Milan Krstić: Bolje upravljanje ekonomijom i imigracijama najviše doprinelo Trampovoj pobedi
6. novembar 13:00
12. januar 2024 17:45
podeli vest
BEOGRAD - Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun ocenio je danas da je krajnji cilj naoružavanja Prištine taj da zaokruži takozvanu državnost i stvori uslove za početak ulaska tzv. Kosova u NATO.
Američki Stejt department odobrio je da se Kosovu prodaju antitenkovske rakete "džavelin" i prateća oprema po procenjenoj vrednosti od 75 miliona dolara, saopštio je u četvrtak portparol Stejt departmenta, a Drecun ocenjuje za Tanjug da je ta odluka sastavni deo uloge koju Amerika ima u dužem periodu kada je u pitanju transformacija takozvanih kosovskih bezbednosnih snaga u "nekakvu vojsku Kosova".
"Naoružavanje, opremanje, vojnom opremom i obuka - SAD su tu vodeća zemlja pored Turske koja je takođe jedan od glavnih snabdevača naoružanjem. Tu su i Nemačka, Velika Britanija. I to ne treba ništa da nas čudi. To je nešto što SAD kontinuirano rade i što će nastaviti da rade", smatra Drecun.
On dodaje da su za to pripremljeni i pravni osnovi u više oblasti, te ako je u pitanju recimo razmena obaveštajnih informacija, potpisan je sporazum o bezbednosnoj zaštiti poverljivih informacija, a to omogućava onda obaveštajnim službama SAD da Prištinu snabdevaju obaveštajnim informacijama.
"Možemo samo da pretpostavimo koje su informacije u pitanju. Sve ono što je vezano za naše snage bezbednosti i za raspoloženje srpskog naroda, to im se dostavlja. Zatim, postoji FMS sporazum koji je Priština potpisala sa Sjedinjenim Američkim Državama. Taj sporazum omogućava Prištini direktne kupovine naoružanja od američkih proizvođača, što retko koja zemlja može ili da Ministarstvo odbrane SAD nabavlja naoružanje za KBS. I to se koristilo u minulom periodu", naveo je Drecun.
On podseća da su SAD snabdele KBS stotinama lakih oklopnih vozila (hamvi), kao i sa sedam sistema lakih bespilotnih letelica.
"Evo sada ćemo imati protivoklopne rakete "džavelin". I interesantno je da je poslanik Samoopredeljenja odmah rekao da je otprilike broj raketa koji će biti nabavljen od Sjedinjenih Američkih Država jednak, kako kaže, broju tenkova koji Srbi imaju. A to jasno ukazuje šta se radi. Dakle, Sjedinjene Američke Države naoružavaju tu buduću vojsku Kosova da se sukobi sa našim snagama", smatra Drecun.
Komentarišući saopštenje Vašingtona da prodaja 246 raketa "dževelin" neće promeniti osnovni vojni balans u regionu, Drecun ocenjuje da će ga ipak promeniti i dodaje da ga čudi da neko može da kaže da je naoružavanje i prodaja "džavelin" raketa u skladu sa balansom snaga u regionu.
"Naravno da će promeniti imajući u vidu da svi na Kosovu govore da je KBS naslednik terorističke OVK. Znamo šta je cilj OVK - stvaranje velike Albanije. I to može da ugrozi region", rekao je on.
On je naveo da se govorilo da bi transformacija KBS-a u vojsku Kosova trebalo da se završi 2029. godine, međutim, kako kaže, sada je to skraćeno za nekoliko godina i zvaničnici u Prištini govore da će do kraja 2025. biti kompletno završeno formiranje tri pešadijska puka.
"To znači da oni planiraju da već 2025. godine imaju kompletno zaokruženu vojsku na Kosovu. I s druge strane, planiraju uvođenje obaveznog vojnog roka. To je bilo u planu 2028. Sada je uveden pilot projekat koji kreće ove godine gde će se videti da li će ta obuka da bude tri meseca ili dva puta po tri meseca leti i zimi. Regulativni potencijal se procenjuje na 180 hiljada ljudi. A taj predlog transformacije, odnosno tranzicije uradio je američki institut za bezbednost koji pripada američkoj državi", rekao je Drecun.
On je podsetio da izjavu bivšeg ministra odbrane tz. Kosova koji je rekao da su ušli u drugu fazu realizacije transformacije koja se odnosi "na pokrivanje teritorije Kosova zajedno sa snagama KBS-a i NATO-a".
"Kad uzmete tu izjavu u obzir, kad uzmete u vidu planove da grade baze na severu Kosova, kad uzmete u vidu izjavu sadašnjeg takozvanog ministra odbrane koji kaže da će ove godine biti prioritetna izgradnja kapaciteta za odbranu Kosova, kako kaže, i za izgradnju vojnih kapaciteta za podršku civilnim vlastima i izjavu da KFOR više ne može da obezbeđuje administraivnu liniju, to znači da je njihov cilj da ovladaju severom Kosova", rekao je Drecun.
Drecun napominje da je krajnji cilj da se zaokruži takozvana državnost i da se stvore uslovi za početak ulaska Kosova u NATO.
"Da bi se to desilo, moraju se ispuniti politički uslovi. To je da se teritorijalni i etnički problemi reše na miran politički način. I to se pokušava u ovim francusko-nemačkim predlozima. I drugi uslov je da oni imaju oružanu formaciju, dakle oružane snage koje će biti potpuno komplementarne i kompatibilne sa NATO snagama. Zato ih naoružavaju po NATO standardima", naveo je Drecun.
Ciljevi pored toga jesu da oni u potpunosti ovladaju takozvanom vojskom Kosova, severom Kosova, da izađu na administrativnu liniju sa centralnom Srbijom, što će stvoriti osnovicu za eventualno izazivanje nove destabilizacije, recimo na jugu centralne Srbije, ocenio je Drecun i mišljenja je da oni neće odustati ni od ideje "velike Albanije".
"Oni ovde direktno ugrožavaju bezbednost i opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji sa tom formacijom", rekao je Drecun.
6. novembar 13:00
6. novembar 12:47
6. novembar 12:24
6. novembar 12:47
6. novembar 12:28
6. novembar 12:11
6. novembar 11:59
6. novembar 11:53
6. novembar 12:21
6. novembar 04:11
5. novembar 23:17
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
4. novembar 12:53
6. novembar 12:15
6. novembar 11:52
6. novembar 11:36
6. novembar 10:44
6. novembar 06:15
5. novembar 14:18
5. novembar 14:05