12. novembar 2024 11:22

Većina Ukrajinaca ne želi da se odrekne teritorije, skoro trećina spremna na ustupke

Izvor: TANJUG

podeli vest

Većina Ukrajinaca ne želi da se odrekne teritorije, skoro trećina spremna na ustupke

Foto: Shutterstock.com/hyotographics, ilustracija

KIJEV - Većina Ukrajinaca i dalje se protivi teritorijalnim ustupcima Rusiji, a skoro trećina (32 odsto) je spremna da se odrekne teritorija kako bi se okončao rat, pokazuju rezultati istraživanja Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KMIS).

"Posle maja 2023. godine dolazi do postepenog povećanja udela onih koji su spremni na teritorijalne ustupke. Tako je do kraja 2023. spremnost na ustupke porasla na 19 odsto, u februaru ove godine na 26 odsto, u maju - na 32 odsto. Od maja do početka oktobra, situacija se zapravo nije promenila, trenutno je 32 odsto spremno na teritorijalne ustupke", navodi se u izveštaju.

Istovremeno, udeo onih koji se protive bilo kakvim teritorijalnim ustupcima smanjio se do maja ove godine i dostigao 55 odsto, prenosi ukrajinski Interfaks.

Do početka oktobra, uprkos svim teškim okolnostima, većina Ukrajinaca, 58 odsto, bila je protiv teritorijalnih ustupaka.

Istovremeno, KMIS ukazuje na korelaciju odgovora na pitanje o spremnosti na teritorijalne ustupke sa pitanjem kako Ukrajinci doživljavaju bezbednosnu marginu Ruske Federacije (da li Rusija ima uslovno "neograničenu" rezervu resursa za rat u Ukrajini, ili ih Rusija postepeno iscrpljuje) i o tome koliko je ispitanik spreman da izdrži rat.

"Oni koji veruju u 'neograničene' resurse Rusije spremniji su na teritorijalne ustupke - 48 odsto naspram 44 odsto, koji su i dalje kategorički protiv. Nasuprot tome, među onima koji veruju da će Rusija iscrpeti resurse, samo 18 odsto je spremno na odricanje od teritorija, a 72 odsto je kategorično protiv bilo kakvih ustupaka", ističe se u izveštaju.

Što se tiče lične spremnosti da izdrže rat, što duži period su ispitanici naveli u svojim odgovorima, to je manja i njihova spremnost na ustupke.

Dakle, među onima koji su spremni da izdrže rat nekoliko meseci do pola godine, 59 odsto njih spremno na teritorijalne ustupke, među onima koji su spremni da izdrže jednu godinu - 43 odsto, a među onima koji su spremni da izdrže koliko je potrebno - 21 odsto.

Najveća spremnost na ustupke je među onima koji nemaju poverenja u predsednika i smatraju da Zapad želi nepravedan mir od Ukrajine (56 odsto je spremno na ustupke, 38 odsto je kategorično protiv).

Ako ispitanik ima "pomešane" stavove (ne veruje predsedniku, ali veruje u podršku Zapada ili obrnuto), onda je spremnost na ustupke već manja, a više od polovine je kategorički protiv ustupaka.

Istovremeno, oni koji imaju poverenje i u predsednika i u Zapad najmanje su spremni na ustupke.

Među njima je 69 odsto kategorički protiv ustupaka (nasuprot 24 odsto anketiranih koji su spremni na teritorijalne ustupke).

"Naglašavamo da su za samo četiri do sedam odsto Ukrajinaca pomenuti teritorijalni ustupci oni koje je lako prihvatiti. To treba tumačiti kao dokaz nelegitimnosti okupacije bilo kog dela Ukrajine za apsolutnu većinu stanovništva", zaključuje se u izveštaju KMIS-a.