15. novembar 2023 10:47
Politiko: Kako je Hitlerova domovina postala najbolji prijatelj Izraela?
podeli vest
BEČ - Prilikom glasanja u Ujedinjenim nacijama 27. oktobra o rezoluciji kojom se traži prekid vatre u Gazi, bilo je jasno da će se Izrael, koji se protivio prekidu, suočiti sa teškom borbom, a za mnoge u Izraelu je bilo iznenađenje to što je Austrija stala uz Tel Aviv, navodi "Politiko".
"Za mnoge u Izraelu bilo je veliko iznenađenje da vide Austriju, zemlju sa kojom su godinama imali burne odnose, kako stoji rame uz rame sa jevrejskom državom. Ovo, na kraju krajeva, nije bila samo zemlja Adolfa Hitlera i Adolfa Ajhmana, već je njenom politikom poslednjih godina često dominirala krajnje desničarska Slobodarska partija, koju su osnovali SS veterani pedesetih godina prošlog veka", piše briselski portal.
Bivši izraelski ambasador u UN David Roet, a sada izlaslanik u Beču, rekao je da aplaudira Austriji jer je glasala protiv rezolucije, iako je Izrael izgubio na glasanju ubedljivo, jer je 120 zemalja podržalo rezoluciju, a samo 14, uključujući SAD, su glasali protiv.
"Odluka Beča da se pridruži protivnicima rezolucije, na ovako visokom glasanju, naglašava dramatičnu, iako malo primećenu, transformaciju dugotrajnog odnosa, evoluciju, koju je pokrenulo dugo odlagano obračunavanje Austrije sa njenom istorijom iz Drugog svetskog rata. Takođe, bila je to i moćna kombinacija političke kalkulacije i ekonomskih prilika", ocenio je Politiko.
Kako se navodi, zajedno sa Mađarskom i Češkom, Austrija je sada centar proizraelskog centralnog evropskog bloka.
"Ušli smo u strateške, izuzetno bliske odnose sa Izraelom, koji ne mogu biti poništeni", rekao je ministar spoljnih poslova Austrije Aleksandar Šalenberg.
Nakon što je odlučio da formira vladu 2017. godine sa Slobodarskom partijom, koja ima dugu istoriju antisemitske retorike, ističe portal, tadašnji kancelar Sebastijan Kurc je želeo da uveri Izrael i međunarodnu zajednicu da se Austrija ne vraća svojim starim obrascima.
"Imao je razloga za brigu. Formiranje slične koalicije 2000. godine dovelo je do međunarodne izolacije Austrije, a Izrael je povukao svog ambasadora", navodi se u tekstu.
Prema rečima bivših diplomatskih savetnika, Kurc, koji je bio u Izraelu kao ministar spoljnih poslova, shvatio je potrebu da izbegne sličnu sudbinu - posetio je Jerusalim početkom mandata 2018. godine, obećavši da će se boriti protiv antisemitizma u Evropi.
Taktika je uspela, dodaje briselski portal, a premijer Izraela Benjamin Netanijahu nazvao je Kurca "istinskim prijateljem Izraela i jevrejskog naroda".
Iako je Izrael i dalje odbijao da se susretne sa ministrima iz Slobodarske partije, Kurc i njegovi politički saveznici iz stranke desnog centra su razvili još bližu saradnju sa Izraelom.
Kurc je tada, privatno, nazivao Netanijahua, duplo starijeg od njega, "očinskim prijateljem".
Poboljšanje bilateralnih odnosa podstakli su bliže ekonomske veze i porast izraelskog turizma u Austriji, a austrijski izvoz u Izrael povećao se za 50 odsto između 2018. i 2022. godine.