18. septembar 2024 13:12
Međunarodna organizacija rada i EU predstavili u Beogradu projekat za osnaživanje socijalnog dijaloga u Srbiji
podeli vest
BEOGRAD - Projekat "Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji", koji ima za cilj osnaživanje položaja i prava radnika i jačanje kapaciteta državne uprave, predstavili su danas u Beogradu Međunarodna organizacija rada (MOR) i EU.
U projektu učestvuju Ministarstvo za rad i sindikatlne organizacije i Udruženje poslodavaca Srbije, a predstavljanju je prisustvovao i ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je, u hotelu "Metropol", da je tokom pandemije kovida-19 postalo jasno da se struktura rada može menjati i time su postavljeni novi ciljevi u unapređenju okvira i modela rada.
On je rekao da ovaj projekat promoviše evropske standarde i da se njegovom primenom Srbija približava tim standardima.
"Srbija je bliska državama članicama EU. I ovaj evropski socijalni model zasnovan je na radnim pravima", rekao je Žiofre.
Zahvalio je partnerima na doprinosu i istakao da su svi svesni važnosti dijaloga između poslodavca i radnika.
Zamenik regionalnog direktora Međunarodne organizacije rada za Evropu i centralnu Aziju Emanuel Julien rekao je da EU pruža ovakav vid podrške, kakva je ovaj projekat, mnogim drugim regionima.
"Mi smo ubeđeni da je ovo najbolja usluga koju države mogu da učine same za sebe", naveo je Julien.
Istakao je da socijalni dijalog nije ishod već proces i metod rada, a ukoliko se sprovede na pravi način - može da ima pozitivne uticaje na srpsku privredu.
Istakao je da MOR nije u Srbiji kako bi "nametala" modele rada, već da ponudi nečela i podeli iskustvo.
"Socijalni dijalog je življi od pravila, Srbiju može da učini koheznijom", istakao je on.
Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović izjavio je da je taj sindikat rado prihvatio da priča o osnaživanju socijalnog dijaloga.
Dodao je da socijalni dijalog mora da se vrati u institucije i okvire Zakona o radu i ocenila je da je to jedino rešenje i na tome treba da se istraje.
"U to ime želim da u naredne tri godine posvetimo dosta pažnje tome da razgovaramo na pravi način i da socijalni dialog u Srbiji zaživi", istakao je on.
Predsednica Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" Čedanka Andrić rekla je da oni podržavaju svaki projekat za koji ocenjuju da će dovesti do osnaživanja kako aktera, tako i institucija socijalnog dialoga.
"Ono što mi u sindikatu stalno insistiramo jeste puna primena zakona - sadašnjih i ovih koji su trenutno na snazi", navela je ona.
Dodaje da će sindikat biti konstruktivan partner, a da će kritike koje će izneti u odnosu na sadašnja zakonska rešenja biti konstruktivna sa predlozima.
"Uz pomoć ekspertize na ovom projektu, ja zaista verujem da možemo mnogo toga da postignemo", rekla je Andrićeva.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić je rekao da je projekat za osnaživanje socijalnog dijaloga upravo ono što je potrebno Srbiji.
Podsetio je da se socijalni dijalog u Srbiji, između sindikata, poslodavaca i vlade, vodi u okviru Socijalno-ekonomskog saveta i da će tim projektom osnažen.