21. mart 2024 14:22

Gutereš: Važno je pridržavati se principa u Ukrajini i Gazi bez dvostrukih standarda

Izvor: TANJUG

podeli vest

Gutereš: Važno je pridržavati se principa u Ukrajini i Gazi bez dvostrukih standarda

Foto: Shutterstock.com/lev radin, arhiva

BRISEL - Generalni sekretar UN Antonio Gutereš izjavio je danas, po dolasku na samit Evropskog saveta, da je "u haotičnom svetu, sa supersilama koje su u sukobu" važno pridržavati se principa, kako u Ukrajini, tako i u Pojasu Gaze, bez dvostrukih standarda.

"Živimo u haotičnom svetu, sa supersilama koje su u sukobu jedna sa drugom. Imamo situaciju nekažnjivosti, gde bilo koja država ili bilo koja oružana grupa misli da može da radi šta hoće, jer nema odgovornosti. A kada živimo u haotičnom svetu, veoma je važno da se držimo principa", rekao je Gutereš novinarima u Briselu.

On je dodao da su principi su jasni: Povelja Ujedinjenih nacija, međunarodno pravo, teritorijalni integritet zemalja i međunarodno humanitarno pravo.

"To je razlog zašto verujemo da je neophodno imati mir za Ukrajinu, ali mir u potpunosti u skladu sa principima, što znači mir uz poštovanje povelje, međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine. To je razlog zašto verujemo, iz istih razloga, da nam je potreban prekid vatre u Gazi", naglasio je Gutereš.

On je osudio terorističke napade od 7. oktobra i druga, kako je naveo, Hamasova kršenja međunarodnog humanitarnog prava, ali i "činjenicu da smo svedoci brojnih civilnih žrtava u Gazi", što je bez presedana u njegovo vreme kao generalnog sekretara.

"Osnovni princip humanitarnog prava je zaštita principa. Moramo da se držimo principa u Ukrajini kao u Gazi, bez dvostrukih standarda", poručio je Gutereš.

Gutereš je dodao da svet mora da se pogura da progresivno pređe u neki uređeni oblik multipolarnosti sa jakim multilateralnim institucijama.

"Postoji samo jedan fundamentalni način da imamo multipolarni svet. To je uz vođstvo jake i ujedinjene EU. Snažno apelujemo na EU da igra veoma aktivnu ulogu u odnosu na centralna pitanja, egzistencijalna pitanja koja prete današnjem svetu", rekao je Gutereš i kao primer naveo klimatske promene, nekontrolisani razvoj veštačke inteligencije i duboke nejednakosti sa kojima se svet suočava.