27. oktobar 2023 11:11

Delegacija Odbora za privredu učestvuje na Interparlamentarnoj konferenciji u Madridu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Delegacija Odbora za privredu učestvuje na Interparlamentarnoj konferenciji u Madridu

Foto: TANJUG/SKUPŠTINA REPUBLIKE SRBIJE

BEOGRAD - Delegacija Narodne skupštine Srbije učestvuje 26. i 27. oktobra na Interparlamentarnoj konferenciji o stabilnosti, ekonomskoj koordinaciji i upravljanju u EU koja se održava u Madridu, u okviru parlamentarne dimenzije predsedavanja Španije Savetom EU.

U delegaciji su narodni poslanici Života Starčević i Dalibor Jekić, članovi Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku.

U kontekstu prevencije protekcionizma, delegacija Narodne skupštine je istakla da je Republici Srbiji potrebna diplomatska pomoć EU za ukidanje blokade otpreme robe iz Republike Srbije u AP Kosovo i Metohija, koju je uvela privremena institucija samouprave u Prištini 14. juna 2023. godine, saopšteno je iz Skupštine Srbije.

Delegacija je istakla da je zatraženo ukidanje ove mere, a o blokadi, štetnim posledicama i ponašanju protivnom evropskom duhu i vrednostima obaveštene su sve CEFTA strane, Evropska komisija, sve članice EU, SAD i Ujedinjeno kraljevstvo, ali još nema rezultata.

Pored ovih barijera, susedna Bugarska, članica EU, je upravo donela odluku o uvođenju dodatne takse na tranzit gasa preko njene teritorije, što je u suprotnosti sa međunarodnim ugovorima i u čemu EU takođe treba diplomatski da reaguje, ističe se u saopštenju.

Prema programu konferencije koja se održava u Senatu Španije, članovi parlamenata država članica i kandidata razmatrali su temu: „Izazovi pred vladama i ekonomski oporavak Evropske unije u međunarodnom kontekstu“, a u diskusiji je učestvovao narodni poslanik Života Starčević.

Evropska komisija je 2022. godine izdala Saopštenje (na osnovu javnih konsultacija sa različitim zainteresovanim stranama i državama članicama) u kojem su utvrđene buduće smernice okvira ekonomskog upravljanja EU i njegove reforme, postižući jednostavniju, transparentniju i efikasniju regulativu, uz veće nacionalno učešće.

Ovo je imalo za cilj smanjenje visokog nivoa javnog duga na realan, postepen i održiv način, poboljšavajući inkluzivni ekonomski rast kroz strateške investicije.

Razmatrane su i teme: "Arhitektura novog upravljanja: Srednjoročni strukturalni budžetski planovi i posebni put neto rashoda za svaku državu", "Održivost duga i fiskalna razboritost u okviru ekonomske i monetarne unije" i "Integracija društvene dimenzije u upravljanje privredom".

U okviru četvrte teme "Otvorena strateška autonomija" u diskusiji je učestovao narodni poslanik Dalibor Jekić.

Međunarodna otvorenost je kamen temeljac Evropske unije, svojstvena ekonomskom i socijalnom napretku koji je postignut od njenog stvaranja, ali su efekti globalizacije izneli na videlo opasnosti strateške zavisnosti Unije od trećih zemalja, koje ugrožavaju dobrobit građana i konkurentnost evropskih kompanija, navedeno je u saopštenju.