22. decembar 2023 13:09

Otvoren renovirani Institut "Dr Cvetko Brajović"

Izvor: TANJUG

podeli vest

Otvoren renovirani Institut "Dr Cvetko Brajović"

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Institut za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju "Prof. dr Cvetko Brajović" u Lipovici kod Beograda, svečano je otvoren, nakon renoviranja koje je finansirao EUCOM, kroz program Humanitarne pomoći.

Prilikom svečanog otvaranja, vrpcu je presekao ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil, zajedno sa rukovodstvom tog instituta, a u pristustvu ministarke zdravlja Danice Grujičić.

Zgrada instituta je podvrgnuta opsežnom renoviranju koje je koštalo oko 400.000 dolara i trajalo je oko godinu i po dana, a projekat renoviranja podrazumevao je kompletnu zamenu stolarije, krova, podova, gelendera, te renoviranje kupatila i zidova.

Novac je obezbeđen od strane Evropske komande oružanih snaga SAD, a projekat se sprovodi preko Kancelarije za saradnju u oblasti odbrane pri Ambasadi SAD u Srbiji.

Ambasador Hil poručio je posle obilaska renoviranog instituta da je ponosan što su mogli da pomognu.

"Obnavljanje ove medicinske ustanove je deo naših napora da se angažujemo na projektima koji su prioritet i za Srbiju i da učinimo ono što je srpskom narodu najbitnije. Služi kao inspiracija videti jednu ovakvu ustanovu, koja se bavi pružanjem pomoći deci sa smetnjama u razvoju i govoru i videti posvećenost osoblja koje se trudi na sve moguće načine da im pomogne", kazao je Hil.

Američki ambasador dodaje da je inspiracija za renoviranje nastala od osnivača ustanove, dr Cvetka Brajovića.

"Ono što inspiriše je i osnivač ustanove, koji je pošao od pretpostavke da je u lečenju deteta jako važno prisustvo roditelja, kojima treba omogućiti da budu uz svoju decu u tim teškim trenucima. Upravo je njegova vizija bila inspiracija za renoviranje ovog objekta. Želim da napomenem da je ovde i moja supruga Džuli, koja je svoj život posvetila brizi za decu i za mene, doduše. Ona je veoma uzbuđena što vidi ovakav objekat za decu", istakao je Hil.

Direktorka Instituta Ljiljana Avramović ponosna je što je ta ustanova dobila novo lice i zahvalila je svima koji su to omogućili.

"Zahvaljujem dragim donatorima na ovako vrednom i skupocenom poklonu, koji je od velikog značaja, pre svega za decu, a onda i za sve zaposlene. Ovaj dobar duh koji se razvio između naših država, verujem da će biti smernica za razvijanje što boljih i lepših odnosa između naša dva naroda", poručila je Avramović.

Ona je dodelila i zahvalnice ljudima koji su, kako je rekla, dali vredan doprinos u renoviranju te ustanove.

Institut je u sastavu Ministarstva zdravlja Srbije i specijalizovana je zdravstvena ustanova koja se bavi prevencijom, dijagnostikom, i rehabilitacijom dece i odraslih sa različitim smetnjama u psihofiziološkom i govorno-jezičkom funkcionisanju.

Programe sprovodi stalno medicinsko osoblje koje uključuje lekare specijaliste, rehabilitacione terapeute i pomoćno osoblje, a pacijenti borave u Institutu 15 dana, a ako su mlađi od 14 godina, mora boraviti i roditelj.

Ministarka zdravlja Danica Grujičić rekla je da će i resorno ministarstvo pružiti neophodnu pomoć.

"Velika zahvalnost Ambasadi SAD kao i komandi oružanih snaga koji su učinili sve da pomognu. Krov je bio azbestni, što znači znači da je bio mnogo toksičan... sve je zamenjeno i sve danas izgleda potpuno drugačije. Deca koja se ovde leče, ne samo da imaju profesionalce koji su im posvećeni i koji im pomažu da savladaju govor, već je i okolina veoma lepa i igraonica je napravljena", rekla je minsitarka Grujučić.

Ona je poručila da Ministarstvo zdravlja može da pomogne u vidu renoviranja kuhinje i trpezarije, ili zamene nameštaja, jer "posle ovakvog renoviranja zaista ne smemo dozvoliti da budu stare stolice i stolovi".

"Računamo na to da će gospođa Džuli Hil nastaviti da nam pomaže i dalje, posebno oko ustanova gde se leče deca", istakla je Grujičić.

Institut za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju osnovan je 1971. godine u okviru Instituta za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Srbije.

Početkom 1981. godine Institut je otvorio novo bolničko odeljenje kapaciteta 70 kreveta, čime je olakšano pružanje usluga pacijentima i njihovim roditeljima iz unutrašnjosti zemlje, ranije iz cele SFRJ, a danas deci iz Srbije, Crne Gore, Republike Srpske...

U ovom odeljenju je u potpunosti razvijen koncept paralelnog osposobljavanja roditelja za produženi rehabilitacioni rad sa decom u porodičnom okruženju.