2. oktobar 2024 18:40

Praznična atmosfera na ulicama Guangdžoua povodom nacionalnog praznika

Izvor: TANJUG

podeli vest

Praznična atmosfera na ulicama Guangdžoua povodom nacionalnog praznika

Foto: Tanjug/video

GUANGDŽOU – Ulice Guangdžoua, grada koji se zbog svoje lokacije često naziva "kapijom južne Kine" i važno je međunarodno čvorište kineske nacionalne inicijative "Jedan pojas, jedan put", okićen je zastavama Kine, a atmosfera je praznična.

Od 1.oktobra kada je zvanično počelo obeležavanje Nacionalnog dana Kine, koji se proslavlja u čast godišnjice osnivanja pod vođstvom Mao Cedunga, grad je prepun domaćih turista, koji koriste takozvanu “zlatnu nedelju” za odmor, putovanja i posetu prijateljima.

Tog dana, 1949. godine na Tjenanmenu – Trgu nebeskog mira Mao Cedung je pročitao proglas kojim je osnovana Narodna Republika Kina, a čime je, kako je rekao predsednik Si Đinping, okončan period stogodišnjeg ponižavanja kineskog naroda i udaren temelj države.

Lokalni stanovnici kažu za Tanjug da je Dan državnosti postao tzv “zlatna nedelja” pre više od 20 godina i sedam neradnih dana od početka oktobra koriste uglavnom da obiđu destinacije koje ranije nisu videli.

Tijen Ju potvrđuje da će u tom periodu obići prijatelje jer praktično ima “mini odmor”.

“Provešću to vreme i sa porodicom. Lepa nam je atmosfera i zaista se svi radujemo”, rekla je Tijen Ju za Tanjug i dodala da će sledeći odmor možda iskoristiti da poseti Srbiju.

U atmosferi je naglašen i osećaj patriotizma, a Ben Hu, takođe stanovnik Guangdžoua, kaže da Kinezi slave to što je teško vreme iza njih.

“Gde god se okrenete, u celom gradu vidite ljude koji idu tamo-vamo, kupuju, šetaju, a svi volimo i da otputujemo, posebno na mesta koja su udaljena samo nekoliko sati”, rekao je Hu.

Širom zemlje pojedine zgrade i ulice su osvetljene crvenim svetlom, a kineske nacionalne zastave su svuda, na zgradama, lampama koje vise iznad bulevara, pa i na pojedinim vozilima.

Pored razdraganih i veselih domaćina, goste će dočekati dinamičan moderan grad, bogate kulturne baštine, a stare gradske četvrti i kantonski vrtovi ga čine još primaljivijim za turiste iz celog sveta.

Turisti iz Srbije, ali i čitavog regiona od 30. septembra imaju mogućnost da direktnom linijom Er Srbije posete ovaj najveći ekonomski i trgovinski centar u čijoj se neposrednoj blizini nalaze i Hongkong i Makao.

Direktor za komercijalu i strategiju Er Srbija Boško Rupić kaže za Tanjug da je let uspostavljen i da će se za Guangdžou leteti dva puta nedeljno, ponedeljkom i petkom, avionom erbas 330-200, kapaciteta 250 mesta.

“Za nas je uspostavljanje ove linije od velikog značaja, kako za nas kao avio kompaniju jer dobijamo dodatne putnike, tako I za Beograd, Srbiju, ali i ceo region uzimajući u obzir da kineski tursti dolaze da obilaze nekoliko destinacija na svom putovanju”, rekao je Rupić za Tanjug.

Rupić objašnjava da je Guangdžou rastuća destinacija u kontekstu poslovnog turizma, ali i turizma uopšte.

“To je grad od preko 18 miliona stanovnika, grad bogat muzejima, prelepim parkovima, ali može da se vidi i u kom pravcu Kina danas napreduje i u kom pravcu se razvija”, navodi Rupić.

Sugeriše da se u Guangdžou obiđu stari delovi grada koji su nastali još u 19. veku, kao i znamenitosti iz najnovijeg perioda, brojne delove moderne arhitekture, a ukazuje da se iz tog mesta jednostavno može doći do gradova Hongkong i Makao.

Među brojnim hramovima u Guangdžou posebno se izdvaja istorijski Hram šest banjanovih stabala, koji posetiocima pruža mir i spokoj budističkog svetilišta starog više od 1.500 godina.

Guangdžou je poznat i po kulinarskom nasleđu i autentičnoj kantonskoj kuhinji sa brojnim egzotičnim jelima.

Guangdžou je važno međunarodno vazdušno čvorište kineske nacionalne ujedno glavni aerodrom u oblasti Velikog zaliva Guangdong-Hongkong-Makao, a do aerodroma Guangdžou Bajun leti skoro 80 avio-kompanija i to sa više od 230 destinacija širom sveta.