28. novembar 2024 14:28

Australijski parlament usvojio zakon o zabrani društvenih mreža za mlađe od 16 godina

Izvor: TANJUG

podeli vest

Australijski parlament usvojio zakon o zabrani društvenih mreža za mlađe od 16 godina

Foto: Shutterstock.com/ BigTunaOnline, ilustracija

KANBERA - Australijski parlament usvojio je danas, prvi u svetu, zakon o zabrani društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina.

Očekuje se da će se zabrana odnositi na Snepčet, TikTok, Fejsbuk, Instagram, Redit i X (Tviter), ali bi se ta lista mogla proširiti.

Senat je, poslednjeg dana zasedanja u godini, odobrio zabranu društvenih mreža, nakon višemesečne intenzivne javne debate i užurbanog parlamentarnog procesa u kojem je predlog zakona predstavljen, o njenu vođena rasprava i usvojen u roku od nedelju dana, preneo je CNN.

Prema novom zakonu, tehnološke kompanije moraju da preduzmu "razumne korake" da bi sprečile maloletne korisnike da pristupe uslugama društvenih medija ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara (30,8 miliona evra).

To je do sada najsnažniji odgovor na problem koji je doveo do toga da druge zemlje uvode ograničenja, ali ne pozivaju kompanije na odgovornost za kršenje zabrane, naveo je CNN.

Australijski premijer Entoni Albaneze rekao je poslanicima da se "svaka ozbiljna vlada" bori sa uticajem društvenih mreža na mlade ljude, a lideri sa kojima je razgovarao pozdravili su inicijativu Australije po tom pitanju.

"Znamo da društvene mreže mogu biti oružje za nasilnike, platforma za pritisak vršnjaka, pokretač anksioznosti, vozilo za prevarante. I što je najgore, alat za onlajn predatore", rekao je on u parlamentu u ponedeljak.

Braneći starosnu granicu od 16 godina, on je rekao da deca u tom uzrastu bolje uočavaju "laži i opasnost".

Donji dom australijskog parlamenta usvojio je juče zakon sa 102 glasa "za" i 13 "protiv".

Snep Ink, čija je aplikacija za razmenu poruka Snepčet popularna među decom, saopštila je da je "verifikacija starosti na nivou uređaja" najbolja dostupna opcija.

Platforma X (Tviter), u vlasništvu milijardera Ilona Maska, navela je da platformu "ne koriste mnogo maloletna lica", ali je izrazio zabrinutost zbog uticaja zakona na njihovu slobodu izražavanja.

Kompanija Meta, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, saopštila je da je stalno ulagala u alate kako bi platformu učinila bezbednijom, i "snažno" preporučila vladi da sačeka rezultate ispitivanja za utvrđivanje starosti, koja se očekuju sledeće godine.

U Metinom podnesku se navodi da je izuzimanje Jutjuba i onlajn igara iz zabrane "fatalno" po njenu svrhu, jer nude "slične koristi i rizike" kao i druge platforme koje su pod zabranom.

Uprkos primedbama, istraživanja pokazuju da građani Australije podržavaju zakon.

Anketa koju je je sprovela agencija za ispitivanje javnog mnjenja YouGov ovog meseca pokazala je da 77 odsto Australijanaca podržava zabranu društvenih medija za decu mlađu od 16 godina.