8. novembar 2023 11:24

Ministar Jovanović: Izvoz IKT sektora biće oko 3,8 milijadrdi evra u ovoj godini

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministar Jovanović: Izvoz IKT sektora biće oko 3,8 milijadrdi evra u ovoj godini

Foto: TANJUG/ZORAN ŽESTIĆ

BEOGRAD - Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović izjavio je danas da su procene da će na kraju ove godine izvoz informaciono-komunikacione tehnologije, odnosno IKT sektora Srbije biti oko 3,8 milijardi evra.

"IKT sektor je postao naš najbrže rastući i ujedno najveći izvozni sektor sa prošlogodišnjim rekordnim izvozom od 2,7 milijardi evra, a procene su da će ove godine biti neverovatnih 3,8 milijardi evra", kazao je on govoreći na 10. BIZIT konferenciji koja se danas i sutra održava u Beogradu.

Jovanović je dodao da su procene ovogodišnjeg izvoza bazirane na podatku da je u prvih osam meseci ove godine izvoz IKT sektora Srbije veći za 34,7 odsto u odnosu na isti period 2022. i da iznosi 2,2 milijarde evra.

On je naveo i podatak da broj zaposlenih u ovom sektoru uprkos krizi raste i da ceo IKT sektor u Srbiji broji više od 107.000 ljudi.

Jovanović je podsetio da je Srbija u prethodnom periodu investirala u digitalnu inovaciju i infrastrukturu, u reforme sistema prosvete i nauke, nove tehnologije, razvoj elektronske uprave, digitalnu transformaciju privrede, ali i u širenje telekomunikacione infrastrukture sve sa ciljem pokrivanja svih domaćinstava u Srbiji mrežama nove generacije.

"Ulagali smo u digitalnu pismenost, u reformu obrazovnih programa, u start-up i inovacionu zajednicu, povoljno poslovno okruženje koje stimuliše razvoj IKT sektora, u razvoj veštačke inteligencije, ali i u bezbednost informacionih sistema i podataka građana. Ovim ciljevima ostajemo posvećeni i u narednom periodu", naglasio je ministar dodajući da je to zalaganje prepoznato globalno i međunarodno priznato.

On je podsetio da je Srbiju, Svetska banka rangirala na visoko četvrto mesto u Evropi u oblasti digitalne transformacije i da prema poslednjem izdanju globalnog izveštaja UN koji prati razvoj elektronske uprave, naša zemlja je među 10 zemalja sveta koje su stvorile najveći napredak u ovoj oblasti.

"Na vreme smo prepoznali veštačku inteligenciju i biotehnologiju kao tehnologije budućnosti i još 2019. smo doneli strategiju razvoja veštačke inteligencije za period od 2020. do 2025", kazao je Jovanović.

Potsetio je i da je Srbija u martu 2021. osnovala Institut za veštačku inteligenciju i da ima nacionalnu platformu za njen razvoj koja je stavljena na raspolaganje tehničkim fakultetima, institutima, naučno-tehnološkim parkovima, ali i preko 30 startap kompanijama kako bi svim kreativnim pojedincima i organizacijama u zemlji bio omogućen razvoj rešenja baziranih na veštačkoj inteligenciji.

"U 2024. godini nameravamo da radimo na proširenju ove platforme, ali i na nabavci superkompjutera broj 2 u Srbiji", najavio je ministar.

U Beogradu je počela dvodnevna 10. BIZIT konferencija čiji je cilj da učesnicima pruži uvid u mogućnosti za unapređenje poslovanja kroz primenu digitalnih tehnologija.

Teme ovogodišnje jubilarne konferencije čiji je slogan "Znanje vredi, neznanje košta", su i automatizacija poslovnih procesa, podizanje konkurentnosti, kao i racionalizacija troškova uz povećanje produktivnosti i profitabilnosti.

Kroz više od 50 predavanja u dva konferencijska dana predstavljaju se, kako je rečeno na otvaranju, deset glavnih tehnoloških trendova koji pokreću svet i razgovara se o njihovoj biznis primeni.

Celokupan program BIZIT-a je u znaku veštačke inteligencije, jer su mnoge firme koje će se predstaviti, veštačku inteligenciju već inovirale i inkorporirale u svoje standardne programe.