9. januar 2024 16:48
Brnabić: Milivojević i opozicija opet iznose neistine
podeli vest
BEOGRAD - Potpredsednica Glavnog odbora Srpske napredne stranke Ana Brnabić ocenila je danas da nema osnova za tvrdnje opozicije okupljene oko liste "Srbija protiv nasilja" da je na biračkim spiskovima izvršen protivpravni upis birača i dodala da opozicija i njen predstavnik Srđan Milivojević opet iznose neistine.
"Od 17. decembra, kada su održani izbori, koje je, setimo se, opozicija zahtevala, čak pretila ukoliko se najhitnije ne održe, tj. pre kraja 2023. godine, nizale su se laži iste te opozicije o izbornoj krađi. Navodili su 'dokaze' i teorije od kojih je jedino ostalo to da su jedni smenjivali druge, kao da ovi prethodni nisu ni postojali", navela je Brnabić u svom saopštenju.
Prema njenim rečima, od "uvezenih" 40.000, pa čak i do 50.000 glasova iz Republike Srpske, svaka od tih teorija bila je besmislenija od prethodne.
"Tako dođosmo do teško shvatljivog lupetanja Demokratske stranke (lakše shvatljivo ukoliko znamo da isto propagira Srđan Milivojević) da je 'u birački spisak od 2020. godine do 2023. godine protivpravno upisano 98.135 birača'. Za neverovati, ali ovo je prevazišlo i onu ludost od 40.000 'zlotvora', koji su došli da 'otmu' Beograd od kruga dvojke", poručila je Brnabić.
Ona je dodala da, prema zvaničnim podacima koji su javno dostupni, u Republici Srbiji (odluke RIK o utvrđivanju i objavljivanju konačnog broja birača u Republici Srbiji) na izborima 2020. godine, u biračkom spisku je bilo upisano 6.584.376 birača, dok je na izborima 2023. godine bilo upisano 6.500.666 birača, što znači da je od od 2020. do 2023. godine smanjen broj birača za 83.710.
Pored toga što se broj birača za tri godine smanjio, kaže Brnabić, potpuno je nejasno zašto Milivojević i na osnovu čega tvrdi da je iko "protivpravno upisan" u birački spisak koji je danas, kako je navela, zahvaljujući svemu što je Srpska napredna stranka uradila, lako proverljiv i nadasve transparenten, a u koji su oni imali prilike da imaju uvid u bilo kom trenutku u poslednje tri godine.
Ona je dodala da se svaki upis/promena u biračkom spisku vrši na osnovu podataka iz službenih evidencija kada se to čini po službenoj dužnosti, odnosno kada zahtev podnosi građanin potrebno je da ga svojeručno potpiše i priloži identifikacioni dokument i eventualno dostavi druge dokaze.
"Danas se o svakoj promeni u biračkom spisku vodi evidencija, sa dokazima na osnovu kojih je izvršena, dok referenti koji ažuriraju birački spisak imaju kvalifikovane elektronske sertifikate i na taj način se nedvosmisleno zna koji službenik je izvršio ažuriranje dela biračkog spiska", rekla je Brnabić.
Ukoliko bilo ko raspolaže podatkom da je neko lice protivpravno upisano u birački spisak, ističe Brnabić, potrebno je da o tome dostavi konkretne podatke, kako bi država izvršila provere.
"Imajući u vidu sve navedeno, ne samo da je evidentno da nema osnova za tvrdnje da je biračkom spisku izvršen protivpravni upis birača, već je ovo još jedan dokaz da opozicija nije ispratila niti jedan reformski potez u poslednjih 11 godina i da je u potpunosti srećna i bezbrižna u svom neznanju", zaključila je Branbić.