15. maj 2024 13:13

Radomir Milašinović: Strani agent je onaj koji se plaća, a koji nema transparentan rad

Izvor: TANJUG

podeli vest

Radomir Milašinović: Strani agent je onaj koji se plaća, a koji nema transparentan rad

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Jedan od osnivača Evroazijskog bezbednosnog foruma i bivši dekan Fakulteta bezbednosti Radomir Milašinović izjavio je danas, povodom usvajanja Zakona o stranim agentima u parlamentu Gruzije, da i prema međunarodnim regulativama stranim agentom treba da se označavaju oni ljudi koji se plaćaju, a koji nemaju transparentan rad.

"Ako vas drugi plaća, drugi vas i kontroliše, usmerava", rekao je on za Tanjug povodom usvajanja Zakona o stranim agentima u gruzijskom parlamentu kojim se predviđa da se organizacije koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva registruju kao agenti za strane interese.

On je rekao da, iako je svuda dozvoljeno da se legalnim sredstvima i metodima prikupljaju podaci, ovde je neophodna transparentnost, da se zna šta se tačno radi, da li je to subverzivni rad i u čijem je interesu, i da li se radi protiv svoje zemlje a u korist stranih centara moći.

"Da li ih plaćaju zbog toga što su mladi perspektivni, ili ih plaćaju zbog toga što im nude usluge, a uglavnom moraju da se daju usluge i isporučuje sve ono što se od vas traži. To su sadržaji koji idu od vrha do dna. Mi tek posle 20, 30 godina saznajemo o ljudima koji su radili za englesku obaveštajnu službu, centralnu američku obaveštajnu agenciju", naveo je profesor.

Iako među prijateljskim zemljama ne bi trebalo da bude subverzivnog rada, Milašinović dodaje da se kroz prosleratnu istoruju pokazalo da se i prijatelji kontrolišu.

Milašinović kaže da je odluka Brisela da Gruzija krajem prošle godine dobije status kandidata za pridruživanje EU, doneta na štetu Rusije i da je ona usmerena ka tome da se Rusija opkoli i da bi se Gruzija otrgla od uticaja Rusije.

"To radi sami vrh države, ali to se mora platiti. Oni vam ponude šargarepu kao članstvo u EU. Pa kada smo mi počeli pregovore sa EU? A malo smo bliži nego Gruzija. To su šarene laži na koje se lepe oni koji dovoljno ne poznaju sisteme vladanja u svetu, i mesto i ulogu hegemona u savremenoj istoriji", objasnio je profesor.

Komentarišući to što opozicija u Gruziji tvrdi da je ovaj zakon usmeren na stigmatizaciju nevladinih organizacija i slobodnih medija koji nisu pod kontrolom vlasti, i da je krojen po uzoru na ruski zakon iz 2012. godine čiji je cilj bio potpuno ućutkivanje civilnog društva i nezavisnih medija, Milašinović je rekao da mnoštvo nevladinog sektora koji ne može da se kontroliše zato što sprovodi svoju poltiku koja je uglavnom diktirana spolja izazivaju krizu, istakavši da su nagovorili Gruziju da krene ratom protiv Rusije što ih je koštalo gubitka dve oblasti koje su za Gruziju od izuzetnog značaja.

Kako je naveo, izazivali su krizu i održavali neku liniju, ali bez pomoći kritične mase naroda gde mogu da utiču na njihovo ponašanje u sprečavanju parlamenta da donosi zakon, napomenuvši da je osnovni element bilo koje zemlje na svetu, pa i Gruzije, da donosi samostalno i suvereno zakone zbog kojih daje obrazloženje svom narodu i svojim predstavnicima.

"Ako vas drugi plaća, drugi vas i kontroliše, usmerava. Soroš ne ide sa dsetinama milijardi da vam iz altruističkih pobuda daje novac, nego tačno očekuje da ste u funkciji, u službi svega što se diktira iz onih centara iz kojih se održava hegemonija SAD u svetu. Nećete to samo da činite preko vojnih baza, pripadnika obaveštajnih službi, nego morate u svakoj zemlji imati oslonac gde rađa plodom sve ono što se zahteva od zemlje i nečega što je izazvana kriza", rekao je Milašinović.