9. decembar 2024 14:08

Istraživačke grupe: Meta dozvolila Fejsbuku da favorizuje Đorđeskua

Izvor: TANJUG

podeli vest

Istraživačke grupe: Meta dozvolila Fejsbuku da favorizuje Đorđeskua

Foto: Shutterstock.com/Skorzewiak

NJUJORK - Kompanija Meta dozvolila je mreži stranica na Fejsbuku da postavi više od 4.100 političkih oglasa i reklama u kojima se napada proevropska predsednička kandidatkinja Elena Lasčoni, a promovišu ličnosti krajnje desnice, uključujući njenog rivala Kalina Đorđeskua, uoči prvog kruga predsedničkih izbora održanog 24. novembra, koji je kasnije poništen, pokazuje najnoviji izveštaj istraživačkih grupa Reset Tech i Check first.

Ova kampanja objavljena je na 25 naizgled odvojenih stranica Fejsubka, i ukazuje na organizovano nastojanje da se utiče na izbore u Rumuniji, pokazuju podaci ove dve firme koje se bave istraživanjem digitalnih pretnji, prenela je danas agencija Blumberg.

Nije tačno jasno ko stoji iza ove mreže stranica koje su objavljivale političke reklame na Fejsbuku i Instagramu, za koje je, prema istraživanju dve firme, utrošeno skoro 265.000 evra, navela je agencija.

Iznenađujuća pobeda nezavisnog kandidata Đorđeskua u prvom krugu izbora 24. novembra koji je kasnije poništen dovela je do intenzivog ispitivanja uloge društvenih mreža u izborima.

Rumunske vlasti su se fokusirale na Tik Tok, optuživši ovu platform da je davala povlašćen tretman nacionalističkom kandidatu.

Najnoviji izveštaj, međutim, ukazuje da je u pitanju bio širi napor da se utiče na ishod izbora, navodi Blumberg.

U objavama na Fejsbuku, Đorđesku je opisan kao “predsednik patriota” koji brani naciju od političkog establišmenta, dok je za Lasčoni rečeno da je marioneta Zapada, a aktuelni predsednik Klaus Johanis je zbog svoje podrške koju joj je dao nazvan diktatorom.

Kompanija Meta odbila je da komentariše navode dve firme, podsetivši da je njihov zvaničnik Nik Kleg prošle nedelje kazao da ta kompanija ne vidi dokaze o većim incidentima na svojm platformama u Rumuniji.

Meta je ranije saopštila da je u ovoj godini otkrila i uklonila oko 20 tajnih operacija uticaja širom sveta , a da je Rusija glavni izvor takvih aktivnosti.

Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, nakon što je skinuta oznaka tajnosti sa bezbednosnih dokumenata, a saopšteno je i da proces izbora mora da bude ponovljen u celini.

Odlazeći predsednik Rumunije Johanis objavio je u sredu dokumenta sa kojih je skinuta oznaka tajnosti u kojima je detaljno opisana masovna i, kako se navodi, "visoko organizovana" kampanja za Đorđeskua na TikToku koju je navodno koordinisao "državni akter".

Dokumenti su uključivali obaveštajnu procenu da Rusija izvodi hibridne napade na Rumuniju, koju vidi kao “neprijateljsku državu”.

U tim dokumentima se navodi da je Rumunija tokom izbornog perioda bila meta “agresivnih hibridnih ruskih napada”.