U Novom Sadu pomen postradalima u Sabornom hramu Svetog velikomučenika Georgija
4. novembar 07:39
25. decembar 2023 13:17
podeli vest
BEOGRAD - Dobitnice Nacionalnih priznanja "Za žene u nauci" za 2023. godinu su Ana S. Dobrota, Isidora Kešelj i Milica Radaković, a nagrade im je dodelila ministarka nauke, tehnolooškog razvoja i inovacija Jelena Begović, koja je istakla da je za 13 godina nagrađeno 38 žena u ukupnom iznosu od 20 miliona dinara.
Kako je istakla cilj tih novčanih nagrada je da nastave da se bave istraživačkim radom.
Pored ministarke nagrade su uručili i predsednik Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESCO-m Goran Milašinović i direktorka za naučna i regulatorna pitanja za Adria Balkan region i Rumuniju u kompaniji Loreal Ana Popara.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović rekla je da je ovo divna ideja da se da podrška sjajnim i hrabrim ženama.
"Imajući u vidu velike globalne izazove sa kojim se čovečanstvo suočava,nauka i inovacije nisu imale ovakvu veliku ulogu i šansu kao sada. Samo ove godine je primer da smo izdejstvovali Rezoluciju međunarodne dekade za održivi razvoj i otvorili je ,i imamo 10 godina ispred nas da nauku postavimo na mesto u društvu koje treba da ima, a treba nam više naučnika, ali i naučnica", dodala je ministarka.
Ona je istakla da je 33, 3 odsto naučnika žene, a samo četiri odsto su dobitnice Nobelovih nagrada.
"U Evropi je 18 odsto žena na visokim akademskim pozicijama, u Srbiji to nije slučaj. Treba da budemo ponosni jer 50 odsto studenata u Srbiji su žene, 50 odsto su doktori nauka, a od 11 instituta u okviru Beogradskog, devet vode žene", naglasila je Begović.
Ona je dodala da su naučnice iz Srbije dobitnice prestižnih nagrada u svetu.
"Do sada je u okviru ovog program za 13 godina nagrađeno 38 žena. Ove godine tri mlade naučnice. Želim da im ovo bude sjajan početak karijere, da budu žene na koje ćemo se ugledati i koje ćemo promovisati, kao nešto u šta treba ulagati, sto ima veliki doprinos za naše društvo i šta treba da negujemo. Sigurna sam da je ovo samo početak njihovih karijera i da ćemo još pričati i čuti o njima", istakla je ona.
Dobitnice su se zahvalile na nagradama.
"Nagrada mi jako znači, jak vetar u leđa i ogromna motivacija. Drago mi je da postoje ove inicijative i da daju značaj važni stvarima. Ministarstvo nam pruža podršku. Usavršavala sam na međunarodnim institutima, ali ovde radim", rekla je Ana Dobrota doktor fizičkohemijskih nauka na Fakultetu za fizičku hemiju u Beogradu.
Isidora Kešelj je docent za užu naučnu oblast Fiziologija životinja na Departmanu za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta , a njen rad se bazira na pronalaženju rešenje za mušku neplodnost.
"Naš fokus su muškarci i bavimo se lečenju muške nepolodnosti. Želimo da vidimo kako to može da se reši i u ovome nam pomaže država. Projekte koje sprovodimo takođe pomaže država. U svetu nauke, žene imaju svoje mesto .U Srbiji nas ima dosta", dodala je ona.
Milica Radaković radi na Priorodno-matematičkom fakultetu u Novom sadu , a bavi se istraživanjem promene klime i životne sredine, a ova nagrada doprineće da usavrši svoj rad.
"Nagrada mi mnogo znači i doprinosi da još više širim svoje znanje o nauci i svojim rezultatima. Naučnice u svetu koje se bave sličnim istraživanjima žive u Srbiji odlično.Imamo uslove za istraživanje i projekte", rekla je ona.
Galerija
Predsednik Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESCO-m Goran Milašinović rekao je da ovaj program postoji već 15 godina i dodao da će ove godine tri mlade naučnice dobiti priliku da iskoriste sredstva za usavršavanje na prestižnim institicijama.
"Ova inicijativa između Loreala i UNESCO je primer dobrog partnerstva. Zajedniči ciljevi su nauka i rodna ravnopravnost, koja je naročito u fokusu od 2015. godine. Prema UNESCO-u u 2021. godini žene čine samo jednu trećinu u nauci", rekao je on.
Dodao je da nauka neće zaustaviti ratove i agresiju, ali da predstavlja alternativu i put gde će pobediti vrline i zbog toga je nephodan proaktivan pristup.
"Potrebno je da se žene osnaže, da se omogući vidljivost naučnicama, da se što više devojaka i devojčica bavi naukom", istakao je on.
Direktorka za naučna i regulatorna pitanja za Adria Balkan region i Rumuniju u kompaniji Loreal Ana Popara istakala je da Međunarodna inicijativa obeležava 25 godina postojanja, a cilj je da se podrže žene istraživači.
"Žene koje svojom vizijom i posvećenošću doprinose razvoju nauke. Do sada je i sedam naučnica koje su dobile ovu nagradu dobile i Nobelovu nagradu, a dve ove godine. Od osnivanja kroz ovaj program nagrađeno je 4.000 žena iz 116 zemalja. Zbog toga nam je i čast što će i ove godine tri žene iz Srbije dobiti nagradu i biti uvedene u posebnu globalnu zajednicu", istakla je ona.
Popara se zahvalila Ministarstvu, Komisiji i svim članovima koji su dodelili nagradu, a posebno ovogodišnjim dobitnicama
"Drage dame, želim da vam se zahvalim na energiji, posvećenosti i radu koje ulažete u nauku i istraživanje. Nastavite da istražujete, da otkrivate nove formule. Verujemo u vas i da vi ste primer da svetu treba nauka i da nauci trebaju žene", naglasila je ona.
Ceremoniju dodele Nacionalnih priznanja u okviru trinaestog po redu ciklusa programa Loreal-UNESCO "Za žene u nauci" organizovali su Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Komisija Republike Srbije za saradnju sa Uneskom i kompanija Loreal Balkan.
Kroz ovaj program naučnice dobijaju sredstva za realizaciju svojih istraživačkih projekata- po 5.000 evra.
3. novembar 16:18
3. novembar 14:48
3. novembar 12:31
3. novembar 12:25
3. novembar 20:46
3. novembar 18:25
3. novembar 15:51
3. novembar 12:16
4. novembar 07:21
4. novembar 06:48
3. novembar 22:31
3. novembar 19:16
4. novembar 07:57
3. novembar 17:44
3. novembar 13:37