25. septembar 2024 12:18

Rosi: ESG standardi su, kao konsolidovana praksa, problem za mala i srednja preduzeća

Izvor: TANJUG

podeli vest

Rosi: ESG standardi su, kao konsolidovana praksa, problem za mala i srednja preduzeća

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Potpredsednik Udruženja italijanskih industrijalaca - Konfindustrija Srbija Romano Rosi izjavio je danas u Privrednoj komori Srbije da primenjivi i usaglašeni ESG standardi zahtevaju velike investicije, što za mala i srednja preduzeća, može predstavljati prepreku u njihovoj primeni.

Prema njegovim rečima, ESG standardi, koji se odnose na skup standarda koji usmeravaju korporativne politike da budu u skladu sa konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja, već predstavljaju jednu konsolidovanu praksu.

"To praktično znači da kada imamo dve firme koje su međusobno slične u dimenziji proizvoda i kapitala, a jedna ima visoki ESG, dok druga ima niski, veću podršku banaka imaće ova prva kompanija", objasnio je Rosi na konferenciji "ESG, a way of life and doing business" u PKS.

Rosi ističe da su ESG standardi deo revolucije koja zahvata ceo privredni niz, odnosno sve kompanije u lancima snabdevanja.

"Primena tih standarda za italijanske kompanije je svakodnevica, zbog čega je naša uloga da pomognemo manjim kompanijama, našim dobavljačima, ali i domaćim kompanijama sa kojima sarađujemo", kazao je Rosi.

Dodaje da je njihov cilj i da domaće kompanije podstaknu u primeni ESG standarda.

"Fokus je na podršci finansijskih institucija, banke moraju da pomognu manjim kompanijama kako bi lakše dobili kreditiranje za projekte koji su im neophodni za primenu ovih standarda", rekao je Rosi.

Sekretarka Udruženja finansijskih institucija Privredne komore Srbije Katarina Ocokoljić podsetila je da su oni, zajedno sa Udruženjem banaka Srbije, napravil standardizovani upitnik za procenu ESG rizika.

Ocokoljić ističe da će se na taj način omogućiti da kompanije, koje ispunjavaju ESG standarde, uz olakšane procedure pristupe finansiranju kod banaka.

"To je upitnik koji se odnosi na velike kompanije, ali u narednom periodu ćemo napraviti upitnik i za mala i srednja preduzeća kako bi im takođe olakšali pristup finansiranju", najavila je ona.

Ambasador Italije Luka Gori naveo je da se ESG standardi nameću kao ciljevi kako javnog, tako i privatnog sektora.

"Zahtevaju rad u sinergiji. Oko 59 odsto italijanskih preduzeća ima interni savet koji se rukovodi izborom investicija na osnovu održivosti poslovanja", rekao je Gori.

Kako kaže, bilo bi dobro da ova oblast postane centar privredne saradnje između Srbije i Italije.

"Voleo bih da naše zemlje razviju vodeću ulogu na ovom putu. Mi kao amabasada smo u potpunosti na raspolaganju, da Italija u ovom sektoru bude zaista referentna tačka Srbiji za sve ono što je njoj potrebno. Sistem 'Italija u Beogradu, u Srbiji', trebalo bi da postane jedna referentna tačka ne samo za italijanska preduzeća, već za čitav privredni sistem u ovoj prelepoj zemlji", poručio je ambasador.

Konferenciju je organizovalo Udruženje italijanskih industrijalaca - Konfindustrija Srbija u partnerstvu sa Privrednom komorom Srbije, a ona je, u okviru četiri panela, okupila predstavnike Vlade Srbije, državnih institucija, Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Evropske investicione banke (EIB), Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), konsultantskih kuća i rukovodioce kompanija koje primenjuju ESG kriterijume.