17. septembar 2024 16:45
Petković: Bisljimi odbio zajednički sastanak, insistirali smo na ZSO, predstavili mere
podeli vest
BRISEL - Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da danas u Briselu nije došlo do trojnog sastanka sa Prištinom, jer je to odbio njihov pregovarač Besnik Bisljimi, jer je delegacija Beograda insistirala na temama kao što su ZSO, poštanske usluge i pitanje primene sporazuma i predstavila mere za zaštitu srpskog naroda.
Petković je rekao da Beograd nikada nije imao problem da razgovara i ima direktne susrete sa prištinskom stranom, kao i da su tokom trojnog susreta mogli da kandiduju šta god žele, ali da je Bisljimi to odbio.
"Do trojnog direktnog susreta sa prištinskom stranom nije došlo zato što je gospodin Bisljimi odbio da se sretne sa predstavnicima Beograda, jer smo mi insistirali na temama kao što su ZSO, usluge i pitanje implementacije odnosno primene sporazuma", rekao je Petković novinarima.
Petković je posle sastanka sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom u okviru dijaloga Beograda sa Prištinom, rekao da se razgovaralo o punoj implementaciji svih prethodno postignutih i dogovorenih sporazuma, kao i sveobuhvatnim merama koje je predstavio Aleksandar Vučić za zaštitu srpskog naroda na AP KiM i uslova za oživljavanje procesa dijaloga.
Naveo je da je srpska strana u Briselu razgovarala i o mostu na Ibru, o poštanskim uslugama, energetici, telekomunikacijama, nestalim osobama i integrisanim upravljanjem prelazima.
"Dakle, brojne teme su bile za pregovaračkim stolom. Kao glavni pregovarač Beograda sam predstavio mere Vlade Republike Srbije o kojima je predsednik Aleksandar Vučić govorio na konferenciji za medije", rekao je Petković.
On je posle sastanaka rekao novinarima da je razgovarano o merama koje podrazumevaju oživljavanje procesa dijaloga koji nam je preko potreban.
"Pošto smo uvereni da jedino u dijalogu možemo da pronađemo kompromisno rešenje za pitanje Kosova i Metohije", rekao je Petković.
On je istakao da Beograd nikada nije imao problem da razgovara i ima direktne susrete sa prištinskom stranom, kao i da su tokom trojnog susreta mogli da kandiduju šta god žele, ali da istovremeno i Beograd ima pravo da insistira na svojim temama.
"Za nas nije bio nikakav problem, niti će ikada biti problem da dođe do direktnog susreta i razgovara sa prištinskom stranom, gospodinom Bisljimijem. Ja sam uvek spreman i otvoren da razgovaram, kao što je i predsednik Aleksandar Vučić prošli put bio spreman da direktno sedne i razgovara sa gospodinom Kurtijem, ali je Kurti to odbio. Tako i sada je Priština opet odbila da razgovara", istakao je Petković.
Upitao je i o čemu da se razgovara ako Bisljimi odbija da razgovara o ZSO, mostu, ako ne želi da razgovara o poštanskim uslugama, o tome što na terenu menjaju realnost kroz kršenje sporazuma, zatvaranja srpskih institucija na AP KiM.
"O kakvoj je onda normalizaciji reč ako vi ne možete da govorite o ključnom pitanju formiranju ZSO? To su ključna pitanja koja se odnose i na to kako Srbi danas žive na KiM", istakao je Petković.
Naveo je da je Miroslavu Lajčaku predao i listu svih uhapšenih Srba, gde su većim delom na toj listi Srbi koji su politički zatvorenici, iako su, kako je rekao, postojale garancije EU i SAD da niko ko je protestovao na barikadama neće biti uhapšen.
"A desilo se nešto sasvim suprotno. Pokrenuli smo brojne teme, mi ćemo uvek da budemo spremni da razgovaramo ovde u Briselu i da se dogovaramo, da izlazimo sa kompromisnim rešenjima", rekao je Petković.
Direktor Kancelarije za KiM je naglasio da je politika Beograda politika mira i stabilnosti i da je su tog razloga donete mere za pomoć Srbima na AP KiM i da su one donete kako bi vratile u život proces dialoga.
"Jer vidite, ako se naš dolazak u Brisel završava time što razgovaramo samo sa gospodinom (Miroslavom) Lajčakom, koji je onda smisao pregovora? Suština je u tome da ono što je dogovoreno bude implementirano i ostvareno na samom terenu, da boljitak pre svega bude viđen u srpskim sredinama, da Srbi koji žive na KiM imaju razloga da veruju u budućnost, a ne da ga napušteju posebno sever KiM", rekao je Petković.
On je najavio da će se danas na sastanku sa NATO predstavnicima razgovarati o temi mosta na Ibru razgovarati kroz prizmu bezbednosti, gde Beograd, kroz posebno pripremljenu prezentaciju, posebno ukazati na sve opasnosti.
"Mi ćemo posebno da ukažemo, u posebnoj prezentaciji koju smo spremili, na sve opasnosti koje postoje ukoliko bi Kurti krenuo u jednostrano otvaranja mosta", rekao je Petković.
On je dodao da je razgraničenje u oblasti Suvog Dola preduslov za otvaranje mosta, ali da je jednako važan i bezbednosni aspekt.
"To je suština razgovora sa predsavnicima NATO-a ovde danas u Briselu i mi ćemo svakako iskoristiti tu priliku da ukažemo na sve ono što Kurti čini na kršenju ljudskih prava, na kršenju svih sporazuma, ali i sve opasnosti koje se odnose na pitanje otvaranja mosta", rekao je Petković.