25. januar 2025 10:35

Siniša Mali: Očekuje se da Srbija u ovoj godini bude najbrže rastuća ekonomija

Izvor: TANJUG

podeli vest

Siniša Mali: Očekuje se da Srbija u ovoj godini bude najbrže rastuća ekonomija

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD - Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali objavio je danas da se očekuje da će u ovoj godini Srbija biti najbrže rastuća ekonomija, podsetivši da je naša zemlja u prvih devet meseci prošle godine bila u top tri najbrže rastuće ekonomije u Evropi sa rastom od četiri odsto, dok su se neke jače ekonomije od naše, poput velike Nemačke nalazile u recesiji.

Mali je naveo da je zaposlenost u trećem kvartalu prošle godine iznosila 51,9 odsto, dok je nezaposlenost rekordno niska i iznosi 8,1 odsto.

"Podsetiću vas i da je nezaposlenost 2012. godine bila 25,9 odsto, što znači da svaki četvrti građanin nije imao posao u vreme prethodne vlasti. Danas imamo i oko 450.000 više formalno zaposlenih nego u periodu pre 2012. godine", napisao je Mali na svom Fejsbuk profilu.

Ministar je istakao i da je konstantan rast primanja građana, podsećajući da su penzije od 1. decembra prošle godine povećane za 10,9 odsto i da su prve uvećane penzije već isplaćene, uoči Božića.

"Prosečna penzija je u 2024. iznosila 46.138 dinara, odnosno 394,1 evra, i u odnosu na 2023. je bila realno veća za 15,1 odsto. Očekujemo da će u ovoj godini prosečna penzija biti oko 436 evra (više od 50.000 dinara), što je više nego duplo u odnosu na 2012. godinu, kada je prosečna penzija bila 204 evra", napisao je Mali i dodao da kada se pogledaju sva povećanja penzija u periodu od 2020. do 2025. mi imamo realan rast penzija od 35 odsto.

Ministar je podsetio i da je takođe, od 2020. godine, kada je krenula pandemija, isplaćeno i oko 650 evra jednokratne pomoći svakom penzioneru.

"Imamo i konstantan rast minimalne zarade, koja je od 1. januara ove godine veća za 13,7 odsto, i u ovoj godini će iznositi 53.592 dinara, odnosno prosečno 457 evra mesečno. Podsećam vas da je minimalna zarada 2010. godine bila 15.747 dinara, a ove godine će prvi put preći 450 evra", kazao je on.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije je napisao da su i plate, od 1. januara ove godine porasle za osam odsto u javnom sektoru, odnosno i mnogo više od toga u prosveti - kumulativno čak 22,4 odsto.

"Imamo kontinuran rast plata, koje su u proseku prošle godine iznosile, prema našim procenama, oko 835 evra, a samo u decembru 920 do 925 evra. Očekujemo da u decembru ove godine prosečna plata dostigne oko hiljadu evra", rekao je Mali.

On je istakao i da u periodu od 2020. do 2025. realan rast prosečnih zarada iznosi 37,1 odsto i da nas sve to približava postavljenom cilju i ispunjenju obećanja koje je dato da će do kraja 2027. godine prosečna plata u Srbiji biti 1.400 evra.

" Podsetiću vas da je prosečna neto zarada 2010. godine iznosila 331 evro. Takođe, te 2027. godine, očekujemo i da će prosečna penzija iznositi 650 evra, koliko i minimalna zarada", napisao je ministar.

Prema njegovim rečima i najnoviji podaci pokazuju da je prosečna plata u novembru 2024. iznosila 100.738 dinara, odnosno 861 evra, kao i da je u odnosu na novembar 2023. prosečna neto zarada obračunata za novembar 2024. nominalno veća za 12 odsto, a realno za 7,4 odsto.

"Krajem prošle godine smo prvi put u istoriji dobili i investicioni rejting, što je potvrda najvećeg poverenja u naše finansije, a očekujemo da ove godine napredujemo u ligi zemalja sa investicionim rejtingom", napisao je Mali.

Kako je istakao, još jedna važna i aktuelna stvar je i podrška mladima za kupovinu prvog stana.

"Budućnost ove zemlje su mladi. Želimo da oni ostanu u Srbiji, da ovde nađu zaposlenje, osnuju porodice, planiraju život u svojoj zemlji. Zato smo i osmislili program povoljnih stambenih kredita za mlade, kako bi im olakšali taj veliki korak u osamostaljivanju. Država je pripremila zakon zahvaljujući kojem će mladi moći da po što povoljnijim uslovima, što lakše, jednostavnije i jeftinije, dođu do svoje prve stambene nepokretnosti", napisao je ministar.

Kako je objasnio, kroz taj zakon rešavaju se dva najveća problema koje su mladi imali prilikom kupovine nekretnine - visina učešća i visina kamatne stope.

"Sada je učešće jedan odsto, a mesečna rata će biti mnogo povoljnija jer država do šeste godine subvencioniše te rate. Dakle, zaista sjajna prilika za sve mlade ljude od 20 do 35 godina. To je mera za budućnost Srbije", kazao je Mali i dodao da su povojni krediti za stanove samo jedna od mera koja se sprovodi da se pomognu i podrže mladi.

Mali je podsetio i da je prošle godine povećano izdvajanje za rođenje prvog, drugog, trećeg i četvrtog deteta i što je opet, kako je naglasio način da se pokaže da je država tu za porodice, za decu, da brine o njima, da su oni najvrednije što imamo i da to nije samo prazna priča već konkretna pomoć.

"Za prvo dete sada se dobija 500.000 dinara jednokratno, a nakon povećanja, roditeljski dodatak za drugo dete iznosi 600.000 dinara i plus se za drugo dete jednokratno dobija 135.000 dinara. Za treće dete se sada dobija 2.280.000 dinara roditeljskog dodatka plus jednokratno 135.000 dinara, dok za četvrto dete roditeljski dodatak sada iznosi 3.180.000 dinara. Ako vam kažem da se za četvrto dete 2012. dobijalo 298.254 dinara, vidite da sada imamo deset puta veća izdvajanja za rođenje četvrtog deteta. Imamo i subvencije za kupovinu prvog stana ili za izgradnju kuća za majke, u iznosu do 20.000 evra", podsetio je ministar.

Osim povećanja i pobošljanja životnog standarda građana, kako je dodao, radi se i na velikim i važnim infrastrukturnim projektima širom, a pokrenut je i program "Skok u budućnost - Srbija 2027" u okviru kojeg će se realizovati 323 projekta širom zemlje vredna ukupno 17,8 milijardi evra.

"Gradićemo i obnavljati škole, auto-puteve, brze pruge, saobraćajnice, zdravstvene ustanove. Ulagaćemo u BIO4 kampus, nauku, nove tehnologije, energetiku, turizam, kulturu, sport", napisao je Mali.

Kako je precizirao, samo u ovoj godini u planu je završetak još najmanje 150 kilometara novih auto-puteva i brzih saobraćajnica u Srbiji - deonica Moravskog koridora od Vrnjačke banje do Preljine, Sremska Rača - Kuzmin sa mostom na Savi, Valjevo - Iverak, kao i Južna obilaznica oko Valjeva, deonicu autoputa E763 Pakovraće - Požega, Slepčević - Badovinci i petlja Požarevac - Veliko Gradište - Golubac.

"Kruna svega, svih naših aktivnosti u borbi za bolju, lepšu i uspešnu Srbiju, biće organizacija Ekspo izložbe 2027. Tada ćemo u Beograd privući ceo svet. Očekujemo rekordan broj zemalja učesnica, oko tri-četiri miliona posetilaca. To je potvrda svog uloženog truda do sada, priznanje da se Srbija promenila i napredovala. Pobedili smo u veoma jakoj konkurenciji, dobili ogromno poverenje i sada organizujemo najveći događaj ikada u Srbiji, koji će u potpunosti promeniti celu zemlju", naveo je Mali.

Prema njegovim rečima, Beograd nećete moći da se prepozna za manje od tri godine i biće jedan od najlepših gradova, ne samo u Evropi, nego i u svetu.

"Borimo se za Srbiju koja radi!", zaključio je Mali.