13. septembar 2024 21:37

Pistorijus odbacio pretnje Putina o direktnom sukobu Zapada s Rusijom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Pistorijus odbacio pretnje Putina o direktnom sukobu Zapada s Rusijom

Foto: dpa via AP/Andreas Arnold

BERLIN - Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus odbacio je danas pretnje ruskog predsednika Vladimira Putina odmazdom ukoliko zapadni saveznici dozvole Ukrajini da upotrebi rakete dugog dometa za gađanje ciljeva unutar Rusije.

''Putinove pretnje su njegove pretnje. To je sve što o tome treba da se kaže. On preti kad hoće i kad god mu odgovara'', rekao je Pistorijus, prenosi Politiko.

On je dodao da nije na njemu da komentariše dogovore SAD i Velike Britanije o tome da li će dozvoliti Ukrajini da upotrebljava rakete dugog dometa, ističući da je tako nešto u skladu s Međunarodnim pravom.

Nemačka je, za razliku od SAD, Velike Britanije i Francuske, odbila da pošalje svoje rakete dugog dometa Kijevu, nakon što su pojedini politički lideri u Nemačkoj tvrdili da bi to moglo da dovede do otvorenog sukoba sa Rusijom.

''To je linija koju ja kao kancelar ne želim da pređem'', rekao je o slanju projektila Taurus Ukrajini nemački kancelar Olaf Šolc.

Prema pisanju pojedinih svetskih medija, SAD će možda dozvoliti Ukrajini da koristi britanske i francuske rakete dugog dometa da gađa ciljeve unutar Rusije, a London i Pariz su s tim saglasni.

To se konkretno odnosi na francuski ekvivalent ATACMS raketa, Skalp, kao i na rakete ''Storm Shadow'' britansko-francuske proizvodnje.

Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da će direktno učešće zemalja Zapada u sukobu u Ukrajini promeniti njegovu suštinu i dodao da će Rusija biti prinuđena da donese odluke na osnovu tako stvorenih pretnji.

''To će značiti da su zemlje NATO-a, SAD i evropske zemlje u ratu s Rusijom. A ako bude tako, onda ćemo, imajući u vidu promenjenu prirodu sukoba, doneti odgovarajuće odluke na osnovu pretnji koje budu stvorene'', rekao je Putin, a prenosi TASS.

Putin je istakao da zemlje NATO-a ne samo da razgovaraju o mogućnosti da ukrajinska vojska upotrebi rakete drugog dometa, već i o direktnom učešću u ratu.

''Samo vojno osoblje NATO-a može da kontroliše letove ovih raketnih sistema. To je moguće samo pomoću obaveštajnih podataka sa satelita, koje Ukrajina nema. Poenta je da se donese odluka o tome da li zemlje NATO treba direktno budu uključenieu sukob ili ne'', istakao je Putin.