17. jun 2024 10:41

Stefan Surlić: Dok je Kurti na čelu privremenih institucija,neće biti bolje za Srbe sa KiM

Izvor: TANJUG

podeli vest

Stefan Surlić: Dok je Kurti na čelu privremenih institucija,neće biti bolje za Srbe sa KiM

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Docent Fakulteta političkih nauka Stefan Surlić ocenio je danas da dokle god je na čelu privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, neće biti boljih izgleda za život Srba na Kosovu.

On je za Tanjug rekao da je očigledno da ne postoji nikakva želja da se formira Zajednica srpskih opština (ZSO).

"Nastavlja se trend sistemske diskriminacije, očigledno sa ovim malim incidentima se sprema mnogo veća priča, a to je obračun sa obrazovnim i zdravstvenim institucijama koje funkcionišu po srpskom sistemu jer je ideja da uništi bilo kakav element Srbije na Kosovu", objasnio je on.

Govoreći o mirovnom samitu o Ukrajini, koji je održan proteklog vikenda u Švajcarskoj, on je ocenio da su sva velika očekivanja ugašena nakon susreta zemalja, i istakao da je bez Rusije i Kine, nemoguće govoriti o bilo kakvom mirovnom rešenju.

"Kada pogledamo poruke koje su poslate i sam tekst, on je sastavljen u diplomatskom maniru bez konkretnih i jasnih zadataka kako dalje. Mislim da i sama Ukrajina ne može da bude zadovoljna osim činjenicom da je bio prisutan ovako veliki broj zemalja", rekao je Surlić.

Kako je naveo, tri ključne poruke samita su - da je dobro da se razmišlja o mirovnim inicijativama, da je Rusija ta koja na kraju mora da bude za stolom, i poruke koje se tiču sigurnosti u smislu normalnog funkcionisanja nuklearne energije, transport hrane i razmena zarobljenika.

Surlić kaže da je deklaracija o Ukrajini, koju je potpisalo 80 zemalja, saopštena u osnovnoj opštoj formi, u kojoj se istakla važnost mirovnog rešenja i nešto što Ukrajina može da predstavi kao pobedu u odnosu na tekst koji je ona saopštila u 10 tačaka, a to je da su sve zemlje stale iza tvrdnje da mora da se poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, što uključuje i teritoriju Krima.

"Sada to otvara jedno drugo pitanje da li je uopšte taj scenario realan, da li je mogao da bude realan da je ranije došlo do ovakve inicijative i da li bi se Rusija u bilo kom scenariju povukla iz Donbasa", dodao je on.

Ukoliko bi se Rusija povukla iz Donbasa, smatra Surlić, to bi zasigurno podrazumevalo i neutralnost Ukrajine, a ujedno i veliku autonomiju, čak i veću od onoga što prevdviđeno Minskim sporazumom.