5. decembar 2024 12:09

Brnabić: Proces proširenja nije zasnovan na zaslugama, već na politici

Izvor: TANJUG

podeli vest

Brnabić: Proces proširenja nije zasnovan na zaslugama, već na politici

Foto: TANJUG/Narodna skupština Republike Srbije/ Peđa Vučković

BRISEL - Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić oštro je danas u Briselu kritikovala navode da je proces proširenja EU zasnovan na zaslugama i istakla da je Srbija pre četiri godine ispunila sve uslove za otvaranje Klastera 3i da ne zna kako da objasni građanima zašto se ne otvara ovaj klaster u pregovorima sa EU.

Brnabić na skupu EU-Zapadni Balkan, koji je organizovao tink-tenk Prijatelji Evrope, rekla da proces proširenja nije zasnovan na zaslugama, već da je politički zasnovan, ali je naglasila da njene kritike nisu usmerene protiv Evropske komisije.

Ukazala je i da je Srbija u potpunosti usklađena sa vrednostima EU i ocenila da će uvođenje nekih od bilateralnih sporova u EU pomoći u njihovom rešavanju.

"Kada govorimo o (procesu) zasnovanom na zaslugama, on nije zasnovan na zaslugama. Trebalo bi da bude zasnovan na zaslugama, ali nije zasnovan na zaslugama. On je politički zasnovan i politički vođen. Skoro je ponižavajuće kada neko stalno ponavlja da je to proces zasnovan na zaslugama", rekla je Brnabić.

Ona je podvukla da je Srbija, kada je reč o Klasteru 3, ispunila sve uslove da otvori ovaj klaster pre četiri godine i podsetila da je poslednji klaster Srbija otvorila u decembru 2021. godine, u vreme kada je ona bila premijerka, kao i to da je Srbija tada trebalo da otvori dva klastera tokom međuvladine konferencije - Klaster 3 i Klaster 4.

"I rečeno nam je - hajde da ne radimo dva (klastera) u isto vreme. Hajde sada da imamo Klaster 4. A sledeća međuvladina konferencija održaće se u junu ili julu sledeće godine, što je 2022. godine za otvaranje Klastera tri, jer ste ispunili sve uslove. I znate šta se desilo? Izbio je rat u Ukrajini, stvari su se promenile", ukazala je Brnabić.

Brnabić je naglasila da Srbija ni danas nije otvorila Klaster 3 iako je Evropska komisija u četiri uzastopna izveštaja o napretku preporučila svim državama članicama EU da otvore Klaster 3 sa Srbijom.

"Ali oni to ne žele. Dakle, to nije mnogo zasnovano na zaslugama, već je politički vođeno. I tako treba reći, jer ljudi nisu glupi", poručila je Brnabić.

Istovremeno je upitala da li su, ako se govori o pristupu zasnovanom na zaslugama, Bugarska, Rumunija i Hrvatska bile spremne za proširenje kada su postale članice EU.

"Oni nisu ispunili ni kriterijume iz Mastrihta, a kamoli kriterijume vladavine prava. Ali to je bila strateška politička odluka i dobra odluka koju je donela EU da se proširi", navela je Brnabić.

Istakla je da je time stvorena jača Evropa, strateški bolje pozicionirana i politički i ekonomski jača, kao i jače Hrvatska, Bugarska, Rumunija i druge zemlje.

"To je bila pobeda, ali nije bila zasnovana na zaslugama", rekla je Brnabić.

Brnabić je dodala da "ako sada pitate predsednika Francuske Emanuela Makrona da li bi Francuska danas mogla da uđe u EU, da se od njih traži da imaju iste standarde vladavine prava kao što se od traži od Zapadnog Balkana, Francuska nikada ne bi postala članica EU jer na primer, predsednik Francuske postavlja sudije".

"Možete li da zamislite da predsednik Srbije postavlja sudije u Srbiji?", upitala je i naglasila da je Srbija morala da promeni svoj ustav da bi se parlament povukao iz procesa izbora sudija, konstatujući da će proširenje "na kraju dana uvek biti geopolitička i strateška odluka".

Kada je reč o bilateralnim sporovima, koje je potrebno rešiti za ulazak u EU, ukazala je i da Slovenija i Hrvatska i dalje imaju bilateralni spor i to oko granice.

"Da li to stvara problem za EU? Ne. To je zapravo učinilo čitavo ovo pitanje manje važnim i manje relevantnim jer su obe zemlje članice EU. Dakle, molim vas, uvezite neke od bilateralnih sporova jer ćete pomoći u njihovom rešavanju", navela je Brnabić.

Što se tiče zajedničke spoljne i bezbednosne politike, ona je istakla da je potrebno pokazati da ste na istoj strani sa drugim državama članicama, ali je naglasila da Srbija nije država članica EU.

"Mi nismo država članica. Da, kada ste država članica, tog dana morate da u potpunosti usvojite zajedničku spoljnu bezbednosnu politiku", navela je Brnabić.

Ukazala je i na pitanje novca, navodeći da "kada odete i tražite novac od Kine, oni kažu, ne, ne možete tražiti novac od Kine".

"Ali ne želite da mi date novac, ali ne tražite od Kine. To je nekako, znate, smešan proces koji mora da se završi snažnom i hrabrom političkom strateškom odlukom", navela je Brnabić.

Brnabić je naglasila da problem nije u Evropskoj komisiji, za koju je rekla da radi svoj posao veoma, veoma dobro i ispunjava obećanja.

"Ali komisija ne može da radi posao zemalja članica EU. Ovo nije kritika koja je usmerena na Komisiju. Ovo je o tome da hajde da se dogovorimo šta možemo da uradimo i da komuniciramo o tome. Hajde da se ne zavaravamo sa, znate, celim ovim procesom zasnovanim na zaslugama, jer on nije zasnovan na zaslugama. Jer da je zasnovan na zaslugama, bio bi predvidljiv", rekla je Brnabić.

A, kako je ocenila, nije predvidljiv.

"Ovo je sve samo ne predvidljivo. Ne znam kako da objasnim našim građanima u Srbiji zašto ne otvaramo Klaster 3. Ne znam kako da im to objasnim", poručila je Brnabić.

Brnabić je dodala da je Srbija u potpunosti usklađena sa EU u pogledu vrednosti i podsetila da je Srbija osudila "invaziju (na Ukrajinu) kao čin agresije", da je rekla da je to kršenje međunarodnog prava, da je glasala zajedno sa EU u Generalnoj skupštini UN "za osudu agresije" i za izbacivanje Rusije iz Saveta za ljudska prava, da je prva rekla da neće prihvatiti rezultate refrenduma...

"Što se tiče vrednosti, mi smo jasno usklađeni 100 odsto, što mislim da je mnogo važnije i trebalo bi da bude mnogo važnije od toga da li ste tehnički uveli sankcije ili ne", rekla je Brnabić, ali je dodala da se čini da to "niko ne primećuje".

Brnabić je istakla i da to što Srbija tehnički nije uvela sankcije Rusiji nema veze sa vrednostima.

Istovremeno je naglasila da bilateralna trgovina Srbije sa Bosnom i Hercegovinom prevazilazi njenu bilateralnu trgovinu sa Rusijom, ali je primetila da, ako se sluša narativ o Srbiji, deluje da su njeni najveći bilateralni partneri Rusija i Kina.

"Narativ je jedno, ali moramo da osiguramo da smo razumeli da smo u pogledu vrednosti u potpunosti usklađeni. Takođe, veoma blisko sarađujemo na dnevnoj bazi sa Komisijom kako bi se osiguralo da Srbija nikada ne bude iskorišćena da zaobiđe sankcije", zaključila je Brnabić.