Grad Beograd: Netačni navodi o ugroženosti mosta, širenje dezinformacija krivično delo
16. novembar 20:28
20. jun 2023 11:41
podeli vest
BEOGRAD - Čak šest medalja na poslednjim Paraolimpijskim igrama u Tokiju osvojili su srpski paraolimpijci. Pa ipak, može se reći da su ovi uspesi pod zastavom Srbije, i njihova promocija paraolimpijskog sporta kod nas, došli uprkos, a ne zahvaljujući okolnostima.
Veliki broj osoba sa invaliditetom u Srbiji nema pristup sportskim i rekreativnim terenima, a specijalizovane sale za vežbanje su retkost. Nedostaje i školovan trenerski kadar koji bi pružio adekvatnu stručnu asistenciju u sportu i rekreaciji. Sve ovo dodatno utiče na socijalnu isključenost osoba sa invaliditetom.
Stvari se, ipak, menjaju, polako ali sigurno. Važan iskorak za društveno uključivanje osoba sa invaliditetom prave na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu, sa projektom „Adaptivna fizička aktivnost i sport – Mladi za mlade“.
Realizovan u saradnji sa partnerima iz Bugarske kroz Interreg – IPA program prekogranične saradnje Bugarska-Srbija, ovaj projekat stvorio je uslove da mladi nezaposleni ljudi prođu obuku i dobiju međunarodni sertifikat za rad sa osobama sa invaliditetom u oblasti fitnesa, plivanja i funkcionalnog treninga.
Istovremeno, mladi sa invaliditetom iz Pernika i Niša, posebno oni sa poremećajima motorike, osobe sa cerebralnom paralizom, kvadriplegijom, paraplegijom i oštećenim vidom, dobili su mogućnost funkcionalnog fizičkog treninga, kardio fitnes treninga i plivanja.
Prof. dr Bojan Jorgić, menadžer projekta „Adaptivna fizička aktivnost i sport“, navodi da je zahvaljujući projektu Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu nabavio opremu u vrednosti od 10.000 evra koja je omogućila da 17 nezaposlenih i 25 osoba sa invaliditetom, učeći jedni od drugih i jedni sa drugima, unaprede svoja znanja i veštine u adaptivnom sportu, ali i da povećaju razumevanje za specifičnosti sporta kod osoba sa invaliditetom.
Za Stefana Isakova je prilika da trenira u okviru projekta otvorila nove mogućnosti. Ohrabren treninzima na Fakultetu, on je nastavio da se bavi plivanjem u jednom od lokalnih plivačkih klubova u Nišu. Za Saru Srbljanović je pak najvažnije što fizičkim treningom može da utiče na smanjenje predrasuda drugih prema invaliditetu.
Stefan i Sara pokazuju kako programi prekogranične saradnje utiču na poboljšanje kvaliteta života stanovništva u lokalnim zajednicama uključenim u program.
Sa budžetom većim od 23 miliona evra budžeta, program Interreg Srbija usmeren je na ulaganja u integrisani teritorijalni razvoj sa fokusom na specifične potrebe regiona poput projekata integrisanog i inkluzivnog društvenog, ekonomskog i ekološkog lokalnog razvoja, projekata iz oblasti kulturnog i prirodnog nasleđa i održivog turizma u ruralnim oblastima.
U novom ciklusu Interreg VI-A IPA za period 2021-2027. biće uloženo više od 38 miliona evra u razvoj prekograničnih oblasti i okruga u Srbiji (Bor, Zaječar, Pirot, Niš, Toplica, Jablanica i Pčinja) i u Bugarskoj (Vidin, Montana, Vraca, Pernik, Ćustendil i Sofija).
Svi koji su aktivni u civilnom sektoru ili se profesionalno bave oblastima društvene inkluzije, lokalnog razvoja, kulture i održivog razvoja u ruralnim oblastima, zahvaljujući Evropskoj uniji mogu da kandiduju svoje projekte. Sve informacije dostupne su na www.eumogucnosti.rs.
Pridružite se EU nedelji mogućnosti 21. do 26. juna u Beogradu, Nišu i Novom Sadu i saznajte kako da iskoristite dostupne fondove i sredstva za svoje projekte. Registracija je jednostavna i ceo program je besplatan, posetite veb sajt eumogucnosti.rs i prijavite se!
16. novembar 20:28
16. novembar 19:51
16. novembar 17:46
16. novembar 20:33
16. novembar 19:02
16. novembar 18:45
16. novembar 17:17
16. novembar 20:33
16. novembar 20:17
16. novembar 19:54
16. novembar 18:58
16. novembar 18:49
16. novembar 17:01
16. novembar 11:12