14. decembar 2023 12:33

PKS otvorila Inovacioni hab u ulici Kneza Miloša

Izvor: TANJUG

podeli vest

PKS otvorila Inovacioni hab u ulici Kneza Miloša

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Centar za digitalnu transformaciju (CDT) Privredne komore Srbije (PKS) otvorio je danas u centru Beograda Inovacioni hab namenjen povezivanju tradicionalnih i inovativnih industrija.

Otvaranju haba koji se nalazi u ulici Kneza Miloša 12, prsustvovala je i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović.

Jovanović je kazao da je novi Hab centar za digitalnu transformaciju, zajedno sa novim portalom E-inovacije predstavlja sveobuhvatnu bazu i deo su nacionalne inovacijske strategije koja je temelj za dalju realizaciju digitalne transformacije u Srbiji.

On je naveo podatak i da je Svetska banka Srbiju prošle godine, kada je reč o napredovanju u digitalnoj transformaciji rangirala na visoko četvrto mesto u Evropi, dok su nas Ujedinjene nacije postavile među 10 zemalja sveta koje su u poslednje dve godine najviše napredovale u oblasti elektronske uprave.

"Zato je Srbija danas drugačija zemlja. Srbija je moderna, digitalizovana zemlja, zemlja nauke, inovativnosti, kreativnosti i lider četvrte industrijske revolucije", naglasio je Jovanović.

Prema njegovim rečima, Srbija je prošle godine, kad je u pitanju izvoz IT usluga, ostvarila prihod od 2,7 milijardi evra, dok je kako je dodao pre samo 10 godina vrednost tog izvoza bio 375 miliona evra.

Ministar je naveo i podatak da je u prvih devet meseci ove godine izvoz IT usluga iz Srbije dostigao vrednost od 2,5 milijardi evra, što je 32 odsto više nego u istom periodu prošle godine.

"U ovom trenutku, u ovih prvih devet meseci, izvoz IT usluga čini više od četvrtine ukupnog izvoza svih usluga Srbije, dok je suficit koji pravi ovaj sektor u ukupnom suficitu svih usluga Srbije, neverovatnih 92,5 odsto", naglasio je Jovanović i dodao da očekuje da će ovakvim tempom svaka naredna godina biti rekordna.

Prema njegovim rečima, ove godine se očekuje da vrednost izvoza IT usluga u Srbiji bude između 3,6 do 3,8 milijardi evra, čime bismo za deset godina uvećali izvoz čak deset puta.

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović kazala je da je država ozbiljno shvatila potrebu da sve što može digitalizuje kako bi olakšala svima, navodeći da je ove godine jako puno procesa digitalizovano.

Ona je naglasila da je platforma e-Inovacija, odnosno Registar subjekata nacionalnog inovacionog sistema, ključan instrument za identifikaciju i kontinuirano praćenje svih aktera inovacionog sistema i da je ova baza podataka je temelj za uspešno ostvarivanje digitalne transformacije Srbije.

Upis u ovaj registar kako je dodala Begović je jednostavan, ali za start-up i za subjekte inovacionog sistema znači puno.

"Registrovanjem oni će zvanično biti prepoznat, a dozvola da su na ovom portalu, znači da su procenjeni da se zaista bave inovacionom delatnošću, razvojem nečeg novog ili unapređuju postojeće. Ono što je posebno važno, za sva buduća finansiranja koja su vezana za državu, registracija će im biti potvrda i neće morati više da dokazuju da su start-up ili inovativne kompanije, odnosno prisustvo na ovom portalu će biti automatski potvrda da se bave inovacionom delatnošću", kazala je Begović.

Ona je dodala i da je procena da u Srbiji sada trenutno ima oko 600 i 700 start up kompanija i da država želi da taj broj bude veći i zato ulaže u komplentnu infrastrukturu i mehanizme finasiranja kako bi ovo podržala.

"Ovo je naša vizija Srbije i mislim da smo na sjajnom putu i da treba da zaista okupimo sve aktere, odnosno zainteresovane strane i da to svi treba da budemo, jer bez istraživanja i razvoja sve kompanije znaju da budućnost nije tako svetla. Znači moramo da pružimo podršku u promeni načina poslovanja i u promeni pristupa šta znači jedna moderna firma u 21. veku", rekla je ministarka.

Direktor CDT PKS-a Predrag Nikolić kazao je da je otvaranje Inovacionog haba usmereno ka cilju kreiranja snažnije komunikacije između onoga što se naziva tradicionalnom privredom i tehnološkog naučnog dela naše privrede.

"Proteklih šest godina, primetili smo da tradicionalni sektor ima šta da ponudi u smislu izazova koje bi mogli da predstavljaju značajan izvor za inovacije na tehnološkoj, naučnoj i akademskoj strani, ali da ova druga tehnološka strana nema baš kompletnu platformu za nastup ka toj tradicionalnoj privredi, tako da smo odlučili da ovde u ovoj zgradi otvorimo jedan prostor koji će pre svega služiti start-upima i svim tehnološkim kompanijama koje imaju ideju, traže put do nove ideje, ali traže i partnere u realizaciji svojih ideja" kazao je on.

Kako je rečeno danas CDT je glavna pokretačka snaga za koordinaciju i implementaciju digitalne transformacije u svim industrijama iz privatnog sektora, sa posebnim fokusom na mala i srednja preduzeća, jer je kako je naglašeno digitalna transformacija proces transformacije i uslov opstanka kompanija na domaćem i globalnom tržištu