1. decembar 2023 10:32
Gutereš: Sagorevanje fosilnih goriva mora potpuno da se zaustavi
podeli vest
DUBAI - Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš poručio je danas svetskim liderima da se sagorevanje fosilnih goriva mora potpuno zaustaviti i da smanjenje njihove upotrebe neće biti dovoljno da se zaustavi globalno zagrevanje.
"Ne možemo spasiti zapaljenu planetu vatrogasnim crevom od fosilnih goriva", rekao je Gutereš u govoru na samitu COP28 u Dubaiju, preneo je Rojters.
On je pozvao kompanije za fosilna goriva da investiraju u prelazak na obnovljive izvore energije i poručio vladama da pomognu tako što će forsirati tu promenu, uključujući korišćenje ekstra poreza na profit, preneo je Bi-Bi-Si.
"Pozivam vlade da pomognu industriji da napravi pravi izbor - regulacijom, donošenjem zakona, postavljanjem poštene cene ugljenika, ukidanjem subvencija za fosilna goriva i usvajanjem ekstra poreza na profit", rekao je Gutereš.
On je istakao da je pre samo nekoliko dana bio na Antarktiku čiji se led topi, a nedugo pre toga među glečerima Nepala koji se otapaju.
"Ove dve tačke su daleko, ali su ujedinjene u krizi", rekao je on u prepunoj konferencijskoj sali.
Gutereš je naglasio da polarni led i glečeri nestaju pred našim očima, izazivajući haos širom sveta: od klizišta i poplava, do porasta mora.
"Ali ovo je samo jedan od simptoma bolesti koja našu klimu baca na kolena", dodao je on i poručio da tu bolest mogu da izleče samo globalni lideri.
Prema njegovim rečima, Zemljini vitalni znaci su slabi, ali još nije kasno.
"Stvorite od COP-a novu nadu u budućnost čovečanstva", istakao je Gutereš.
U Dubaiju je počeo godišnji samit Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama, poznatiji kao COP28.
Domaćini skupa su šeik Muhamed bin Zajed al Nahjan, predsednik Ujedinjenih Arapskih Emirata i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.
Obuzdavanje fosilnih goriva i emisija ugljenika su na vrhu dnevnog reda samita, a razgovaraće se i o ubrzanoj energetskoj tranziciji, popravljanju klimatskih finansijskih sredstava, o tome kako zaštititi prirodu i kako se zaštititi od ekstremnih vremenskih pojava, ali i kako pospešiti inkluzivnost u upravljanju klimom.