4. decembar 2024 17:09

Antonio Košta: Proširenje EU je hitno, ne smemo da izneverimo očekivanja Zapadnog Balkana

Izvor: TANJUG

podeli vest

Antonio Košta: Proširenje EU je hitno, ne smemo da izneverimo očekivanja Zapadnog Balkana

Foto: , Pool Photo via AP/Simon Wohlfahrt

BRISEL - Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je danas da se mora razumeti osećaj hitnosti kada je reč o procesu proširenja EU i naglasio da ne sme da se izgubi zamah u ovom procesu i da ne smeju da se iznevere očekivanja Zapadnog Balkana ili Moldavije.

"Ako izneverimo očekivanja, videćemo više Gruzije. Ne želimo da vidimo više Gruzije, želimo evropsko jedinstvo za celu evropsku porodicu", rekao je Košta odgovarajući na pitanja tokom sastanka Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC), gde je predstavio prioritete predsedavanja Evropskim savetom.

Istovremeno je naglasio da je proširenje geopolitička investicija.

"Proširenje u ovom konkretnom trenutku nije baš uobičajeno. Moramo da razumemo osećaj hitnosti, ne gubeći iz vida kriterijume iz Kopenhagena. To je proces zasnovan na zaslugama, ali je hitan. Moramo da shvatimo da je reč o geopolitičkoj investiciji i da ne smemo da gubimo zamah u postizanju uspeha u ovom procesu, i ne smemo da izneverimo očekivanja koja smo stvorili za Zapadni Balkan ili Moldaviju", poručio je Košta.

On je to rekao nakon što je govorio o značaju mira u Ukrajini, poručivši da je jedina vrsta mira koja je prihvatljiva mir koji žele Ukrajinci, "pravedan i održiv tokom vremena" i navodeći da je zato potrebno podržati i pomoći Ukrajincima u "ovom kritičnom vremenu".

Košta je tokom uvodnog obraćanja pred EESC ukazao na značaj socijalnog dijaloga, navodeći da je socijalni dijalog "temelj našeg evropskog modela" i imperativ za rešavanje najvećih izazova "sa kojima se danas suočavamo".

U tom kontekstu je među primerima, kao što je značaj ovog dijaloga za postizanje klimatske neutralnosti ili učvršćivanje globalne pozicije EU kroz izgradnju mreže partnerstava, naveo i proces proširenja EU, za koji je rekao da ne može da bude uspešan ako se ne sluša civilno društvo.

"Proširenje ne može biti uspešno ako ne slušamo civilno društvo. Na primer, u 10 zemalja kandidata na Zapadnom Balkanu", rekao je Košta i dodao da je od velike vrednosti što je EESC redovno i intenzivno angažovan sa ovim partnerima.

Govorio je i o tome da je u današnje vreme izazov da se očuva obećanje o prosperitetu u EU, navodeći da je jedna strana medalje obnavljanje konkurentnosti EU.

"Danas moramo postaviti temelje konkuretnosti EU za kasne 2020-e, 30-e i 40-e godine", rekao je Košta i ukazao na značaj jedinstvenog tržišta EU, kao i olakšavanja poslovanja preko granica, posebno za mala i srednja preduzeća.

On je naveo da se moraju obezbediti neophodna finansijska sredstva za poboljšanje konkurentske prednosti EU i istakao da su neophodne investicije kako bi se zatvorio jaz u inovacijama.

Istakao je i da su potrebne reforme i investicije po meri za svaku zemlju, navodeći da se problemi razlikuju među državama članicama.

"Konačno, ono što je jedinstveno tržište iznutra je naša spoljna trgovinska politika. Moćan način za izgradnju konkurentnosti. Jer trgovina nam omogućava da učestvujemo u rastu van EU", naglasio je Košta i dodao da je vreme da se ubrzaju različiti trgovinski pregovori i zaključe i da se izbegnu nepotrebne tenzije sa partnerima.

Košta je rekao da su važne oblasti za izgranju konkuretnosti EU "jedinstveno tržište, produktivnost, finansiranje i trgovina" i dodao da je za povećanje produktivnosti socijalni dijakog od ključnog značaja.