15. decembar 2024 09:00

Gabon razvija turizam: Zaliv kornjača jedna od najatraktivnijih destinacija

Izvor: TANJUG

podeli vest

Gabon razvija turizam: Zaliv kornjača jedna od najatraktivnijih destinacija

Foto: TANJUG/TANJUG VIDEO

LIBREVIL - Centralno-afrička država Gabon sve više razvija svoje turističke potencijale sa ciljem da postane dominantna destinacija u tom delu sveta, a jedna od najvećih atrakcija je Zaliv kornjača.

Ekipa Tanjuga je, tokom nedavnog boravka u glavnom gradu Librevilu, imala priliku da se uveri u deo zaista velike turističke ponude te zemlje i da doživi neverovatnu avanturu obilaska Zaliva kornjača.

Zaliv Kornjača nalazi se u Nacionalnom parku Pongara, sat vremena vožnje brodom od glavnog grada Librevila.

Sam dolazak u Zaliv kornjača pomalo je bajkovit, improvizovani dokovi, more koje, posle glavnog grada Librevila, konačno dobija tirkizno plavu boju i beskrajne peščane plaže.

Odmah je jasno da su domaćini učinili sve da taj zaliv postane i turistička atrakcija, ali ne na brutalan način gradnjom hotelskih kompleksa, već veštim uklapanjem malih bungalova u prirodnu sredinu.

I to se savršeno uklapa u plan gabonske vlade, koji je saopšten i na sednici Prve mešovite komisije za saradnju Srbije i Gabona, da žele da budu centar elitnog i luksuznog turizma, kao i najjača turistička sila u Centralnoj Africi.

Nema velikih građevina, sve je od drveta i trske, mali bungalovi za boravak turista, okruženi vrtovima sa egzotičnim biljkama, improvizovani kafići i mesta za dnevni boravak okruženih palmama, staze od drvenih greda, a na plažama ležaljke i suncobrani napravljeni od trske.

Međutim, bajka ima svoju cenu od nekih 500 evra za noć, što se uklapa u priču o razvijanju elitnog i luksuznog turizma, ali problem je što se ne može videti veliki broj posetilaca i što oni koji mogu da plate toliko imaju veliki izbor u kom kutku sveta i luksuzu će da ga potroše.

Na primer, moglo se videti da se u vodi kupalo troje turista, a u vreme ručka, u trpezariji, sedelo je njih osam za istim stolom.

Ljubazni domaćini turistima mogu prirediti nezaboravno iskustvo vožnje kvadovima kroz savanu Zaliva kornjača, što je samo po sebi doživljaj.

Vožnja kroz savanu bez puteva preko velikih i dubokih bara gde voda ulazi u samo vozilo, pa putnici moraju da podignu noge da ne bi ostali mokri i prljavi, a zatim kroz pesak plaža Zaliva kornjača.

Turisti mogu da naiđu i vide bivole.

Zaliv kornjača je mesto gde se gnezde četiri vrste morskih kornjača: zelene kornjače, kožne kornjače, kornjača jastreba i maslinaste kornjače.

Sve one spadaju u grupu najvećih svetskih kornjača, ugrožene su vrste i zakonom su zaštićene.

Gabon je domaćin najveće svetske gnezdeće populacije kožnih kornjača, kao i regionalno važne populacije gnezdećih maslinastih kornjača.

Iako su staništa morskih kornjača raspoređena duž cele, 800 kilometara dugačke obale Gabona, istraživanja su potvrdila da su za očuvanje tih vrsta kornjača najvažniji upravo Nacionalni park Porgaro i Nacionalni park Majumba u južnom Gabonu u blizini Konga.

Kornjače polažu jaja na plažama ove egzotične destinacije zatim odlaze ka drugim lokacijama pogodnim za njihovu ishranu.

One često putuju hiljadama kilometara do hranilišta koja se mogu naći u Južnoj Africi, Južnoj Americi ili centralnom Atlantskom okeanu.

Kornjače ne žive u Zalivu Kornjača ali se uvek vraćaju, jer kornjača pamti plažu na kojoj se izlegla.

Kada majka kornjača položi jaja, zatrpa ih u pesku i da bi li zavarala trag, zatrpa peskom čitavo okruženje gnezda ostavljajući lavirint koji onemogućava da se razazna prava lokacija jaja.

Kornjače to rade jer postoji veliki broj predatora koji vrebaju i jedu jaja, pre svega zmije, i stoga je procenat preživljavanja veoma nizak - čak ispod dva odsto.

A i kada se izlegu bebe kornjače, tu nije kraj. U vodi ih vrebaju drugi predatori poput kraba koje jedu mladunčad, ali i brojni drugi izazovi poput komercijalnog ribarenja, naftnih platformi, zagađenja...

Sezona kada se male kornjače izležu je u januaru koji je ujedno i vrhunac turističke sezone Gabona, od polovine decembra do sredine februara.

Pored kornjača, zaliv je dom bivolima, slonovima, zmijama, a ima i pantera, mada su retki.

Gabon je zemlja površine slične onoj koju je imala bivša SFRJ, a ima svega 2,5 miliona stanovnika, od čega 700.000 živi u glavnom gradu Librevilu, što znači da je izuzetno retko naseljena zemlja.

Ima morsku obalu dugačku 800 kilometara, 13 nacionalnih parkova, izuzetno bogatu floru i faunu među koju spadaju najveća svetska populacija šumskih slonova (95.000), 18.000 gorila, 41.000 kožnih kornjača, 659 vrsta ptica, 10.000 vrsta biljaka i 1.000 vrsta drveća starih više od 1.000 godina.

Uz sve to, Gabon ima 198.000 turista godišnje, što je izuzetno malo s obzirom na prirodna bogatstva i lepote kojim ga je priroda obdarila, a kojima lako može da eliminiše svoju geografsku udaljenost.

Više nego dovoljno egzotike za razmažene, bogate turiste iz Evrope i Amerike.

Međutim, Gabon ima prihod od turizma od samo jedne milijarde američkih dolara, što je četiri odsto BDP-a.

Plan Vlade Gabona je prilično ambiciozan - da već sledeće godine imaju pola miliona turista i da se učešće prihoda u turizmu u BDP-u poveća na čitavih 10 odsto, ali oni veruju u uspeh i intenzivno rade na tome da postanu najjača centralno-afrička turistička sila.

Zanimljivo je da su Gabonci prilično ozlojeđeni na Keniju i pitaju se zašto ceo svet odlazi tamo, kada svega toga, čak i više, ima u Gabonu.

Kako oni smatraju, to je rezultat odličnog marketinga koji ima Kenija.

Međutim, jedan član srpske delegacije koji je prisustvovao sastanku Mešovite komisije, iskusni diplomata koji je bio ambasador u Najrobiju, Dragan Županjevac ponudio je i drugačije viđenje stvarnosti.

"Da, sve što ima u Keniji ima i u Gabonu, samo mnogo skuplje", poručio je na sastanku.

Ali visoke cene, a Librevil se i inače smatra veoma skupim gradom, idu uz razvoj elitnog i luksuznog turizma.

Ipak, naši simpatični i ljubazni domaćini moraće da urade mnogo toga na poboljšanju svojih smeštajnih kapaciteta.

Turisti, a posebno oni dobrostojeći, neće trpeti, kao što se može desiti, da stanu pod tuš, a da im zatim slavina ostane u ruci, zbog čega postoji spisak hotela predviđenih za kompletnu restauraciju.