9. novembar 2023 12:42

Kristina Milinčić: Renoviranje Sava Centra važno je za Beograd, ali i za celokupnu ekonomiju Srbije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Kristina Milinčić: Renoviranje Sava Centra važno je za Beograd, ali i za celokupnu ekonomiju Srbije

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD - Generalna direktorka Sava Centra Kristina Milinčić rekla je danas da je renoviranje Sava Centra, u koji je kompanija Delta Holding uložila više od 118 miliona evra, važno ne samo za kompaniju i kongresnu industriju već i za celokupnu ekonomiju Srbije.

"Kongresna industrija Srbije nije ista sa Sava Centrom i bez njega. Beograd sada može da konkuriše za organizaciju velikih međunarodnih skupova, a kada Sava Centar popuni svoje kapacitete to znači da će biti popunjeni i svi hotelski smeštaji u glavnom gradu, a dodatni posao imaće i restorani, prevoznici, pružaoci različitih usluga i brojni mali biznisi. Renoviranje Sava Centra nije važno samo za Delta Holding, ono je važno za kongresnu industriju, a možemo reći i celokupnu ekonomiju Srbije“, izjavila je Milinčić prilikom posete predstavnika medija povodom završetka radova na kongresno-poslovnom delu Sava Centra.

 

Milinčić je naglasila da Sava Centar nije samo kongresni centar već je i poslovni centar, ali i centar kulture.

"Kao kongresni centar, on je najveći i najmoderniji u jugoistočnoj Evropi. Uvećali smo mu kapacitet tri puta. Sada imamo 46 sala različitih kapaciteta u koje može da stane 5.000 posetilaca, pa i više. Beograd ponovo može da bude domaćin velikih međunarodnih kongresa, važnih političkih skupova, korporativnih i događaja iz kulture. To je za Beograd veoma važno. To je za Srbiju veliki korak napred", istakla je Milinčić.

Kako je objasnila, veliki kongresi će u Beograd dovesti i vodeće svetske stručnjake iz različitih profesija.

"To znači razmenu znanja, to znači povezivanje sa vodećim ljudima i to znači povezivanje sa najnovijim tehnologijama", kazala je Milinčić.

 

Generalna direktorka kompanije Delta Real Estate Angelina Nekić tokom rekonstrukcije objekta izjavila je da je u potpunosti očuvana arhitektura Sava Centra koja je delo našeg čuvenog arhitekte Stojana Maksimovića i zbog koje je ovaj centar bio nominovan za Prickerovu nagradu, najveće svetsko priznanje u oblasti arhitekture.

"Ono što je naš veliki arhitekta Stojan Maksimović zamislio i realizovao, ostaće sačuvano i ostaće za budućnost. I to je nama bilo veoma važno", rekla je Nekić.

Ona je dodala da će zbog značajnog rasta troškova projekta, biti potrebno od 15 do 18 godina da bi se investicija isplatila.

"Da bi Sava Centar izgledao kako danas izgleda, u rekonstrukciju je uloženo više od 118 miliona evra“, rekla je Nekić i podsetila da se prilikom kupovine kompanija obavezala da u Sava Centar uloži 50 miliona evra, a da je taj iznos premašila i više nego duplo.

Nekić je naglasila da je stara staklena fasada zamenjena je energetski efikasnim staklima, ali je ostala ista boja fasade i kose linije po kojima se prepoznaje ovaj objekat.

On je dodala da je u unutrašnjosti zadržana većina poznatih detalja arhitekte Aleksandra Šaletića, kao što su velike grube betonske površine, čuveni luster i drugi prepoznatljivi unutrašnji elementi, koji su godinama krasili enterijer ovog zdanja.

Nakić je istakla da su tokom rekonstrukcije očuvane poznate tapiserije u Glavnoj kongresnoj dvorani i više umetničkih dela.

Posle rekonstrukcije Sava Centar će biti pametna i zelena zgrada, koja će biti globalno ekološki sertifikovana, kao jedini kongresni centar u ovom delu Evrope.

Objekat je napravljen ne samo da štedi električnu energiju, već i da je proizvodi, zahvaljuljući solarnim panelima koji su instalirani na krovu.

Obnova Sava Centra trajala je nepune dve godine, a rezultat je moderan, održiv objekat sa značajno povećanim kapacitetima tako da Beograd sada može da bude domaćin događaja koji okupljaju više od 5.000 posetilaca, istaknuto je na konferenciji.

Rekonstrukcija je podeljena u dve faze i kopira samu dinamiku izgradnje iz 1977. godine - prvo je završen kongresno-poslovni deo, dok je završetak radova na obnovi Plave dvorane planiran sredinom 2024. godine.

Reorganizacijom prostora, kongresni kapacitet ovog objekta povećan je sa 16 na 46 sala među kojima je i jedinstvena Immersive sala.

Glavna kongresna dvorana sada će moći da primi više od 1.000 posetilaca, dok će u Plavoj dvorani broj sedišta biti povećan sa 3.672 na 4.000.

Otvaranje kongresnog i poslovnog dela najavljeno je za 14. novembar kada će se održati prvi Međunarodni kongres nutricionista sa 1.500 učesnika.

Prostor Sava Centra podeljen je na tri funkcionalna dela: kongresnu zonu, poslovnu zonu (koju čine kancelarijski prostor i šoping zona) i kulturnu zonu (sa poznatom Plavom dvoranom).