Vučić: Odgovornost za tragediju u Novom Sadu mora da bude jasna i nedvosmislena
4. novembar 21:49
7. decembar 2023 15:36
podeli vest
KOPAONIK - Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović poručila je danas na drugoj regionalnoj konferenciji "Look up" na Kopaoniku da je od velikog značaja uključivanje nauke u rešavanje izazova kao što su klimatske promene i održivo korišćenje resursa.
"Jako nam je bitna rezolucija u Ujedinjenim nacijama koju je Srbija pokrenula i koja je usvojena ove godine, a to je da se nauka na globalnom nivou uključi u rešavanje izazova kao što su klimatske promene, održivo korišćenje resursa, održiva proizvodnja, održivo upravljanje otpadom i sve one muke koje mučimo kao čovečanstvo zbog nekog brzog razvoja, zbog povećanja populacije i naših zahteva i očekivanja", rekla je Begović.
Kako je navela, ideja jeste da se nauka uključi kako bi se olakšao i ubrzao dolazak do rešenja.
"Nauka i obrazovanje su neophodni, kao i uključivanje države, civilnog i privatnog sektora da više ulažu u sve oblasti koje su vezane za zelenu agendu i cirkularnu ekonomiju", kazala je ministarka.
Dodaje da jedan od ciljeva jeste da građani brže i jasnije vide konkretne rezultate kada je u pitanju transfer tehnologije.
Istakla je da država radi na proširenju sva četiri naučno-tehnološka parka, kao i da se gradi novi naučno-tehnološki park u Kruševcu.
"Država zaista snažno ulaže u naučno-tehnološke parkove. Sada proširujemo postojeće, znači sva četiri naučno-tehnološka parka. Gradimo novi naučno-tehnološki park u Kruševcu i razvili smo jednu mrežu regionalnih manjih centara gde želimo da dođemo do inovatora, do pametnih i hrabrih ljudi koji svoje ideje treba da pretoče i da materijalizuju neki proizvod ili neku uslugu", rekla je Begovićeva.
Kako je navela, naučno-tehnološki parkovi predstavljaju infrastrukturu za startap ekosistem.
"Mala kompanija koja je nastala na nekoj izuzetnoj hrabroj ideji i koja ima šansu da se jako brzo razvija je u početnim fazama svog razvoja vrlo osetljiva i traži podršku države, mentorstvo i finansije, kako bi nakon tri do pet godina zaista mogla da izađe na neko lokalno i globalno tržište. I tome služe naučno-tehnološki parkovi", kazala je ministarka.
Dodala je da su to mesta gde se susreću nauka i industrija, čija saradnja je neophodna ako želimo da se uhvatimo u koštac s globalnim izazovima.
4. novembar 21:49
4. novembar 21:44
4. novembar 21:04
4. novembar 19:56
4. novembar 13:37
4. novembar 13:30
4. novembar 13:04
4. novembar 20:06
4. novembar 19:44
4. novembar 16:14
4. novembar 14:58
4. novembar 14:29
4. novembar 14:01
4. novembar 14:19
4. novembar 12:53
31. oktobar 18:31