decembar 10:58
29. decembar 18:06
29. decembar 16:52
29. decembar 16:34
29. decembar 16:02
29. decembar 20:18
29. decembar 19:02
29. decembar 18:06
29. decembar 20:00
29. decembar 19:02
29. decembar 18:06
29. decembar 19:28
29. decembar 19:24
29. decembar 19:46
29. decembar 17:42
29. decembar 16:59
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
29. decembar 06:22
28. decembar 15:45
28. decembar 13:40
29. decembar 18:47
29. decembar 15:41
28. decembar 19:06