19. decembar 2022 15:55
Uručenje nagrade “Iskra kulture” umetnici Gali Čaki biće 21. decembra u Beogradu
podeli vest
BEOGRAD - Povodom dodele nagrade “Iskra kulture”, mladoj umetnici Gali Čaki biće posvećen ceo novi broj časopisa “Nova misao” čija će promocija biti održana u sredu, 21. decembral u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu.
Na samoj promocji magazina i uručenja nagrade će učestvovati: dr Vladimir Pištalo, upravnik Narodne biblioteke Srbije, mr Nenad Šaponja, pesnik, esejista, književni kritičar i direktor Kulturnog centra Vojvodine “Miloš Crnjanski”, dr Žaklina Duvnjak Radić, urednica časopisa, Andrej Radulović, književni i likovni kritičar, kao i sama umetnica Gala Čaki, slikarka i dobitnica priznanja.
Srpska umetnica, jedinstvenog vizuelnog izraza Gala Čaki, dobila je nagradu “Iskra kulture” najveće priznanje iz oblasti kulture za mlade stvaraoce do 35 godina zbog čega je Kulturni centar “Miloš Crnjanski” učinio presedan i njoj posvetio ceo časopis “Nova misao”.
“Dobiti priznanje od grada iz koga jeste i u kome stvarate je posebno priznanje. Ja ću nastojati da opravdam ovo poverenje i da dalje širim kulturu Srbije i da svu lepotu i znanje koje spoznam u svetu, vratim u ovaj grad, jer mislim da jedino na taj način možemo da menjamo kulturu i umetnost ovog grada. Imam ozbiljan zadatak pred sobom“, izjavila je Gala Čaki povodom nagrade na promociji časopisa “Nova misao”.
Nagrada “Iskra kulture” je godišnja nagrada, a pored slikarke Čaki, medalje kulture dodeljene su: za multikulturalnost i interkulturalnost dr Zdenki Valeny Belić, za očuvanje kulturnog nasleđa dr Goranu Raičeviću, a medalju kulture za životno delo dobio je Đorđe Pisarev.
Gala Čaki je u jednoj godini završila dva master studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a nakon toga je i doktorirala sa svega 29 godina.
Dobitnica je stipendije Ruth Katzman, fondacije iz Njujorka, koja u jednoj godini daruje samo dve stipendije najtalentovanijim stvaraocima iz celog sveta.
Nakon toga su usledile stipendije u Indiji i Finskoj i predstavljanje na Bijenalu umetnosti u Pekingu u Narodnom muzeju sa samo 25 godina.
Kako navode iz direkcje nagrade, skoro da ne postoji zemlja koja nije videla njenu umetnost: Kina, Japan, Indonezija, Koreja, Singapur, Vijetnam, Kanada, Amerika, Nemačka, Francuska, Španija, Holandija, Danska, Belgija, Austrija, Italija, Rusija, Ujedinjeno kraljevstvo.