13. decembar 2024 17:23
Evropske zemlje razmatraju šta sa sirijskim izbeglicama posle pada Asada
podeli vest
RIM – Nakon pada režima sirijskog predsednika Bašara al-Asada evropske zemlje razmatraju kako će u novonastaloj situaciji postupiti sa migrantima iz Sirije čiji pojačani priliv se očekuje.
Velika Britanija je, slično kao Nemačka ili Francuska, obustavila prijem zahteva za azil sirijskih građana, dok ne proceni trenutnu situaciju, saopšteno je iz britanskog ministarstva unutrašnjih poslova.
Portugalija još nije donela odluku o tome da li će prestati da prima sirijske migrante, saopštio je premijer te zemlje Luis Montenegro, dodajući da portugalske vlasti neće vraćati 1.243 izbeglice iz Sirije, prenosi Ansa.
Češki premijer Petr Fjala kazao je da situacija u Siriji nosi bezbednosne rizike po Evropu, ali da može doneti i priliku za stvaranje boljeg života u toj zemlji i povratak dela izbeglica.
Španska vlada za sada ne razmatra obustavljanje procedura davanja azila sirijskim državljanima, izjavio je ministar za spoljne poslove, EU i saradnju, Hose Manuel Albares.
Slovenija je sličnog stava, a ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje saopštilo je da za sada neće biti prekinut proces primanja zahteva za azil iz Sirije.
Bugarska još nije donela odluku o tome da li će prekinuti davanje azila sirijskim građanima pošto situacija u toj zemlji još uopšte nije bezbedna, kazao je ministar spoljnih poslova Ivan Kondov.
Nevladina organizacija Amnesti internešenel pozvala je evropske vlade da odmah promene svoje odluke o obustavi primanja zahteva za azil iz Sirije, apelujući na njih da ne žrtvuju bezbednost tih ljudi zbog antimigrantske politike koja dominira na evropskom kontinentu, pošto je situacija u Siriji izuzetno nestabilna.
Visoki komesar UN za izbeglice Filipo Grandi naglasio je da bi novonastala situacija u Siriji mogla da dovede do toga da najveća svetska kriza prinudnog raseljavanja naiđe na pravedne načine rešavanja, iako je ukazao da je situacija još neizvesna.
EU je u ponedeljak objavila saopštenje u kojem navodi da nije u kontaktu sa vodećom pobunjeničkom grupom u Siriji, Hajat Tahrir al Šam, i istovremeno pozvala na mirnu političku tranziciju.
Kako se navodi, imperativ je da se sve strane angažuju u inkluzivnom dijalogu unutar Sirije o svim ključnim pitanjima, kao i da se očuvaju teritorijalni integritet i suverenitet zemlje.