30. oktobar 2024 17:30

Ambasadori: Ogromne koristi od veštačke inteligencije samo ako se koristi na pravi način

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ambasadori: Ogromne koristi od veštačke inteligencije samo ako se koristi na pravi način

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Veštačka inteligencija (AI) može da donese ogromne benefite, ali samo ukoliko se ne koristi pogrešno i ukoliko se ne zloupotrebljava, zaključeno je danas na panelu o veštačkoj inteligenciji i digitalizaciji održanom u okviru drugog dana Beogradskog ekonomskog foruma.

Ambasadorka Kanade u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji Mišel Kameron rekla je da je veštačka inteligencija tehnologija koja ima potencijala da mnogo unapredi ljudske živote kroz svoju primenu u raznim sektorima, ali mora da se etički i profesionalno koristi i da AI pristup imaju i oni najsiromašniji.

Ona je naglasila i da korisnici veštačke inteligencije u kompanijama moraju da znaju da na adekvatan način koriste dobre strane veštačke inteligencije, dok će smanjivati negativne strane.

Kameron je dodala i da veštačka inteligencija može da prikupi ogromne količine podataka koje ne možemo ni da zamislimo i da nam pomogne da donesemo bolje odluke jer možemo da vidiumo i ono nevidljivo golim okom i njena primena velike koristi može doneti možda najviše medicni, poljoprivredi, ili energetskom sektoru.

"Međutim ima i loših stvari poput dezinformacija i lažnih informacija, i zato moramo oprezno baratati veštačkom inteligencijom", rekla je ona.

Naglasila je i da upotreba veštačke inteligencije u nekoj zemlji ne sme da ugrožava druge zemlje.

"Veštačka inteligencija je dobra koliko su i dobri i podaci od koje ona uči. Moramo biti svesni i da ljudi sa raznim predrasodama mogu da je dopunjavaju i zato moramo biti pažljivi na koji način ćemo je hraniti i koristiti", zaključila je Kameron.

Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar rekao je da je veštačka inteligencija moćan instrument koji ne sme da se koristi u pogrešne svrhe i zloupotrebljava, odnosno ne smeju da se prelaze određene granice.

On je kazao i da je to i ideja Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju kojim će kako je podsetio u decembru Srbija predsedavati.

To partnerstvo kako je naveo okuplja trenutno 29 članica i ideja je da bude što veća moguća alijansa.

"Računamo na Srbiju i zadovoljni smo njenim predsedavanjem", rekao je Košar i naglasio da sve države moraju da budu zajedno na istom putu, a to je da veštačka inteligencija poštuje pravila demokratije i ljudskih prava.

Prema rečima Košara u narednih pet do 10 godina glavni sektor primene veštačke inteligencije će biti najverovatnije zdravstvo, međutim to osim što uliva puno nade otvara i zabrinutost jer će svi naši lični podaci biti pokrenuti kako bi veštačka inteligencija bila funkcionalna.

On veću upotrebu AI vidi i u energetici kao i u razvoju softvera.

Ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji Edvard Ferguson složio se da veštačka inteligencija donosi ogromne koristi kao i da sa njom treba biti oprezan, dodajući da je istina u stvari "da ne znamo gde ćemo završiti, jer postoje istinski rizici , ali i istinske prilike".

On je naglasio da je najvažnije da se veštačkom inteligencijom upravlja na najefikasniji mogući način, a to se može na najbolji način postići kroz partnerstva ne samo multilateralna između vlada, već i kroz partnerstva među preduzetnika, privatnog sektora i drugih.

"Ta vrsta dialoga je od kritičnog značaja. Bitno je da se svi okupimo, da primenimo pristup zasnovan na vrednostima razvoja veštačke inteligencije koji osigurava da postignemo dobar balans između brzine i sigurnosti, i na tome moramo da radimo", rekao je Ferguson.

On je zaključiuo i da svi moraju da vide korist veštačke inteligencije a ne samo elite u nekoliko malih područja i da je zato partnerstvo značajno kako bi veštačka inteligencija postala najbolja, a ne najgora.

Stalni predstavnik UNDP Jakup Beris rekao je govoreći na panelu da se AI i tehnologija izuzetno brzo menjaj , ali da se globalni izazovi koji su pred nama ne menjaju tako brzo i da neće brzo nestati.

"Naši budući izbori su u našim rukama. Da li sam optimista ili pesimista po pitanju vešačke inteligencije ne mogu baš da dam svoj lični stav, ali je UN objavio izveštaj koji jeste optimističan po pitanju korišćenja AI ako se odgovorno koristi", rekao je Beriša.

On je naglasio i da AI ukoliko se odgovarajuće koristi može biti jedna optimistička alatka.

"Veštačka inteligencija ima veliki potencijal za dobro, ali takođe ima veliki potencijal da poveća rizike. Ukoliko vešačka inteligencija bude u rukama nekolicine, to može samo povećati postojeće jednakosti", rekao je on i naglasio da AI promišljeno mora da se koristi.

Potpredsednica Odbora za telekomunikacije i digitalnu ekonomiju FIC, A1 Srbija Neda Teslić, rekla je da je digitalno društvo naša strvarnost i da većina stanovništva koristi internet i online usluge koje su izuzetno popularne, poput online kupovine, bankarskih usluga ili čitanja novina i slušanje muzike, ali da je kada je reč o biznisu situacija drugačija

"Multinacionalne korporacije su one koje uglavnom koriste digitalne rešenja, a ne mala i srednja preduzeća i preduzetnici i to je situacija ne samo u Srbiji, već i generalno", rekla je ona.

Teslić je naglasila i da digitalizacija, predstavlja preduslov za uđenje nove tehnologije, poput veštečke inteligencije, ali preduslov za samu digitalizaciju je postojanje dobre infrastrukture.

U Beogradu je juče počeo 24. Beogradski ekonomski forum, a ovaj tradicionalni godišnji skup regiona okuplja veliki broj govornika, visokih i najuticajnijih predstavnika Srbije, ali i važne predstavnike međunarodne zajednice, kao i goste iz oblasti politike, privrede, nauke, kulture i medija sa ciljem deljenja mišljenja koja će pokrenuti rast, prosperitet i inovacije kako Srbije, tako i regiona.