14. februar 2024 14:36

U Domu vojske u Nišu otvorena izložba "Srbija kroz vreme", Vučević prisustvovao otvaranju

Izvor: TANJUG

podeli vest

U Domu vojske u Nišu otvorena izložba "Srbija kroz vreme", Vučević prisustvovao otvaranju

Foto: TANJUG/DIMITRIJE NIKOLIĆ

NIŠ - U Domu Vojske Srbije u Nišu danas je otvorena izložba Vojnog muzeja povodom Dana državnosti pod nazivom "Srbija kroz vreme - 220 godina državnosti, a ministar odbrane Miloš Vučević rekao je na otvaranju da je Vojni muzej od osnivanja čuvao i negovao sve ono što je i u lakim i u ne lakim vremenima krasilo našu državu i naš narod.

Vučević je rekao da su Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije sa zahvalnošću i odgovornošću preuzeli ne mali deo ceremonija i učešća na ovogodišnjem obeležavanju Dana državnosti i Sretenja.

"I evo nas u Nišu gde ćemo imati i zbor prikazivanja oružanja i dela vojne sposobnosti Vojske Srbije, a potom će uslediti i počasne paljbe u tri grada u Nišu, Beogradu i Novom Sadu i naravno sutra imamo velike događaje u Orašcu i Oplencu", naveo je Vučević.

Prema njegovim rečima, Vojni muzej je od osnivanja, od vizije tadašnjeg vladara Srbije, pre 145 godina, čuvao i negovao sve ono što je krasilo, i u lakim, i u ne lakim vremenima našu državu i naš narod i samim tim daje snažno utemeljeno svedočanstvo o nastavku naše države i državnosti.

"Ove godine slavimo 220 godina od Prvog srpskog ustanka, praktično od obnove naše državnosti i oslobođenja od vekovnog ropstva i to je veliki datum i velika obaveza i odgovornost i sadašnje generacije. Na Sretenje se sreću i prošlost i budućnost, srećemo se i sa našim precima, ali se obavezujemo i našim potomcima", poručio je Vučević.

"Srećemo se sa našim precima koji su stvarali, obnavljali našu državu i za to platili veliku i visoku cenu, nekada veoma visoku cenu", istakao je Vučević i dodao da se obavezujemo budućim generacijama da čuvamo našu otadžbinu, kako bi Srbija bila snažnija i jača.

"Naša vojska je narodna, ona je neotuđiva i neodvojiva od svog naroda i od svoje države. I naša država ne bi postojala da nije imala istu tu vojsku. Ko god je pokušao to da razdvoji, vrlo brzo je bio politički kažnjen i pre svega prokazan od istorije i od naroda. Čuvajte našu državu i čuvajte sve ono što krasi i našu vojsku i našu otadžbinu", poručio je Vučević i čestao građanima Niša, ali i cele Srbije Dan državnosti.

"Nek se budi neka nova zora, nek dolaze nove generacije, nek pobeđuje Srbija. Sretno nam Sretenje. Živeo Niš. Živela Vojska Srbije i živela Srbija", poručio je ministar.

Potpukovnik Milivoje Milisavljević iz Vojnog muzeja rekao je da je proslavljanje praznika države i naroda deo čuvanja našeg identiteta.

"Praznici nas podsećaju na to ko smo i čemu stremimo, održavaju nam svest o delima naših predaka, žrtvama koje su podneli i podvizima koje su postigli gradeći našu otadžbinu i ostavljaju je nama u nasleđe da je čuvamo i osnažujemo kako bismo je snažno i ponosno predali našim potomcima", rekao je Milisavljević.

Kako je naveo, negovanje tradicija baštine našeg naroda i države jedan je od najvećih i najvažnijih zadataka svih nas, na prvom mestu ustanova kulture.

"Među nosiocima očuvanja i predstavljanja našeg nasleđa, ali i kulturnog života države u celini je Vojni muzej koji je nastao na temelju vizije i truda oficira koji su pre više od 145 godina stvaranjem jedne ovakve institucije želeli da ostave trajno svedočanstvo o značaju srpskih oružanih snaga za život našeg naroda i države", rekao je potpukovnik.

Posetioci izložbe su u prilici da vide eksponate koji su do sada retko izlagani, a koji svedoče o temeljima moderne srpske državnosti i spremnosti naroda i vojske da stečenu slobodu beskompromisno brani, naveli su ranije u Ministarstvu odbrane.

Kako je Tanjugu danas rečeno u Domu Vojske, izložba Vojnog muzeja, koja je posvećena 220 godina od osnivanja srpske države sastoji se iz sedan celina i obuhvata periode Prvog i Drugog srpskog ustanka, Oslobodilačkih ratova iz 1878. godine, Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, a deo izložbe je posvećen i "najnovijim dešavanjima", odnosno NATO agresiji.

Kako navode, Vojni muzej je za ovu priliku izdvojio neke od najboljih predmeta za svaku celinu, pa je tako za Prvi i Drugi srpski ustanak predstavljeno najinteresantnije oružje iz tog perioda koji su koristili ustanici, a na izložbi je i veliki broj umetničkih dela vezanih za taj period.

Kada je reč o periodu 1878. godine, pored oružja, prikazane su i medalje i ordenje koje je dodeljivano borcima u tom periodu, kao i sablje od tada mladih oficira srpske vojske, a kasnije vojovode Mišića i Putnika.

Za period Prvog i drugog svetskog rata izdvojeno je i naoružanje i oprema srpskih vojnika sa akcentom na ordenje koje su dobijali u tom periodu, a prikazano je i oružje i oprema srpske vojske, odnosno Vojske Jugoslavije za vreme NATO agresije.

Današnjem otvaranju izložbe prisustvovali su članovi kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba, načelnik Nišavskog upravnog okruga Petar Babović, gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
agresije