23. oktobar 2024 17:32
Marta Kos: Moj centralni zadatak biće rešavanje blokada u procesu proširenja
podeli vest
BRISEL - Kandidatkinja za komesarku EU za proširenje Marta Kos u odgovorima na pisana pitanja odbora i poslanika Evropskog parlamenta navela je da će, ako joj bude potvrđena funkcija, centralni zadatak njenog mandata biti da iskoristi obnovljeni zamah i rešava blokade u procesu proširenja.
"U narednih pet godina, ako budem potvrđena kao komesar za proširenje, potpuno sam posvećena tome da što više zemalja u procesu proširenja dovedem do tačke gde su u potpunosti spremne da preuzmu obaveze članstva u EU i zaključe pristupne pregovore. Ovo bi poslalo snažan signal naše posvećenosti proširenju i uverilo partnere da Unija ostaje pri svojim obećanjima", navela je Kos.
Istakla je da bi njen primarni cij bio da intenzivno radi sa partnerima iz procesa proširenja kako bi im pomogla da napreduju na svom putu ka EU "u skladu sa sopstvenim težnjama i političkom posvećenošću".
"Rešavanje blokada u procesu proširenja je centralni zadatak mog mandata. Bilateralna pitanja, bilo između samih zemalja kandidata ili sa državama članicama EU, izazvala su značajna kašnjenja u prošlosti", rekla je ona i istakla da se oni moraju brzo rešavati kako bi se izbeglo ometanje napretka partnera u proširenju i podrivanje kredibiliteta procesa.
Kos je dodala da će sarađivati sa visokim predstavnikom EU na pronalaženju rešenja.
Ukazala je i da je regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu suštinski element Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i u srcu Plana rasta za Zapadni Balkan.
"Verujem da obnovljeni fokus na njihovu EU perspektivu, postepena integracija sa EU kroz Plan rasta i regionalne inicijative kao što je zajedničko regionalno tržište, mogu da deluju kao podsticaji za zbližavanje regiona i doprinesu pomirenju i prevazilaženju pitanja nasleđa", ocenila je Kos.
Ona je podvukla da će se angažovati u regionalnim integracijama, dobrosusedskim odnosima, pomirenju i u olakšavanju rešavanja bilateralnih sporova, kao i da će iskoristiti na strateški način sve potencijale Instrumenta za pretpristupnu pomoć, Ukrajinskog fonda i Plana rasta za Zapadni Balkan.
Prema njenom mišljenju, pristup zasnovan na zaslugama mora da ostane vodeći princip jer je to, kako je rekla, "neophodno za kredibilan i održiv proces proširenja.
"U potpunosti se pridržavam principa da je proširenje proces zasnovan na zaslugama, određen brzinom napretka svake zemlje, počevši od reformi u osnovama. Ne postoje prečice do članstva i nastojaću da osiguram da se svaka zemlja kandidat i potencijalni kandidat tretiraju pošteno i procenjuju u skladu sa istim kriterijumima, uz napredak koji se određuje individualnim zaslugama svakog od njih. To znači da ću sa jednakom pažnjom razmatrati sve zemlje (u procesu) proširenja koje dele EU perspektivu", poručila je ona.
Kratkoročno će se, kako kaže, fokusirati na napredak svih kandidata na njihovom putu pristupanja EU.
Njen pristup proširenju EU, objasnila je, biće vođen "jasnom vizijom" da "proširenje mora da ojača Uniju i njene buduće članice", što znači da buduće članice moraju da budu dobro pripremljene i potpuno posvećene svom putu ka EU, "podržavajući integritet naših vrednosti i kredibilitet naših procesa".
Izrazila je čvrsto uverenje da su jačanje vladavine prava i zaštita osnovnih vrednosti u srcu procesa pridruživanja EU.
"Uključivanje Srbije, Crne Gore, Albanije i Severne Makedonije u izveštaje o vladavini prava za 2024. ima za cilj da poveća uključenost zemalja kandidata u postojeće procese EU, stavljajući ih u ravnopravne položaje sa državama članicama na samom početku", navela je Kos.
U svom angažmanu sa kandidatima za članstvo i potencijalnim kandidatima namerava da prioritet da napretku u podržavanju vladavine prava.
Navela je i da će osigurati da EU " pristupe samo kandidati koji su istinski spremni i bezuslovno posvećeni poštovanju vrednosti na kojima je izgrađena EU".
Upozorila je i da će, kako bi garantovala potpuno sprovođenje reformi koje su usvojile zemlje u procesu proširenja, maksimalno iskoristiti rigorozne mehanizme praćenja i evaluacije koji su joj na raspolaganju.
U tom kontekstu navela je da, u slučaju da zemlja kandidat pokaže nazadovanje u pogledu osnovnih vrednosti, pregovarački okviri pružaju mehanizme za odlučne i proporcionalne korektivne mere i poručila da neće oklevati da aktivira ili preporuči ove mere ako je potrebno i da o njima razgovara sa EP.
"To bi moglo uključivati zamrzavanje pregovora o određenim poglavljima, odlaganje otvaranja novih poglavlja ili, u teškim slučajevima, obustavljanje čitavog pregovaračkog procesa", upozorila je Kos.
Ipak, kaže da se mora nagraditi napredak kako bi se održao zamah reformi.
"Partneri u proširenju koji postignu opipljive prekretnice u ispunjavanju svojih standarda treba da napreduju u pregovorima i ja ću podržati ovaj pristup. Takođe će biti obezbeđena finansijska i tehnička pomoć kako bi se dodatno podržali njihovi napori", navela je ona.
Kos je dodala da će podsticati postepenu integraciju partnera iz procesa proširenja u ključne sektore privrede EU i poručila da će u potpunosti iskoristiti nove alate, uključujući Plan rasta za Zapadni Balkan
Založila se i za ambicioznu agendu unutrašnjih reformi EU kako bi se osiguralo pravilno funkcionisanje veće Unije, a ocenila je i da je razumna i opravdana potreba za jednoglasnošću za prijem novih država članica, ali da zahtev za jednoglasnim odlučivanjem za svaki korak u procesu može da uspori stvari, ako se i samo jedna država članica protivi.
Svi kandidati za komesare morali su da odgovore na pisana pitanja Evropskog parlamenta u okviru procesa potvrđivanja buduće Evropske komisije i uoči početka saslušanja kandidata, koja će biti održana od 4. do 12.novembra.