13. jun 2024 16:05

Žarić Kovačević sa predstavnikom UNHCR: Nastavak saradnje u brojnim oblastima

Izvor: TANJUG

podeli vest

Žarić Kovačević sa predstavnikom UNHCR: Nastavak saradnje u brojnim oblastima

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević sastala se danas sa predstavnikom Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Srbiji Sufijanom Ađalijem sa kojim je dogovorila proširivanje saradnje u brojnim oblastima, naročito u domenu stručnog usavršavanja.

Ministarka je upoznala Ađalija sa dosadašnjim rezultatima rada na suzbijanju pravne nevidljivosti posebno osetljivih kategorija stanovništva, kao i o borbi protiv apatridije, saopštilo je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS).

Na sastanku je najavljena mogućnost nastavka saradnje posle završetka međunarodne kampanje "Ja pripadam" koju UNHCR sprovodi na globalnom nivou, a u koju je uključena i Srbija.

Sagovornici su konstatovali da su u poslednjih 12 godina, koliko traje zajedničko angažovanje MDULS-a i UNHCR-a u oblasti sprečavanja pravne nevidljivosti i povećanja pristupa posebno osetljivih kategorija stanovništva ličnim dokumentima, ostvareni izvanredni rezultati koji se ogledaju u tome da u Srbiji trenutno postoje samo retki slučajevi da neko nije upisan u matičnu knjigu rođenih.

Ministarka Žarić Kovačević istakla je značaj i doprinos drugih institucija koje su bile uključene u ovaj proces, a Ađali je pohvalio celokupno angažovanje Srbije, naglašavajući da naša zemlja služi kao primer dobre prakse čitavom regionu, dodaje se u saopštenju.

Takođe, predstavnici MDULS-a su informisali Ađalija da je ministarstvo u okviru projekta "Lokalna samouprava za 21. vek" započeto istraživanje o merenju zadovoljstva građana kvalitetom pruženih usluga u jedinicama lokalne samouprave, te da će ono obuhvatiti i ostvarivanje prava na upis u matičnu knjigu rođenih lica koja su u riziku od apatridije.

"Podsetimo, prema procenama iz 2011. godine, u riziku od apatridije bilo je oko 30.000 ljudi, a danas se slučajevi da neko nije upisan u knjigu rođenih pojavljuju kao izuzetak", ističe se u saopštenju.

Prvi zajednički Sporazum o razumevanju između MDULS-a i UNHCR-a potpisan je 2012. godine, a nastavak saradnje usledio je 2019. godine, dok se Srbija nakon Trećeg sporazuma iz februara 2022. godine priključila globalnoj inicijativi "Ja pripada" (#IBelong), koju UNHCR sprovodi na međunarodnom nivou sa ciljem da se do novembra 2024. godine u čitavom svetu iskoreni apatridija, dodaje se u saopštenju.