5. mart 2025 14:23

KBF: Veštačka inteligencija će dovesti do tektonskih poremećaja na tržištu rada

Izvor: TANJUG

podeli vest

KBF: Veštačka inteligencija će dovesti do tektonskih poremećaja na tržištu rada

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

KOPAONIK  - Generativna veštačka inteligencija će dovesti do tektonskih poremećaja na tržištu rada rečeno je danas na panelu "Generacije Z i Alfa u eri generativne veštačke inteligencije", koji je održan u okviru 32. Kopaonik biznis foruma.

Direktor sektora za finansijsku stabilnost u NBS Darko Kovačević rekao je da mlade generacije moraju ranije da razmišljaju o dugoročnom finansijskom planiranju i smatra da mora doći do pomeranja u penzionim politikama.

Kako je istakao, najveći uticaj veštačke inteligencije biće u IT sektoru i velike insistucije će morati da se prilagođavaju novim tehnologijama.

"Do 2030. godine ćemo imati 5.000 operativnih kvantnih računara, to će kompanijama doneti konkuretnost na tržištu. Mislim da će GEN AI dovesti do tektonskih poremećaja na tržištu rada. Buduće ekonomije će preći na frilensnig. Veštačka inteligencija postaje zamajac za razvoj ekonomije. Veštine na kojima će mladi morati da porade je finansijska edukacija", rekao je Kovačević.

Direktor Asocijacija industrije video igara Srbije Mihajlo Jovanović - Džaril smatra da je u industriji video igara prisutna hiperprodukcija, čemu je zaslužan i AI.

"Postaje upitan kvalitet. Dnevno u gejmingu izađe oko 100 igara. AI će samo doprineti ubrzanju hiperprodukcije, koja će nekad morati da splasne. Pitane da li nešto vredi, doneće tržište, tako da će morati da ispliva kvalitet. U narednom periodu imaćemo još više proizvoda sa još upitnijim kvalitetom, a onda će nastati pomor i isplivaće kvalitetni proizvodi", smatra on.

Arhitekta za razvoj veštačke inteligencije kompanije Melkior Jan Štedul govorio je o "dvosmernoj ulici" veštačke inteligencije i generacije Z i istakao izazove na tom putu.

"Velika opasnost je pitanje da li će mladi koristiti AI za stimulaciju kritičnog razmišljanja ili će biti pasivni konzumenti. Veštačka inteligencija omogućiće pristup ogromnoj bazi informacija, ali previše oslanjanja na nju može da dovede do atrofije kritičnog razmišljanja, tzv. digitalna amnezija. Mogu izgubiti sposobnost analize. AI nije ni pretnja ni spasilac, to je alat i kako budemo koristili tako će nam biti", smatra Štedul.

Jelisaveta Lazarević sa FEFA fakulteta kaže da prema njihovim istraživanjima milenijalci najviše koriste Chat GPT i to uglavnom za pisanje eseja, domaće zadatke i pisanje izveštaja na poslu. Ističe da trećina pripadnika novijih generacija ne proverava informacije koje dobijaju kroz Chat GPT.

Aleksandar Protić sa Univerziteta “Sorbona” smatra da savremene tehnologije menjaju poslovanje i da savermeno doba sa veštačkom inteligencijom nameće potrebu da razumemo strategiju inovacija.