
20. februar 2025 12:50
Tonino Picula: Videćemo kako će konačni izveštaj za Srbiju da izgleda, ima veliki broj amandmana
podeli vest

Foto: Dopisnik Brisel
BRISEL - Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je danas da je tokom predstavljanja nacrta izveštaja u Srbiji u EP izdvojio početni set tema, ali da se još ne zna kako izgleda konačni izveštaj i da očekuje veliki broj amandmana.
On je novinarima nakon predstavljanja nacrta izveštaja rekao i da očekuje rad na kompromisnim amandmanima koji bi onda trebali da daju konačan oblik izveštaju u narednim mesecima.
"Pre svega, koncentrisao sam se na razloge zašto Srbija, koja praktički aktivno pregovara o svom članstvu u EU od 2014. godine, već neko vreme stagnira na svom evropskom putu, što je evidentno", rekao je Picula.
On tvrdi da su razlozi u unutrašnjo političkim elemenatima i vojno-političkim aspektima.
"Treba primetiti probleme koje postoje u vladavini prava, borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala, ali jednako tako izdvojio bih i potragu za autentičnom slobodom izražavanja u Srbiji. Postoje i vojno-političke dileme oko istinske orijentacije Srbije, jer mada je zemlja kandidat za članstvo u EU, njene veze s nekim od direktnih geopolitičkih rivala EU, kao što su Rusija i Kina, zapravo otvaraju dileme šta je zapravo pravi cilj tako artikulisane spoljne politike Srbije", rekao je Picula.
Kako je rekao, iako je u određenom postotku zabeležen napredak u usaglašavanju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom, to je veoma nizak postotak.
"Ovaj početni izveštaj ne bi bio kompletan da nije bilo referenci na trenutna događanja u Srbiji, odnosno ono što je od studentskih protesta postao građanski pokret kojim se traže korenite promene u zemlji. Jednako tako, ono što će obojiti ovaj izveštaj, a nije bilo u ranijem izveštaju, jeste odnos prema građanima nekih država EU koji su i privođeni, a zatim i proterani iz Srbije bez nedovoljno jasnog razloga", rekao je Picula.
Dodao je i da smatra da se ništa nije bitno promenilo u odnosu na decembar prošle godine, kada Srbija nije otvorila klaster broj 3.
"Videćemo da li će to biti moguće tokom poljskog predsedavanja. To, naravno, nije samo na Evropskom parlamentu, nego pre svega na evropskim institucijama, ali i državama članicama koje moraju da se odrede prema toj mogućnosti", rekao je on.
On je rekao i da očekuje da će od ponedeljka, kada dolazi u trodnevnu posetu Srbiji, razgovarati sa ljudima koji imaju uticaj u oblikovanju politike Srbije o temama iz izveštaja.
"Za sada nemam potvrdu da će se i svi susreti koje sam zatražio održati. Ali to nije do mene. Ja sam kazao da sam spreman zaista da razgovaram sa svima od uticaja. Naravno, kada je reč o poseti koja traje svega tri dana, ne možete da se sretnete sa svima koji bi to želeli. Ali nadam se da ću nakon povratka iz Beograda i Novog Sada imati i nešto precizniju sliku o stanju Srbije, što će mi sigurno pomoći u daljem radu", rekao je on.
povezane vesti
