21. februar 2025 14:30
Begović: Bez inovacija nema razvoja ekonomije, 20 miliona evra za domaća preduzeća
podeli vest

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ
BEOGRAD - Fond za inovacionu delatnost obeležio je danas završetak IPA 2018. projekta "Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti MSP", a ministarka nauke, inovacija i tehnološkog razvoja Jelena Begović je istakla da je kroz ovaj projekat sa 20 miliona evra podržano 110 domaćih inovativnih preduzeća.
"Za nas je veoma važno što su preduzeća zahvaljujući ovom projektu razvila 160 novih proizvoda i usluga. Ovo jer važno za jačanje naše ekonomije i razvoj inovacija omogućava pozicioniranje Srbije kao regionalnog centra", rekla je ona.
Dodala je da će Vlada Srbije nastaviti da ulaže u razvoj inovacija i da bez inovacija nema razvoja ekonomije, što su najveće zemlje na svetu prepoznale u prethodnim decenijama.
"Srbija se uključila u ovaj voz, ona ima kreativne ljude, veoma dobre ideje, sjajnu nauku i naučnike, sjajne talente, privatni sektor koji je spreman da se tehnološki dalje razvija i samo na taj način možemo da idemo dalje i da držimo korak sa svetom koji je ušao u veliku tehnološku trku kada su u pitanju nove tehnologije", istakla je Begović.
Prema njenim rečima u projekat su bile uključene i startap zajednica, kao i akademska zajednica i privatni sektor i svi su oni bili okupljeni oko razvoja inovacija.
"Fantastične ideje su sprovedene u delo. Veliki broj kompanija, novih startap kompanija je otvoreno zahvaljujući pozivima Fonda za inovacionu delatnost Srbije, što je urađeno kroz tri ciklusa poziva", rekla je ona.
Među zanimljivim proizvodima izniklim u okviru realizacije projekta istakla je emulziju koja sprečava truljenje voća i povrća ali koja se ne nanosi na plodove nego na ambalažu u koju su spakovani, zatim digitalne klupe i nameštaj.
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuel Žiofre je rekao da je EU od 20 miliona evra koliko je vredan ovaj projekat uložila 15 miliona, dok je ostalih pet uloženo iz budžeta Vlade Srbije.
"EU je prvi partner Fonda za inovacionu delatnost 12 godina i zajedno radimo na razvoju inovativnog ekosistema", rekao je on.
Dodao je da je novac usmeren za razvoj ideja i preduzeća koja će svoje ideje plasirati na tržište i tako pomoći razvoju industrije.
"Za sve to je potrebna konkurentnost i zato imamo ovakve projekte. Mi u Evropskoj uniji imamo znanje i ideje a tako je i u Srbiji koja učestvuje u evropskom projektu Horizont Evrope i trebalo bi da zajedno sa nama radi na podizanju konkurentnosti", rekao je Žiofre.
Istakao je da su pored ideja i rada na konkurentnosti neophodna i sredstva, kako bi sve inovativne ideje jednom mogle da stignu do tržišta.
Među uspešnim rezultatima ovog projekta, koji su danas predstavljeni su i nosivi AloT sistem za praćenje temperature kod dece u realnom vremenu, zatim digitalna platforma koja osobama sa invaliditetom olakšava povezivanje sa podrškom i poslodavcima te softversko rešenje za efikasno upravljanje i razvoj onlajn zajednica, unapređujući interakciju i saradnju korisnika.