18. maj 2024 12:25
Zoran Anđelković: Usvajanje rezolucije o Srebrenici otvorilo bi Pandorinu kutiju
podeli vest
BEOGRAD - Vršilac dužnosti direktora Pošte Srbije Zoran Anđelković rekao je danas da je svetska, renomirana radna grupa utvrdila da u Srebrenici nije bilo zločina, te bi usvajanje rezolucije o genocidu otvorilo Pandorinu kutiju nakon čega bismo mogli da očekujemo desetine novih rezolucija o genocidu u narednim mesecima.
Anđelković ističe da niko ne spori činjenicu da je počinjen zločin, ali smatra izlišnim termin genocida jer u Srebrenici, kako kaže, nisu stradale žene i deca već samo muškarci, zbog čega se ne može tako kvalifikovati.
"Možemo da očekujemo da će se u narednim mesecima u UN pokrenuti na desetine rezolucija o genocidu. Izrael je već na dnevnom redu, ako mogu tako da kažem, i Međunarodnog suda, a tužbi se pored Južne Afrike pridružio se i Egipat, a taj proces traje dok je u toku sukob u Gazi. Zamislite šta će biti sutra, kad se saopšte konačni rezultati, a sadašnji izveštaj da je više od 15.000 dece stradalo, više od 10.000 žena i tako dalje, da ne govorimo u ukupnom broju stradalih", naveo je on za Tanjug.
Prema njegovim rečima, postoje i brojni sukobi u Africi gde su počinjeni, kako kaže, strašni zločini, a navodi i Ruandu gde je stradalo između 700.000 i 800.000 ljudi, među kojima i žene i deca. Podseća i na Jasenovačke žrtve i kaže da pojedinjeni akteri žele da zločin u Srebrenici izdignu iznad ostalih zločina koji su imali daleko veći broj žrtava.
"To predstavlja otvaranje Pandorine kutije i, kao što je patrijarh Porfirije juče rekao, mi ne želimo da pravimo poređenja, manji ili veći zločin ili manji genocid. Svaki zločin je zločin, bez ikakve dileme. Ali znate, kad vi otvorite Pandorinu kutiju za jedno mesto, za Srebrnicu, gde su samo muškarci likvidirani, to je onda neće biti samo pitanje Jasenovca, već onda i Kragujevca sa 2000 ljudi, jer su ubijena deca i mnogih drugih", rekao je Anđelković.
Kaže da je usvajanje rezolucije o Srebrenci težak proces na kome insistriraju zagovornici iste iako su, kako navodi, svesni da kao takva ne može da prođe zbog čega se forsira floskula da je ona u segmetnu kulture i da će se obeležavati kao dan sećanja i razmišljanja.
"Oni su bili svesni da ta rezolucija, kao rezolucija u normalnom smislu genocida ne može da prođe, da nemaju većinu zbog čega su išli na deo kulture, kulture sećanja, jer za taj segment ne treba dvotrećina da glasa", objasnio je on i dodaje da zagovornik rezolucije o Srebrenici nije Bosna i Hercegovina, već samo jedan njen deo.