7. oktobar 2024 12:00

Predsednica MMF: Živimo u svetu sporog ekonomskog rasta i visokog duga

Izvor: TANJUG

podeli vest

Predsednica MMF: Živimo u svetu sporog ekonomskog rasta i visokog duga

Foto: AP Photo/Jose Luis Magana

HAMBURG - Međunarodni monetarni fond može da pomogne državama da se prilagode sporom ekonomskom rastu i visokom dugu, jer je to svet u kome trenutno živimo, izjavila je danas predsednica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva na Hamburškoj konferenciji o održivosti.

Prema njenom mišljenju, to znači da treba "nemilosrdno" sporovoditi reforme koje doprinose rastu, poboljšanju investicione klime i napretku na tržištu rada.

Međunarodni monetarni fond može da pomogne svojim članicama u sprovođenju neophodnih reformi, čime će ove zemlje steći potencijal da povećaju rast BDP tokom četiri godine za osam odsto, dodala je Georgieva.

Konferenciju, na kojoj učestvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, otvorio je govor nemačkog kancelara Olafa Šolca.

Na skupu učestvuju šefovi država, predstavnici privatnog sektora, akademske zajednice, civilnog društva i međunarodnih organizacija.

Vučić će sutra govoriti na panelu "Pregovori o novoj alijansi - odgovoran i kružni lanac snabdevanja baterijama".

Hamburška konferencija o održivosti, u vreme rastućih geopolitičkih kriza, promoviše multilateralnu razmenu, podstiče otvoreni dijalog i ima za cilj jačanje uloge i poverenja u međunarodna partnerstva.

Tokom dva dana konferencije planirane su brojne diskusije koje su fokusirane na dizajn političkih okvira za zajedničko delovanje i stvaranje iskoraka za postizanje Ciljeva održivog razvoja do 2030. godine.

Hamburška konferencija o održivosti posebno ima za cilj jačanje uloge i odgovornosti privatnog sektora u novim savezima za održivost.

Inače, Ciljeve održivog razvoja, usvojile su Ujedinjene nacije 2015. godine kao univerzalni poziv na akciju za okončanje siromaštva, zaštitu planete i obezbeđivanje da do 2030. godine svi ljudi uživaju u miru i prosperitetu.

Hamburška konferencija o održivosti je nastala kao inicijativa nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, Fondacije Mikel Oto i grada Hamburga.